Chatička na mýtince bez elektřiny. Řešením je ostrovní fotovoltaika - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chatička na mýtince bez elektřiny. Řešením je ostrovní fotovoltaika

Jsou lokality, kde se nevyplatí prokopat se k nejbližšímu elektrickému vedení. V chatě nebo chalupě uprostřed lesů nebo zahrádkářské kolonii nemusíte být odkázáni na petrolejku, pokud si pořídíte takzvaný ostrovní fotovoltaický systém.

Ostrovní systém pomůže v místech, kde nemáte šanci se připojit k elektrické síti. | foto: Profimedia.cz

Princip je jednoduchý. Z fotovoltaických panelů se napájejí akumulátory, z nich měnič napětí v případě potřeby vyrobí střídavé napětí 230 voltů. "Je jen důležité dobře si předem spočítat, kolik a jakých spotřebičů a kolik hodin denně budete chtít používat a podle toho nadimenzovat jednotlivé části," říká Petr Borecký ze společnosti Novatrix, která se zabývá fotovoltaikou a poradenstvím v oboru.

Alespoň čtyři dny bez slunce

V omezených podmínkách je potřeba se chovat o chlup skromněji než doma, kde stačí připojit se kamkoliv do zásuvky a být omezený jen proudem jističe. "Spočítejte si, kolik proudu budete spotřebovávat při obvyklých činnostech. V běžné chatce chcete svítit, určitě se neobejdete bez lednice, během dne si možná dopřejete několik hodin televize, budete potřebovat dobít notebook," vypočítává Borecký.

Schéma solárního systému pro 12 i 230 V

Podle něj je výhodné využívat spotřebiče přímo určené pro stejnosměrných 12 voltů. Je totiž neekonomické měnit stejnosměrný proud na proud střídavý tam, kde by se uvnitř spotřebiče opět transformoval na proud stejnosměrný – typicky u notebooků. U měniče je navíc potřeba počítat se ztrátou, účinnost se pohybuje kolem 90 procent.

Velkým žroutem je lednička. Na 12 voltů se prodávají například varianty pro karavany, mívají příkon kolem 40 wattů, což představuje proud asi 3,3 ampéru. Kdyby podle nastavení vnitřní teploty běžela 12 hodin denně, "ují" baterii skoro 40 ampérhodin z její kapacity.

Na osvětlení se vyplatí použít LED diody. "U nich se přepočet na klasickou žárovku počítá zhruba v poměru 1:5–10 podle toho, o jak rozptýlené světlo jde. Běžně se už prodávají ekvivalenty 60wattových žárovek, teď dokonce Philips přichází s pětasedmdesátkou, která se vejde do běžných svítidel," říká Robert Hladil, poradce v oboru úspor energií při osvětlení interiérů ze serveru Esvetlo.cz.

LED žárovky jsou sice zatím dražší, ale prakticky nezničitelné, měly by vydržet kolem 25 000 hodin provozu. Pokud si budete v hlavní místnosti chtít dopřát světelný komfort odpovídající 150wattové žárovce, bude mít součet příkonů LED žárovek zhruba 20 W. Pokud budou svítit osm hodin denně, spotřebují 13 Ah. Připočítejme rezervu na ostatní světla – na terase večer při knížce, na toaletě, ve sklípku atd. Dohromady například 15 ampérhodin.

Dejme tomu, že jste se vydali na samotu psát knihu. Počítač proto poběží například 12 hodin. Notebooky mívají příkon kolem 40–70 W, mění se samozřejmě podle typu počítače a provozované aplikace. Kdybychom za průměr považovali 50 W, byla by přepočítaná denní spotřeba kolem 50 Ah.

Takže dohromady něco přes 100 ampérhodin denně, které musí dodat akumulátor. Je výhodou, že jsou to vše spotřebiče, které je možné napájet přímo napětím 12 V, tedy beze ztrát měniče. "Fajnšmekři to dělají právě takto. Udělají si dvojí rozvody. Co lze, napájejí nízkým napětím, ale samozřejmě není to nutné. Můžete vše napájet přes měnič na 230 voltů, jak jste zvyklí z domova," říká Petr Borecký.

Uvedené hodnoty jsou jen minimum při velmi omezeném provozu pro mírné zlepšení komfortu zálesáka. Další žrouti v podobě žehličky, mikrovlnné trouby a varné konvice udělají do rozvahy řádné zářezy.

Ještě horší jsou podmínky pro kutily. Ti budou pro některé své stroje potřebovat střídavých 230 voltů, navíc točivé stroje mívají vysoký odběr při spuštění. Tady tečou ampéry jako Amazonka, je ale pravda, že se používají vždy jen pár minut. Zato kladou velké nároky na zatížení akumulátoru, navíc je třeba pořídit dražší a výkonnější měnič. Ne každé kutilské zařízení se dnes už prodává v akumulátorové variantě.

Podle zkušeností odborníka je pro solidní komfort provozu chaty nebo malé chalupy nutné počítat s kapacitou akumulátoru alespoň 300–400 Ah. "Přijedete na chatu a celý týden bude zamračeno. Panely vám pojedou třeba jen na deset procent výkonu, takže skoro nedobíjejí. Abyste si nezkazili dovolenou, potřebujete dostatečnou rezervu, při provozu je třeba počítat s minimem čtyř dnů bez dobíjení," radí podle svých zkušeností Borecký.

Autobaterie nebrat

Zdánlivě nejjednodušší by bylo pořídit sadu běžných autobaterií a vyskládat je tak, aby daly dohromady požadovanou kapacitu. Problém je v tom, že nejsou stavěné na velkou zátěž provozu ostrovního systému. V automobilu mají jediný úkol: vydat hodně energie při startu.

Proto se pro fotovoltaiku používají takzvané trakční akumulátory. Nejčastěji gelové, anebo takzvané AGM, které mají sice o chlup menší životnost, zato jsou schopné poskytnout až o 30 % vyšší okamžitý výkon.

Tyto baterie jsou asi třikrát dražší než běžné autobaterie. Jenže zatímco obyčejný akumulátor do auta vydrží v provozu s fotovoltaikou maximálně dva roky, speciální osm i více let. Záleží na tom, jak se k ní budete chovat: nevybíjet "do mrtě", neskladovat vybité atd.

Pro chatu s uvedenou spotřebou a kapacitou počítejte u akumulátorů s investicí kolem 30 tisíc korun.

Není to levný špás, ale stejně výhodná alternativa neexistuje

Stejně tak je důležité dimenzovat i další komponenty. "Vyplatí se koupit značkový měnič, nejlépe evropské výroby. Stojí podle výkonu dvacet až třicet tisíc a když se pokazí, měli byste mít dostupný servis," upozorňuje Borecký. Cena se odvíjí i od výkonu měniče. Pro točivé stroje je třeba počítat se zhruba trojnásobnou rezervou ve výkonu, který se spotřebovává při roztočení motoru. Když budete používat vrtačku s příkonem 600 wattů, neměl by měnič mít menší výkon než 2 000 W.

Mezi osvědčené fotovoltaické panely samotné patří například značky Kyocera, EMMVEE, Sanyo či Recsolar. Běžný panel s výkonem 230 Wp stojí podle výrobce pět až 10 tisíc korun. "Celkovou cenu systému s výkonem 1,5 kWp a uvedenou kapacitou akumulátoru bych odhadoval na 80 až 110 tisíc korun," počítá expert. Podle něj lze samozřejmě dosáhnout i nižší ceny, záleží jen na nárocích na elektřinu, kterou si každý vypočítá sám.

Záleží také na tom, jakým způsobem bude objekt využívaný. Chata, kam se jezdí jen na víkend, bude potřebovat skromnější zařízení než chata, kde rodina s dětmi tráví celé prázdniny.

Je tedy elektrovoltaický ostrovní systém praktický? Bylo by možné zvolit daleko levnější řešení a koupit za polovic benzinovou elektrocentrálu. Ta má ale nevýhodu v dalších nákladech na benzin a hlučnosti. Elektrovoltaika je cenou určena pro ty, kdo jsou tak trochu fandové a požadují víc komfortu. Ostatně elektrocentrála se hodí i tady. Hlavně v celoročně obývaných objektech se používá jako rezerva pro období s minimem osvitu pro dobití akumulátorů.

Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

Jak ochočit slepice, aby byly přítulnější. Z některých uděláte i mazlíky

Pomazlit se s kočkou nebo se psem vám dává logiku, udělat totéž se slepicí vám přijde přitažené za vlasy? Nenechte se mýlit, i slepice k vám může přilnout, doprovázet vás po zahradě, přijít se...

Zahradník nad ní zapláče, ale v kuchyni si tuto divokou zeleninu dopřejte

Je to křehoučká rostlinka, nebo se tak alespoň tváří. Ale tato jarní bylinka klame tělem, jde o úporný plevel. Jakmile bršlici zahlédne zahrádkář, oklepe se doslova hrůzou, jedna rostlina za rok...

31. března 2025

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

31. března 2025

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

30. března 2025

Otužilé milovnice slunce. Teď je nasejete a v létě máte rozkvetlou zahradu

Sníte o záplavě barevných květů na své zahradě? Pak nečekejte a svůj sen začněte uskutečňovat už nyní. Do půdy už bezpečně patří některé druhy letniček. Ačkoli nás do května zcela jistě čeká ještě...

30. března 2025

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

29. března 2025

Ledový kámen do Arktidy a stromoví humři. Pražská zoo zahájila sezonu

Pražská zoologická zahrada v sobotu slavnostně zahájila už 94. sezonu. Celodenní oslavy provází nejen kulturní program, ale také pro zahradu význačné události, včetně představení jedné novinky....

29. března 2025  14:12

10 nejčastějších chyb při péči o ovocné stromy. Neděláte je taky?

Přestože se pěstování ovocných stromů zdá velmi jednoduché, i zkušení zahrádkáři se mohou dopouštět chyb, které negativně ovlivní zdraví stromů a jejich úrodu. Pojďme se podívat na nejčastější z nich...

29. března 2025

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

29. března 2025

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

28. března 2025  6:36

Baobab, symbol dlouhověkosti a vitality, je pro fotografy hvězdou hvězd

Baobab (Adansonia) je rod rostlin z čeledi slézovitých. Jsou to opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na...

28. března 2025

Sezonu Zoo Praha otevřou „stromoví humři“. Obří strašilky, co se sedmkrát svlékají

Poslední březnovou sobotu Zoo Praha při příležitosti zahájení 94. sezony svým návštěvníkům představí nejmohutnější nelétavý hmyz na světě – strašilky humří. Možnost spatřit tyto tvory na vlastní oči...

28. března 2025

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

27. března 2025