Ruth Brooksová během experimentu

Ruth Brooksová během experimentu | foto: BBC

Šneci přehození k sousedovi se vám vrátí zpět, dokázala britská důchodkyně

  • 18
Důchodkyně Ruth Brooksová vyplnila bílé místo na poli vědeckého zkoumání. Zjistila, že šneci se dokážou vrátit na své pastviště až z třicetimetrové vzdálenosti. Dostala za to ocenění rozhlasové a televizní stanice BBC.

Britská důchodkyně od rozhlasové a televizní stanice BBC dostala výroční ocenění pro amatérské vědce za příspěvek k výzkumu navigačního systému hlemýžďů. Podle agentury AFP žena pokusně prokázala, že hlemýždi jsou schopni najít své místo pastvy až na vzdálenost třiceti metrů.

"Divila jsem se tomu, jak málo prací na téma orientace a navigace hlemýžďů bylo na světě publikováno. Ve svých výzkumech určitě budu pokračovat," tvrdí amatérská vědkyně.

Šneky označili, aby mohli sledovat jejich cestu

Šneky označili, aby mohli sledovat jejich cestu

Devětašedesátiletá Ruth Brooksová dělala s hlemýždi pokusy na své zahradě a v blízkém univerzitním areálu. Používala přitom i jedinců od sousedky, které namalovala odlišnou barvou, aby je mohla lépe sledovat a měřit jejich pohyb. Zjistila, že jsou schopni najít "své" místo až do vzdálenosti třiceti metrů, ale umístí-li je dál, chovají se, jako by se ztratili.