VIDEO: Bílí lvi a tygři tak zblízka a v pohodě, jak je málokde uvidíte

  • 0
Naprosto ojedinělý projekt skrývá na první pohled nenápadný areál bývalého kravína na okraji obce Habrkovice. Se svými exotickými svěřenci tu našla domov rodina Ringelových, u kterých jsou zvířata doslova členy rodiny. Díky tomu u nich také můžete tygry, bílé lvy či hrocha vidět v naprosto jedinečných představeních.

Ringelland se snaží razit u nás naprosto nový styl zvířecího parku. "Nechceme předvádět cirkusová představení, spíše dát lidem nahlédnout do způsobu výcviku a života zvířat," představuje naprosto ojedinělý rodinný projekt Jan Ringel, který se umění citlivého trénování zvířat naučil spolu s bratrem Tomášem od otce Ivana.

Zoologická se vstupným v podobě tvrdého pečiva

Návštěvníci k Ringelovým míří kterýkoliv den v roce zhruba od 10 do 18 hodin, kdy si sem můžete přijít prohlédnout zvířata jako do kterékoliv jiné zoo. A to nejen tygry či bílé lvy, ale například i leoparda, pumu, ochočeného hrocha, kozy, dikobrazy, perličky, zajímavá plemena slepic či morčat.

Habrkovice jsou zřejmě jediné místo v Evropě, kde si vaše dítě může pohladit
Čtyřměsíční tygří slečny Taru, Inu, a Tajgu (na snímku s desetiletou mámou

Oproti jiným zoo je ale vstupné dobrovolné, takže většina návštěvníků dorazí alespoň s taškou tvrdého pečiva. Habrkovice u Kutné Hory jsou tak zřejmě jediným místem v Evropě, kde si vaše dítě může pohladit hrocha, navíc za pár suchých rohlíků. Zdaleka to ale nepokryje nároky chovaných zvířat. "Jen pro šelmy potřebujeme každý den 150 kg masa," vysvětluje nejstarší pan Ringel.

Za představení šelem dáte stovku. A stojí to za to

"Je to takový cirkus bez muziky a kostýmů," popisuje pravidelná víkendová představení zvířat mladý muž; za cirkusáka nepovažuje ani svého otce, který se cirkusovým zvířatům věnoval celý život. "Pečovat o zvířata jsem se naučil v zoo ve Dvoře Králové, pracoval jsem tam i za Zdeňka Vágnera, se kterým jsem pak také jezdil po světě, než jsem se dostal k cirkusu," vzpomíná Ivan Ringel, který opravdovou lásku ke zvířatům jednoznačně přenesl i na oba syny.

Bílí lvi jsou u Kutné Hory k vidění je do poloviny září, pak začnou cestovat po
Ringelovi si můžou dovolit podrbat lva či tygra za uchem. Vy to nezkoušejte, i

A zatímco syn Jan se věnuje rodinnému zvířecímu parku v Habrkovicích, Tomáš coby promovaný zoolog jezdí po světě a strká hlavu lvům do tlamy. "Jak máte šelmy jednou v krvi, nemůžete pracovat někde v kanceláři," konstatuje Jan. Jeho největším momentálním přáním je, aby skupinu bílých lvů, které na zakázku trénuje pro jeden z cirkusů, převzal právě bratr Tomáš: "Měl bych jistotu, že dostanou tu nejlepší péči." 

Jan se totiž ze společnosti vzácných bílých zvířat, které neuvidíte v žádné evropské zoo, bude těšit jen do poloviny září. Do té doby je taky můžete vidět při jejich představení každou neděli od 14 hodin spolu s vycvičeným hrochem, dikobrazy či kozlíkem. Každou sobotu je ve stejnou dobu podobným lákadlem představení tygrů. Vstupné je 100 korun, pro děti polovic.

Obě představení jsou unikátní a co víc, málokdy se diváci hned rozejdou. Naopak si chtějí ještě povídat, protože se ke svému překvapení například dozvědí, že tygr je mnohem chytřejší než lev. "Většinou si s návštěvníky povídáme třeba o tygrech klidně i dvě hodiny. O jejich úžasných vlastnostech, schopnostech i smutném osudu - reálně jim hrozí vyhubení," vypráví mladý muž, který se šelmám profesně věnuje už 17 let.

Sibiřský tygr jednoznačně stojí za záchranu

A měl na co navázat; za 40 let, co šelmy chová jeho otec, odchovali kromě dalších šelem i několik desítek sibiřských tygrů, čímž se Ringelovi výrazně zapsali do historie plemenné knihy tohoto jedinečného zvířete. "Jeden z našich tygrů je například otcem nejen čtyřměsíčních slečen, které jsou u nás k vidění, ale i tří tygříků, kteří se v červnu narodili v plzeňské zoo a 8. srpna je čekají křtiny," říká mladý Ringel. Více viz Plzeňští tygříci se mají k světu, ale stále k nim může jen chovatel.  

Tygří sourozenci, kteří vyrůstali v rodině Ringelových, protože se o ně matka
U Ringelových jsou všechna zvířata evidentně v pohodě.

Je evidentní, že Ringelovi stavějí jak na odborných znalostech, tak na létech zkušeností. Celý projekt přitom musí být nesmírně finančně náročný a určitě by si zasloužil nějakou dotační injekci; přesto se tu zatím dokázali bez dotací obejít .

Co je ale podstatné, v Habrkovicích ani na okamžik nezapochybujete, že zvířata se tam mají nejlépe, jak mohou. Nelze si nevšimnout, že šelmy s Ringelovými komunikují, kdykoliv někdo z rodiny projde kolem klece. "Každé zvíře tu máme i pro návštěvníky doslova na dosah ruky, ale naštěstí se u nás lidé chovají ukázněně," usmívá se šťastně mladý Ringel s pohledem na své svěřence.