Kytička sněženek? Největší luxus, který nekoupíte. Spoléhat se dá jen na vlastní výpěstky.

Kytička sněženek? Největší luxus, který nekoupíte. Spoléhat se dá jen na vlastní výpěstky. | foto: shutterstock.com

Sněženky si musíte vypěstovat vlastní. V obchodě je legálně nekoupíte

  • 8
Na něžnou kytičku sněženek zapomeňte, pokud vám neraší na vlastní zahrádce. Ve volné přírodě jsou chráněné, jejich prodej zakázaný. Šlechtěné sněženky a bledule v květináči se sice dají objednat z Nizozemska, ale na našem trhu je potkáte jen velmi výjimečně. Nezbývá, než koupit cibulky a vypěstovat si je sami.

Heslo "I z prázdné peněženky musí zbýt na sněženky" už dávno neplatí. Aby se neplanýrovaly české lesy a háje, je prodej řezaných sněženek i bledulí zakázaný. Respektive prodejce musí být schopen doložit, že má buď vlastní výpěstky nebo legálně získané zboží. A ve velkoobchodu se nám dostalo odpovědi, že je pro jejich vysokou cenu z Nizozemska neobjednávají.

Bílé kvítky nekoupíte ani v květináči

"Lidé je nežádají, protože jsou drahé a vydrží velmi krátce. V květinářství přijdou na 80 až 120 Kč, v květináčku je jedna nebo dvě cibulky a rostliny jsou hodně malé. A pokud si takové zboží z velkoobchodu objednám, musím odebrat minimálně několik desítek kusů," vysvětluje květinářka Magda Lebišová důvod, proč se narozdíl od jiných cibulovin nedají rozkvetlé sněženky a bledule v květináči koupit.

Nic vám ale nebrání vypěstovat si jejich zahradní kultivary a příští jaro se pokochat vlastními kvítky. Koneckonců, plané formy těchto květin by se vám v zahrádce stejně neujaly.Viz článek o původních rostlinách, které po vytržení z původního stanoviště hynou.

Sněženky jsou skutečným symbolem jara, i když se ještě musí prodírat sněhem. Bledule jarní jsou ve volné přírodě také chráněné, ale pěstovat se dají šlechtěné kultivary.

Už naše babičky a prababičky pěstovaly bledule a sněženky na zahrádce a není to problém ani teď. Stačí koupit si cibulky šlechtěných kultivarů a ty na podzim vysázet. Ideální doba pro výsadbu je září, aby do zimy stihly dobře prokořenit.

Ve volné přírodě jsou sněženky chráněné. Setkat se s nimi můžete například na Vysočině.Cibule sněženek a bledulí se vysazují do hloubky zhruba 6 cm a ne vždy se uchytí. Vyžadují specifické podmínky. "Daří se jim na vlhkých a propustných půdách a vyžadují mírné slunce až polostín. V přírodě totiž vyrůstají převážně pod listnatými stromy a v křoví. Pokud mají vhodné podmínky, po několika letech vytvoří husté trsy, které si můžete po jejich opatrném rozdělení rozsadit a tím namnožit," vysvětluje a radí Lebišová.

Ideální čas pro nákup cibulek sněženek a bledulí je koncem léta a na podzim. Když je zhruba v září vysadíte, dočkáte se příští jaro něžných bílých kvítků na vlastní zahradě. Při nákupu ale dbejte na to, aby cibule byly nenarašené a bez poškození.

Dřív něž koncem léta nemá nákup cibulek smysl, protože jsou náchylné k vysychání, čímž dochází k jejich znehodnocení. Ideální je, pokud cibule sněženek a bledulí vysadíte hned po nákupu. Pokud nemáte možnost je vysadit hned, uskladněte je na chladném, tmavém a vzdušném místě. Nikdy je ale nenechávejte v igelitovém sáčku, mohly by se zapařit.

Pozor na akční nabídky!

Akční nabídky nejrůznějších cibulovin se teď v březnu objevily v mnoha supermarketech. "U nás ve Žďáru na Sázavou jsem mezi nimi objevila směs cibulek pro výsadbu skalek, mezi nimi i sněženky. Cibulky ale byly na troud suché, takže šlo evidentně o výprodej z podzimu. A ze suchých cibulek se sněženek nedočkáte," upozorňuje Lebišová, jak se při nákupu cibulek nenechat napálit.

Cibulky koupíte v květinářstvích, v prodejnách pro zahrádkáře, na internetu a u prodejců při květinových výstavách. "Rostliny se množí dělením trsů, takže pokud máte někoho, kdo tyto rostliny pěstuje, můžete ho poprosit, jestli by se s vámi o cibulky nebo část trsu po odkvětu nepodělil," přidává poslední praktickou radu zkušená zahradnice a květinářka.

Koupíte-li v květináči narcisky, tulipány nebo hyacinty, dají se ne rozdíl od sněženek při správné péči pěstovat dál, pokud je po odkvětu vysadíte na vhodné místo. Praktické rady viz článek o hrnkových jarničkách, které je škoda po odkvětu vyhodit.

on-line poradna

V pondělí 15. 3. se od 9:00 do 11:00 můžete ptát zahradnice a květinářky Magdy Lebišové na vše kolem jarní výsadby okenních a balkonových truhlíků a pěstování květin vůbec.