Sekt nebo šampaňské patří ke sváteční chvíli.

Sekt nebo šampaňské patří ke sváteční chvíli. | foto: Bohemia SektProfimedia.cz

Sekt nechejte nachladit a ustát, jinak máte místo přípitku přestřelku

  • 17
Otevřít sekt je zdánlivě triviální, ale stejně tento proces provází očekávání. Často se předem neví, jak to dopadne. Aby otevírání proběhlo bez trapasů, poradí sommelier.

Příprava začne už přinesením nápoje domů a uskladněním. Základem pro podávání je správně vychlazená lahev (na 3 až 5 stupňů Celsia), která by měla být v lednici optimálně jeden až dva dny ve tmě a v klidu. Rozhodně se vyhněte otevírání hned poté, kdy jste sekt přinesli z obchodu. Pokud vám tedy nejde o předvádění střelecké show.

Obrovskou výhodou šampaňského i sektu je, že se hodí prakticky ke každému jídlu. Rovněž se stejně podávají, a není v tom žádná věda.

Krok za krokem

1. Vyhněte se použití mrazáku, sektu byste tím uštědřili šok. „Teplota sektu při konzumaci má být 5 až 7 °C. Proto ta nízká teplota nachlazení, při rozlévání sektu do sklenek o pokojové teplotě tohoto snadno dosáhneme,“ radí Tomáš Brůha, hlavní sommelier značky Bohemia Sekt.

2. Odstraníme kapsli.

3. Roztočíme drátěnou sponu (agrafu) a sejmeme ji z korkové zátky.

4. Láhev držíme nakloněnou v úhlu 45 stupňů.

5. Uchopíme korek do dlaně levé ruky a pravou rukou točíme lahví jedním směrem až do uvolnění korku.

6. Servírujeme do sklenek typu flétna, zhruba do poloviny sklenky. Ze sektu v nich pomaleji vyprchají bublinky a perlení déle vydrží.

Rozdíl mezi šampaňským a sektem

Sekt se vyrábí takzvanou Charmatovo metodou, která spočívá v tom, že vinař nejprve vyrobí základní tiché víno, do kterého následně přidá tirážní likér (směs živých kvasných kultur s cukrem). Ten zapříčiní druhotnou fermentaci, probíhá v uzavřených nerezových tancích. 

Uzavření je důležité právě proto, aby se oxid uhličitý vzniklý při procesu kvašení koncentroval do vína a dal mu finální perlení. Po skončení procesu druhotné fermentace vinař nalahvuje vína přímo do sektových lahví a pouští je na trh.

Šampaňské se vyrábí tradiční metodou Champenois, která pochází přímo z oblasti Champagne. Hlavním rozdílem mezi Charmatovou metodou a Champenois je druhotná fermentace, která v případě šampaňského probíhá přímo v lahvích.

Po skončení fermentace, případně zrání, které může trvat několik měsíců až let v závislosti na finální kvalitě šampaňského, se musí odumřelé kvasinky dostat z lahve. Následuje proces, při kterém se postupným otáčením lahve a zvyšováním jejího úhlu ve speciálních stojanech střásá kal, odumřelé kvasinky se koncentrují v hrdle lahve.

Abychom byli schopni je beze zbytku odstranit, musíme hrdlo prudce zchladit a posléze odstřelit pomocí tlaku láhve. Pokud využijeme tlaku lahve, přijdeme zároveň i o část sektu, který je potřeba doplnit.