Už žádné sekání trávy v době klidu.

Už žádné sekání trávy v době klidu. | foto: Mouhntfield

Nejlepší vychytávky u travních sekaček. O jednu takovou si můžete zasoutěžit

  • 35
I tak zdánlivě jednoduchý stroj jako travní sekačka se vyvíjí. Pojďme shrnout, čím se technici u sekaček v poslední době nejvíce zabývají.

První sekačka na trávu se začala vyrábět už v roce 1827 a od té doby prošla výrazným technickým vývojem. Zatímco ty první varianty měly za úkol hlavně úpravu velkých travnatých ploch v zemědělství, dnes vnímáme travní sekačku hlavně jako jednoduchý a spolehlivý stroj k úpravě zahrady.

V našich podnebných podmínkách se nejčastěji ujaly rotační varianty, zatímco například vřetenové, které umí dopomoci k dokonalému trávníku, zůstávají doménou v Anglii.

Komfort jako nejdůležitější vlastnost

Soutěžte o sekačku

Rotační benzinová sekačka G 48 TK Comfort A

Zodpovězte správně zadanou otázku a můžete vyhrát motorovou benzinovou rotační sekačku G 48 TK Comfort A od výrobce Oleo-Mac, kterou věnovala do soutěže společnost Mountfield. Sekačka má záběr 46 cm, objem koše 60 litrů a centrální nastavování výšky koše.

Na otázku můžete odpovídat ZDE.

„V současné době jsou trendem sekačky, které kromě perfektních výkonů přinášejí svému majiteli co největší komfort a rychlost,“ říká Jan Melena, produktový specialista ze společnosti Mountfield. To dokládají například objemné sběrné koše s optickým ukazatelem naplnění, které umožňují sekat bez zbytečně častého přerušování kvůli vysypávání trávy.

Výrobci se snaží vylepšovat ergonomii spínačů motoru a pojezdu, které dobře padnou do ruky a díky speciálním materiálům nikde nedřou. Stejně tak se považuje za dobrý standard centrální nastavení výšky sečení.

„Jako jeden z vrcholů snahy výrobců o co největší komfort při sekání může být chápána sekačka SP 535 BW EL 4S, již lze nastartovat pouhým stiskem tlačítka, nikoli taháním za startovací šňůru. To je možné díky patentovanému systému InStart,“ říká Melena. Systém vyvinul Briggs & Stratton, který do klasického motoru zabudoval startér a akumulátor, které motor roztočí místo klasické šňůry.

Více výkonu, méně emisí

Za posledních několik desetiletí se princip rotačních sekaček příliš nezměnil, ale každoročně lze pozorovat mírný pokrok tak, jak se mění úroveň technologických znalostí.

Zdokonalují se motory, které zvětšují výkony a vypouštějí méně emisí, zdokonalují se systémy nastavení výšky sečení.

Moderní sekačky také nabízejí snadnější startování, takže roztočit motor pomocí startovací šňůry zvládne i slabší ženská ruka.

Životnost šasi

U některých modelů prošla ocel galvanizováním podobně jako se to dělá u aut, tedy povrchovou úpravou, která dále prodlužuje životnost stroje. Pro nasazení ve velmi těžkých podmínkách představuje ideální volbu hliníková slitina.

Výzkum tvaru odhozového tunelu

Odhozový tunel je jednou z nejdůležitějších prvků na sekačce. I kdyby měla sekačka ten nejlepší motor, nebude dobře sbírat trávu, když nebude mít dobře vyřešený výhozový prostor. Měl by být co nejširší, nízko uložený a přímý. V opačném případě se tunel ucpává.

Univerzální stroj

Na některých zahradách by jedna sekačka nestačila. Kvůli terénu jsou na nich zóny, kde se tráva sbírá, a zóny, kde se bočně nebo zezadu vyhazuje. A občas se i mulčuje. Právě pro majitele takových pozemků existují univerzální sekačky 4 v 1.

Inovace i u elektrických strojů

Jako další příklad technické pokroku by mohla posloužit elektrická sekačka Blue Power 37 E od WOLF-Garten, jejíž kolektorový elektromotor dokáže ušetřit až 50 % elektrické energie. Tato sekačka má příkon 650 W, ale její výkon odpovídá 1 400 W. K dalším přednostem patří výborné výsledky při sečení, sběru a mulčování, které dosahuje zásluhou dvou překřížených nožů.

Výherce byl vylosován

Do soutěže se zapojilo neuvěřitelných 4173 čtenářů, z toho správně odpovědělo 3790 lidí. Pomocí generátoru náhodných čísel jsme vylosovali výherce s pořadovým číslem 2698, takže gratulujeme Rudolfu Marčíkovi. Kontakt na něj předáváme do společnosti Mountfield, která se s ním spojí a domluví se na předání ceny.