Psího žrádla je obrovské množství druhů, proto se vyplatí číst složení na etiketách. | foto: Marek Burza

Čtěte etikety se psím žrádlem. Často je v něm mnohem víc obilí než masa

  • 27
Reklama na psí a kočičí žrádlo útočí na každého majitele domácího mazlíčka. Ne každý propagovaný a nejdražší výrobek však musí být ten nejlepší. Vyplatí se číst etikety, abyste věděli, co vlastně žrádlo obsahuje.

Vlastně se to moc neliší od toho, když nakupujete pro sebe. Stačí trocha selského rozumu a základní znalost životosprávy. Důležité je i nahlédnutí do peněženky, kolik si můžete dovolit za krmivo zaplatit. Malé plemeno vyjde měsíčně přibližně do 500 Kč, střední plemeno do 800 Kč a velké do 1400 Kč, zatímco za krmivo pro psa obřího plemene dáte i víc než 2 000 Kč. To by si měl člověk uvědomit, už když si psa pořizuje, aby ho pak nekrmil kvůli penězům nekvalitním žrádlem.

Konzervu, nebo granule?

Granule jsou ekonomicky výhodné, snadno se skladují i dávkují a vydrží čerstvé celé týdny po otevření balení. Jde o vyvážené a kompletní krmivo, jehož složení vybírají odborníci na výživu, takže zvíře dostane v jedné dávce všechny potřebné živiny.

Bílkoviny jsou navíc dobře stravitelné, protože se v extrudéru rozštěpí na jednodušší sloučeniny (peptidy). Granule jsou ovšem suché, obsahují maximálně asi 10 % vody, takže zvíře musí mít vždy na dosah misku s čistou vodou.

Krmivo v konzervách vyjde o něco dráž, zato má oproti granulím jednu velkou výhodu: lépe chutná. Konzervy obvykle obsahují vyšší podíl masa, často i čerstvého, které je zdrojem chutných živočišných bílkovin. Objem vody se pohybuje v rozmezí 60 až 80 %. Po otevření je nutné konzervu skladovat v lednici a rychle spotřebovat.

Co by v kvalitním krmivu nemělo chybět

Krmivo by mělo obsahovat dvě základní složky: bílkoviny a tuky, je možno dodávat i sacharidy. Bílkoviny a tuky by měly být hlavně živočišného původu, ideálním zdrojem sacharidů jsou brambory nebo rýže.

Obvykle nevadí víc druhů masa pohromadě, pouze u psů s citlivějším zažíváním je vhodnější krmivo jednodruhové, případně bezobilné. U zdravých psů však pšenice nebo kukuřice jako zdroj energie nevadí.

Ve složení krmiva by rozhodně neměly chybět vitaminy (urychlují biochemické reakce a podílejí se na metabolismu) a minerály (na výstavbu kostí a tkání, ale také jako biokatalyzátory). K vhodným doplňkům patří také prebiotika usnadňující trávení (vláknina, fruktoologosacharidy, mannan-oligosacharidy), omega-3 a 6 mastné kyseliny (fungují jako antioxidanty, chrání tělo před stárnutím a nemocemi) a u štěňat, psů velkých plemen a starších pejsků s opotřebenými klouby také kloubní výživa.

Jak číst složení na pytlích s krmivem

„Každý výrobce má jasně danou povinnost, jaké údaje musí na obale deklarovat,“ říká Ondřej Pejčoch, produktový manažer společnosti Mountfield. „Základní informace je, zda jde o krmivo kompletní, tedy se vším, co pes nebo kočka potřebuje ke zdravému vývoji a životu, anebo doplňkové. Dále existují základní atributy jakosti, takzvané analytické složky, které se popisují buď pomocí procent nebo poměru miligramů na kilo. Patří sem například bílkoviny (proteiny), oleje a tuky, vláknina, popeloviny, vápník, fosfor, u takzvaných mokrých krmiv také obsah vlhkosti,“ vypočítává.

Co jsou to popeloviny

Nacházejí se ve výčtu analytických složek. Neznamená to popel, který by se přimíchával do krmiva, ale to, co by zůstalo po úplném spálení granulí. Čím je popelovin méně, tím je krmivo kvalitnější, protože se jedná o nevyužitelnou anorganickou hmotu. Za normální se počítá objem mezi 5–8 %.

Tyto údaje, případně jejich poměr, jasně ukazují vyváženost krmiva s ohledem na typ, velikost a stáří jeho zvířete a de facto sčítají údaje za jednotlivé použité suroviny.

Ve výčtu surovin musí být uvedeny naprosto všechny, které byly při výrobě použity, a to v sestupném pořadí podle míry jejich zastoupení. Čím podrobnější a konkrétnější je popis jednotlivých složek, tím lépe.

Superprémiová krmiva většinou přesně popisují obsah jednotlivých druhů masa, případně jasně definují použité obiloviny. Taková informace je pro zákazníky důležitá i proto, že pes může na konkrétní složky potravy trpět alergií.

Pozor si také dávejte na trik, kdy je některá surovina uvedena vícekrát v různých podobách na sestupných místech, přičemž v součtu by se dostala na místo první – to bývá často problém obilovin.

Bílkoviny jsou důležité

U krmiva bychom se měli primárně zajímat o celkový obsah proteinů (bílkovin) v krmivu. Zatímco štěňata, koťata nebo psi v zátěži ho potřebují více, starší nebo poněkud obézní zvířata zase méně.

Ve zmiňovaném seznamu surovin navíc poznáte, zda není velká část těchto bílkovin získána z rostlinných složek. Zde platí, že není protein jako protein. Ty živočišné obsahují více esenciálních aminokyselin a zažívání zvířat lépe vyhovují.

Použití čerstvého masa při výrobě je přínosnější vzhledem k přirozenému obsahu důležitých minerálů v mase a tím pádem i v granulích. To ovšem za předpokladu, že jsou zpracovány šetrným způsobem do teploty maximálně do 150 °C, aby se důležité látky nespálily.

Pokud jde o vedlejší živočišné produkty v krmení pro psy nebo kočky, není to, na rozdíl od lidské potravy, důvod ke znepokojení. Kůži, krev, kosti, pařáty či zobáky psi, vlci nebo kočky v přírodě také normálně spořádají. Ale v dobrém krmivu by rozhodně neměly převládat.

Nezaměňovat čerstvé a sušené maso

U granulí ale pozor na rozdíl mezi čerstvým a sušeným masem, musíte umět správně rozklíčovat procenta. Čerstvé maso totiž obsahuje až 80 % vody, která se při tepelné úpravě v extrudéru odpaří.

Takže i když „čerstvé maso“ zní podstatně lépe a ve složení se dostane na první místo, v krmivu ho ve skutečnosti zbude asi pětkrát méně. Kdyby byl stejný obsah masa uveden ve formě moučky, dostal by se v deklarovaných složkách třeba až na čtvrté místo.

Opravdu kvalitní krmivo by mělo obsahovat alespoň 30 % masa – buď sušeného, nebo v součtu čerstvého (orientačně je třeba vydělit ho pěti – kvůli extrudaci) a sušeného. Důležité je, aby to maso bylo přesně specifikované podle druhu: kuřecí, jehněčí, rybí, kachní atd.

Co se týče obsahu tuků, i zde platí, že jsou pro zvířata vhodnější tuky živočišné než rostlinné a kvalitní krmiva vás informují o tom, zda se jedná o tuk z kuřete, vepřového nebo z lososa. Právě rybí tuk je důležitým zdrojem kvalitních omega-3 a omega-6 esenciálních kyselin, které jsou pro zdraví organismu velmi důležité – ovšem ve správném poměru (max. 1:5). Dobře to poznáte na kvalitní a lesklé srsti svého psa nebo kočky.

Mazlíček si řekne

Tu nejdůležitější roli ve finálním rozhodování bude každopádně hrát váš pes nebo kočka. Pokud měníte z nějakého důvodu krmivo, nezapomeňte, že i když zvířeti novinka chutná, je třeba ho s původním krmením míchat nejméně týden. Přesto může být změna provázena třeba průjmem.

To, že zvířeti krmivo prospívá, poznáte zhruba po měsíci. Nemělo by mít žádné střevní potíže, srst by se měla lesknout a zvíře by mělo být vitální. Pokud se během této doby projeví nějaké příznaky intolerance, případně alergie na nějakou složku krmiva (drbání, trvalé průjmy a plynatost, změny na kůži), je lepší aktuální krmivo ihned vysadit a konzultovat problémy s veterinářem.

Pozor také na levná krmiva ze slevových řetězců. Často bývají uměle dochucená tak, aby vašemu psu nebo kočce chutnaly, avšak neobsahují plnohodnotnou výživu. Stejně tak je vhodné vyhnout se veškerým konzervačním látkám.