O sekání trávníku se stará robotická sekačka, které domácí říkají Eman | foto: Michal Růžička, MAFRA

Travní traktor a robotická sekačka stojí stejně. Co je výhodnější?

  • 22
Robotická sekačka je ideální pro upravenou zahradu, nemusíte se o nic starat. Travní traktůrek si zase poradí s nerovnějším terénem, nabízí další funkce a užijete si s ním víc zábavy.

Představte si, že vám na účtě nečekaně přibylo třicet nebo padesát tisíc korun. Máte zahradu, s jejíž údržbou se chcete co nejméně nadřít a zároveň chcete pěkný porost. Rozhodli jste se udělat si radost a nějakou tu korunu investovat do zahradní techniky.

1) Peníze

Ceny se pohybují v obou kategoriích podobně. Pro malou zahradu (anebo plochu, kterou chcete pravidelně udržovat) kolem 400 m² zaplatíte za robotickou sekačku něco přes třicet tisíc korun. Za stejné ceny se ale prodávají i malé ridery (něco jako větší samochodná sekačka se záběrem asi 70 centimetrů). Anebo traktory jen s bočním výhozem.

Malý rider

Travní traktůrek

Za mechaniku pro větší plochy kolem 1 500 m² byste zaplatili kolem padesáti tisíc korun. Za tyto peníze u traktoru levnějších značek dostanete jednodušší modely s manuální převodovkou a sběrem do koše, případně i s funkcí mulčování.

Nejznámější značky u nás

  • Husqvarna
  • Lizard Mower
  • Ambrogio Linea
  • Robomow

Robotické sekačky této vyšší kategorie už bývají vybavené inteligentním systémem samonabíjení – sekačka si sama najde dokovací stanici, nabije se, a pak pokračuje v sekání. Novinkou je Automower 350 od Husqvarny, která se rozhodla vybavit i nejmenší model pro menší pozemky inteligencí s dokovací stanicí.

2) Legrace, anebo pohodlí

Pokud jste alespoň trochu motoristicky naladěni, s traktůrkem si užijete, ať jste muž nebo žena. Pohled ze sedadla řidiče travního traktoru je nenapodobitelný a byl motivací ke koupi u mnoha z těch, kdo traktůrek pořídili, používají a každý víkend se "perou", kdo z rodiny vyjede do zahrady.

S robotickou sekačkou je trochu nuda. Prostě dělá to, co má, ani o ní nevíte. Přes den si rejdí po zahradě, vy přijdete z práce a máte vzorový trávník. Tady si každý musí vybrat podle svého naturelu.

3) Kolik funkcí

S riderem nemůžete dělat nic, než sekat. Ale traktůrky ve vyšší cenové relaci už mohou posloužit jako víceúčelové stroje. Můžete připojit vozík, sněhovou frézu nebo radlici, vertikutátor atd. (pochopitelně za cenu další investice).

Travní traktor, který umožňuje jako příslušenství připojit radlici

Ne každý má doma ale vlastní hospodářství a všechny tyto funkce potřebuje. Ale z tohoto pohledu traktůrek určený pro větší plochy určitě vede.

4) Kvalita sekání

Oba stroje pracují úplně jinak. U traktůrku se primárně počítá s tím, že s ním vyjedete do terénu jednou dvakrát týdně, seberete trávu, odvezete do kompostu. Naproti tomu robotická sekačka sbírat neumí. Zato umí dobře mulčovat (o výhodách mulčování čtěte zde). Tím, že rejdí po zahradě prakticky nepřetržitě, usekává jen konečky trávy, které padnou ke kořenům, rozloží se a slouží tak jako hnojivo a jako "brzda" vysychání půdy. Kdybyste ale tento systém mulčování použili u traktoru a udělali to třeba jen jednou týdně, trávu udusíte.

Pro robotickou sekačku je nejdůležitější kvalita sekání a mulčování trávy. Pokud nedokáže dostatečně na jemno rozmělnit trávu, nebude trávník prospívat.

Předpokládá se, že mulčováním ošetřovaný trávník na jaře a na podzim ošetříte vertikutací, která trávník provzdušní, abyste dostali pryč veškerou stařinu.

Na první pohled to zní jako nevýhoda, ale ten, kdo se snaží o pěkný trávník, by měl tento proces absolvovat, ať má traktor, běžnou sekačku nebo robota (více o vertikutaci).

5) Povrch zahrady

Robotické sekačky milují rovný povrch, drnovitá tráva jim nesvědčí. Redakce iDNES.cz ale zkoušela sekačku ve vyloženě extrémních podmínkách a poradila si i s nimi. "Viděl jsem to video a samotného mě překvapilo, co všechno dokázala. Ale takto to opravdu při vývoji nebylo myšleno. Robotická sekačka patří na rovný trávník," říká Tomáš Nevečeřal ze společnosti Husqvarna, jejíž sekačka prošla drsným zátěžovým testem.

Kdo má méně dokonalý drnovitý povrch, nechce si pěstovat okrasný trávníček a spíš mu jde o to, aby nezarostl jako Šípková Růženka, měl by asi zvolit travní traktůrek. Ten si s hrbolatým povrchem poradí lépe.

16. června 2010

6) Půdorys zahrady

Ne každý má pravidelnou zahradu ve tvaru obdélníku. Práce s traktůrkem je běžná "ruční" práce, takže si poradíte s běžnými překážkami tím, že se jim prostě vyhnete. U hodně členitých zahrad se vyplatí volit stroj s automatickou převodovkou.

U robotických sekaček je situace složitější. Do pravidelné zahrady si můžete pořídit i nejjednodušší roboty, které nepotřebují ohraničit hranice pozemku pomocí drátěných vodičů, orientují se jen podle překážek podobně jako robotické vysavače.

Pokročilejší modely sekaček si ale poradí i se složitými pozemky. Musí tu ale pomoci odborník. Sekačka si "očichává" terén a musí se naučit navolit trasu tak, aby sekala po celé ploše pravidelně, nejezdila třeba k nabíjecí stanici stejnou trasou (aby se nevyjezdily koleje). Problém je například, když si musí najít cestičku úzkými průjezdy z jedné plochy na druhou. Proto je třeba navrhnout vodicí trasy odborníkem tak, aby sekačka ošetřovala trávník pravidelně a dokázala se dobře navigovat.

7) Bezpečnost

Traktůrky patří mezi složitější stroje, mají velkou sílu. Důsledky toho, kdy nezodpovědný majitel vozil dítě při sekání na klíně a ono spadlo pod žací ústrojí, jsme zaznamenali například loni během léta. Stejné nebezpečí se ukázalo i při manipulaci s běžnou sekačkou (viz předchozí článek).

Zdálo by se, že u robotických elektrických sekaček podobné nebezpečí nehrozí. Opak je ale pravdou. Například během nedávného testu časopisu dTest se zjistilo, že model od Ambrogio Linea nezastaví žací nože, pokud se nezvedne jinak než za madla. Což může z neznalosti udělat nepoučený uživatel nebo děti.

8) Parkování

Traktůrek slouží na zahradě nejen jako vzorný sluha, ale i jako zdroj zábavy. Ušetříte za autodrom v lunaparku. Než se nadchnete a sáhnete do peněženky, ujasněte si předem, kde ho budete parkovat. Máte místo v garáži? Je průjezd do hospodářských budov tak široký, abyste mohli přes noc stroj uzavřít pod zámkem?

Parkování ale musíte zařídit i robotovi. Je třeba mu zajistit "stravu" přípojkou elektřiny pro běžnou práci při plánování, kde umístit dokovací stanici. Pokud pojedete na dovolenou a budete ho chtít schovat, poradíte si s ním ale vzhledem k rozměrům lépe – odnesete ho domů..

Při koupi se ujistěte, jak je zabezpečen proti krádeži v době, kdy jste v práci. Měl by být vybaven systémem, který ho zneprovozní případnému zloději – podobně jako je zajištěno ukradené autorádio – bez znalosti pinu je zloději k ničemu.