Sníh sám o sobě rostlinám neubližuje, pokud je ho ale moc, může rostliny...

Sníh sám o sobě rostlinám neubližuje, pokud je ho ale moc, může rostliny polámat. Proto má smysl sníh preventivně oklepat. | foto: Profimedia.cz

Nikdy není pozdě ochránit stromky a keře před mrazem a těžkým sněhem

  • 0
Sníh je pro zahradu požehnání, není nic horšího než holomrazy. Pokud jste přípravu na zimní období na své zahradě podcenili, pořád máte šanci to napravit. Také není problém rostliny obejít a namrzající těžký sníh preventivně sklepat. A ty choulostivější kusy dodatečně obalit kvůli ochraně před mrazem.

Kyprá sněhová peřina chrání hlavně kořeny rostlin a následně jim dodá vláhu, takže ji každý zahradník vítá. Větší vrstvu čerstvého sněhu na keřích a stromcích je ale lepší preventivně sklepnout, na větvích ho stejně moc nepotřebují. Ještě horší je příchod oblevy, kdy sníh na větvích a větvičkách začne tát a stává se ještě těžším. 

"Těžký odtávající sníh pak stahuje větve k zemi, v horším případě i prasknou. Pokud se k tomu přidá ledový vítr, tak hlavně křehké a mladé rostliny dostanou zbytečně zabrat," vysvětluje zahradník Hynek Humhej, který se profesně zabývá projektováním, realizacemi a údržbou parků, zahrad i ostatní zeleně. 

Zimní zahradní fotogalerie

Ale i čerstvě napadaný sníh může rostliny poškodit, pokud ho napadne vysoká vrstva. "Zvlášť rostliny ze Středomoří nejsou svou jemnou stavbou připraveny na takový nápor sněhu. Hodně je to vidět třeba na různých sloupovitých formách jalovců, které se pod tíhou sněhu celé ohýbají nebo z nich těžký sníh vyvalí několik větví do strany. Ty pak již většinou není možné vrátit zpět a musejí se ustřihnout. To naruší celistvost rostliny a činí ji tak ještě choulostivější vůči dalším přívalům sněhu," uvádí konkrétní příklad možného poškození Humhej.

Přitom se tomu dá už na podzim jednoduše předejít preventivním svázáním celé rostliny od země až po vrchol rostliny provázkem, podobně, jako když převazujete vánoční stromek pro přepravu. Na jaře se provázek zase odstraní. "Když na rostlině nějaký sníh odtaje a opět zmrzne, principiálně to nevadí. I led je paradoxně velmi dobrý izolant," doplňuje zahradník.

Choulostivější a dražší rostliny ochraňte před mrazem ještě teď

Úplně nejhůř snáší naši středoevropskou zimu nepůvodní a stálezelené rostliny. "Navíc bývají i dražší, takže jejich ztráta či poškození většinu majitelů zamrzí dvojnásob. Proto se vyplatí do jejich ochrany investovat a na jaře se těšit z toho, jak dobře zimu zvládly a prospívají."

Stromky či keře (u kterých ještě případně můžete nejprve stáhnout větve k sobě, jak je uvedeno výše) můžete například přímo obalit netkanou textilií, jutou nebo bublinkovou fólií a zajistit provázkem. Případně se dá ušít z těchto materiálů i jednoduchá "čepice", kterou na rostlinu nasadíte a také ji zajistíte motouzem nebo třeba jutovou páskou. 

"Pokud ale použijete na obalení neprodyšný materiál, například právě bublinkovou fólii, nesmíte rostlině znemožnit výměnu vzduchu. To by způsobilo zapařování a při vyšších teplotách rozvoj houbových chorob," varuje Humhej.

Z netkané fólie se dá ušít i jednoduchá "čepice", která ochrání choulostivější stromky a keře před mrazem. Ztěžklý sníh se z ní dá snáz setřepat.

Bublinková fólie je na ochranu rostlin také vhodná: dobře izoluje a je světlá, takže se při jasných mrazivých dnech nepřehřívá.

"Opadavé rostliny můžete přikrýt i čímkoli neprůsvitným. Kořenovou zónu a základ kmínků chvojím, extrémně citlivé rostliny obalte například jutou a prostor mezi větvemi vyplňte listím, slámou či chvojím," radí zahradník.

Použít lze také králičí pletivo, z něhož okolo rostliny vytvoříte válec a ten opět vyplníte stejným materiálem. U méně citlivých rostlin stačí na zakrytí i samotná jutovina. Velmi vhodné i pěkně vypadající jsou například pytle od kávy a podobně, do kterých rostlinu jednoduše navléknete.

Materiál na obalení musí být světlý, případně i průsvitný

Rostliny můžete podle Humheje dodatečně zazimovat v podstatě kdykoliv, mohou být i mokré, nemusíte se bát, že následně ke krytu přimrznou: "Rostliny k ochrannému krytu přimrzají zcela přirozeně, což vůbec nevadí, led izoluje."

Podstatné je, že oba způsoby, obalení fólií i ochranné pytle, je ochrání před mrazem; a tající ztěžklý sníh se z nich dá také jednodušeji oklepat. U kmínku už sníh ničemu nevadí, naopak chrání před promrznutím povrch kořenové zóny a po roztátí dodá rostlině potřebnou vláhu. 

Důležité je, aby zvolený materiál byl světlý, aby během mrazivých slunečných dnů rostlinu nepřehříval. "A stálezelené rostliny jednoznačně potřebují, aby to byl současně materiál propouštějící světlo, potřebují ho celoročně pro fotosyntézu.  Bez něj by zimu ani přes vaši péči nepřežily," upozorňuje zahradník na chybu, kterou někdy nezkušení majitelé zahrad dělají.