Sníh a sůl: co s bílými skvrnami na botách a co s bolavými psími tlapkami - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sníh a sůl: co s bílými skvrnami na botách a co s bolavými psími tlapkami

  0:13
Na solených chodnících či přechodech pro chodce trpí boty i psí tlapky. Co se kožených bot týká, nikdy byste je neměli nechat promočit, na skvrny od soli pak stačí vlhký hadřík. Psí tlapky zase stačí před každým venčením preventivně ošetřit vazelínou.

Pro jakékoliv kožené boty platí, že byste neměli dopustit, aby došlo k proniknutí vody do kůže. | foto: Profimedia.cz

I když je například v Praze solení zasněžených chodníků zakázané, na zastávkách tramvají či silničních přechodech se soli stejně nevyhnete. Buď si tedy musíte pořádně ošetřovat boty a svému miláčkovi tlapky, nebo vytáhněte odolné gumové boty a svého psa noste v náručí.

Bílé skvrny z bot octem neodstraňujte

Na solených komunikacích trpí jak psí tlapky, tak naše boty.Obyvatelé zasněžených měst pořádně neví, po čem sáhnout do botníku, když všude leží vrstva sněhu. V kožených botách se díky ošetřeným komunikacím domů vracíte s bílými mapami od soli, vzlínající po svršku nešťastných bot.

V časopisech i na webu často najdete radu, že nejlepší na odstranění bílých skvrn od soli je ocet nebo směs octa a vody. "K ošetřování octem není při potřísnění boty chloridem sodným žádný důvod. Kyselinou octovou se spíše někdy vytíraly vnitřky barevných kožených bot, aby se barva zafixovala do kůže. Při potírání solných skvrn octem bych se naopak bála, aby po něm na usni nezůstala skvrna," varuje před touto babskou radou Miloslava Štachová, znalkyně v oboru ze Zkušebny kožedělných a textilních materiálů a výrobků, kde vám také v případě potřeby vypracují posudek na poškozenou obuv.

Jak dostat z bot bílé skvrny od soli?

"V každém případě byste zimní kožené boty měli každý den po návratu domů vycpat novinami a nechat volně uschnout. Nikdy nedávejte zvlhlé či mokré boty k sálajícímu teplu," radí Štachová.

Jakmile na botách objevíte bílé mapy od krystalizující soli, okamžitě ji z kůže odstraňte vlhkým hadříkem a teprve pak dejte boty schnout. Pokud bílé mapky na botě zůstanou i po uschnutí, dočistěte je mechanicky měkkým flanelovým hadříkem. Po uschnutí je také potřeba boty ošetřit kvalitním krémem. "U některých typů povrchové úpravy kůže vám místo krému prodejci obuvi doporučí ošetřující sprej, ale prostudujte si jeho obal raději ještě před zakoupením, zda-li opravdu ono ošetření vůbec slibuje," radí Štachová.

Pozor, bílé skvrny se vám mohou na obuvi objevit i v létě, kdy se chodníky ani silnice nesolí. "I tehdy půjde o anorganické látky, o soli, ovšem o ty, které se při nošení vylouhují z usně. I těchto bílých skvrn se tedy nejlépe zbavíte pomocí vlhkého hadříku," vysvětluje znalkyně.

Krémování nestačí, krém vodu neodpudí

"Bez pravidelného krémování se kožené boty v takto extrémních zimních podmínkách neobejdou, ale je to v podstatě jen ošetřující záležitost, aby byla bota znovu vláčná a poddajná, vodoodpudivost si krémem nezajistíte," vysvětluje dále Štachová.

Pro jakékoliv kožené boty platí, že byste neměli dopustit, aby došlo k proniknutí vody do kůže.Základem v péči o koženou obuv přitom je, že by nemělo dojít k proniknutí vody do kůže. To zajistíte jedině hydrofobními přípravky nabízenými ve formě sprejů, které můžete nanést na nakrémované či jinak patřičně ošetřené boty. "Abyste neudělali chybu, vyplatí se vybrat si krém i hydrofobní přípravek od stejného výrobce," radí Štachová, jak postupovat při jejich výběru.

"Hydrofobních přípravků je na našem trhu celá řada, vybírat je z čeho. Problémem ovšem je, že některé nemají ten efekt, který slibují na etiketě. Otestovali jsme jichzhruba 25 a bohužel musím konstatovat, že našim náročným testům zdaleka nevyhověly všechny. Z testovaných přípravků s vodoodpudivým účinkem byl ale (v každém ze tří testů provedených v posledních letech) vždy mezi prvními sprej Collonil Water stop," prozrazuje znalkyně nezávislé akreditované laboratoře.

Psi kontra zima a sníh

Většina psů sníh miluje. Ideální je tedy pořádně vyvenčit psího miláčka tam, kde sníh čistý a nesolený.

Zima jako taková ani mráz psům nevadí. Samozřejmě s ním nesmíte při venčení postávat na místě, ale měl by se intenzivně pohybovat. "Při vysokých mrazech ale stojí zato vzít psa z venkovní nevytápěné boudy alespoň do předsíně," radí veterinářka Lucia Panáková z pražské kliniky Jaggy.

Horším problémem jsou pro psí miláčky ve městech solené komunikace, protože jim sůl způsobuje silné pálení především na jemné kůži mezi prsty. "Pendluji se svým psem mezi Prahou a Bratislavou, kde se vydatně solí i chodníky. Tam tedy raději jezdím venčit až za město na volné prostranství, což je jedna z možností, jak se soli vyhnout," radí Panáková.

Solené komunikace jsou vůči neošetřeným psím tlapkám poměrně agresivní. Spíše než svetr potřebují psi na vycházku zasněženým městem preventivně ošetřit tlapky proti soli na komunikacích.

Pokud máte malého psa, můžete ho přes solí ošetřené plochy přenést a vypouštět jenom na zasněženém trávníku. "Když už musím venčit svého psa ve městě, používám na ošetření psích tlapek Winter Pad, hustý bílý krém, který je před solí ochrání," dodává veterinářka.

Stejnou službu vám udělá i obyčejná čistá vazelína, kterou koupíte v lékárně. Před každým venčením se pak vyplatí psí tlapky vazelínou pečlivě natřít, po návratu je opláchnout čistou vodou a znovu ošetřit. "Pokud má ale pes na tlapkách nějaké poranění, opatřete mu na vycházky po solených komunikacích botičky," doplňuje Panáková.

Jak pravidelně ošetřovat tlapky psů

Dlouhé chlupy mezi polštářky na tlapkách je lepší pravidelně stříhat, jak se dočtete v článku Psí tlapky potřebují pravidelnou péči v každém ročním období, tamtéž se můžete podívat i na názorné video.

Některým psům se při hrátkách ve sněhu sníh nabalí na dlouhé chlupy. Nesnažte se ho odstranit násilím, nechte ho jednoduše v teple roztát a psa uschnout. Většina psů sníh miluje a ráda se v něm i vyválí. Někdy se dlouhosrstým psům na konečky srsti nabalí menší či větší kuličky sněhu. Nesnažte se je odstranit násilím, vezměte psa do tepla, sníh na něm nechte jednoduše roztát a psa uschnout.

Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

31. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zahradník nad ní zapláče, ale v kuchyni si tuto divokou zeleninu dopřejte

Je to křehoučká rostlinka, nebo se tak alespoň tváří. Ale tato jarní bylinka klame tělem, jde o úporný plevel. Jakmile bršlici zahlédne zahrádkář, oklepe se doslova hrůzou, jedna rostlina za rok...

31. března 2025

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

31. března 2025

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

30. března 2025

Otužilé milovnice slunce. Teď je nasejete a v létě máte rozkvetlou zahradu

Sníte o záplavě barevných květů na své zahradě? Pak nečekejte a svůj sen začněte uskutečňovat už nyní. Do půdy už bezpečně patří některé druhy letniček. Ačkoli nás do května zcela jistě čeká ještě...

30. března 2025

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

29. března 2025

Ledový kámen do Arktidy a stromoví humři. Pražská zoo zahájila sezonu

Pražská zoologická zahrada v sobotu slavnostně zahájila už 94. sezonu. Celodenní oslavy provází nejen kulturní program, ale také pro zahradu význačné události, včetně představení jedné novinky....

29. března 2025  14:12