Vertikutace trávníku

Vertikutace trávníku | foto: Marek Burza

Pro jarní obnovu trávníku odpovězte na otázku a vyhrajte vertikutátor

  • 11
Mezi první jarní práce patří vertikutace trávníku, která by měla být po zimě „povinnou“ léčebnou kůrou pro všechny, komu na pěkném trávníku skutečně záleží. Zúčastněte se naší soutěže a vyhrajte elektrický vertikutátor a další ceny.

Obecně se dodržuje, že s vertikutací by se mělo začít až po zimě, kdy začne tráva zase růst. Kdo by chtěl postupovat exaktněji, může měřit teplotu půdy. Trávníkáři doporučují začínat s vertikutací až poté, kdy teplota půdy stoupne nad sedm stupňů i během noci. To se může v jednotlivých regionech lišit. Například v Krkonoších, kde se ještě intenzivně lyžuje, mohou nechat vertikutaci rozhodně spát, zato tam, kde už začínají kvést bledule, sněženky, čemeřice nebo talovníky, můžete začít s přípravou zahradních strojů.

Proč vertikutovat

Během celého vegetačního období (přibližně od dubna do října) čelí udržovaný trávník zátěžím a jeho pravidelným užíváním dochází ke zhušťování povrchu. V zelené ploše se tak kromě trávníku drží různé druhy mechů, plevelů nebo i zbytky posekané trávy.

Zde klikněte a soutěžte

Odpovězte na soutěžní otázku a zařaďte se do slosování o elektrický vertikutátor Fieldmann FZV 2004-E s příkonem 1 500 W, šířkou záběru 320 mm a dvěma výměnnými válci. Výherce druhé a třetí ceny dostane pětidílnou soupravu ručního nářadí Fieldmann FZNR 1101 ze speciálního plastu s polyamidovými vlákny. Ceny do společnosti věnovala společnost Fast. Pro soutěž klikněte ZDE.

Elektrický vertikutátor FZV 2004-E

Sada zahradního nářadí

Tohle vše dohromady postupně vytvoří travní plsť, která trávník ucpává. Trávník se tak, laicky řečeno, dusí a neproniká do něj vláha ani živiny. Díky postupné tvorbě travní plsti trávník pomalu usychá. Jedinou možností, jak jej oživit, je vertikutace neboli provzdušnění trávníku.

Jaký stroj vybrat

Vertikutátor se vlastně skládá ze soustavy nožů, které se zhruba do hloubky dvou až tří milimetrů zakousnou do travního drnu. Tím ho proříznou a vyčešou z něj zbytky travní plsti, takže se voda, vzduch a živiny mohou dostat ke kořínkům travního porostu a trávník tak sílí.

Když pomineme ruční nářadí, jehož pomocí je sice možné trávu alespoň trochu vyčesat, ale je to ohromně namáhavá činnost, je možné vybrat mezi elektrickými nebo benzinovými vertikutátory.

U benzinových máte ohromnou výhodu: nejste omezeni přívodním kabelem, proto je vhodný pro větší zahrady. Výraznou nevýhodou je cena. Ne každý je ochoten dát za značkový benzinový vertikutátor, který použije většinou dvakrát ročně, deset i více tisíc korun. Pokud nemáte kamarády-sousedy, se kterými si stroj koupíte společně.

Východiskem pro majitele menších zahrad je elektrická varianta, u které se musí dvakrát za rok počítat s nepohodlím přívodního kabelu. Tyto modely bývají podobně jako benzinové vybavené výměnnými válci: jedním drátěnými pružinami pro vyčesání trávníku a druhým s prořezávacími noži.

Co po vertikutaci

Většina lidí je po své první vertikutaci v šoku. Po takto „upraveném“ trávníku zůstane zdánlivá spoušť a oraniště. Jenže během čtrnácti dnů se trávník zacelí a bude mít „tužší kořínek“.

Nemusí být vždy pravidlem, že po vertikutaci by mělo vždy následovat dosetí travním semenem. Kdybyste doseli v časném jaře, kdy si nemůžete být jisti počasím v následujících týdnech, semena by nemusela stihnout vyklíčit a klidně byste je vysáli do koše při sběru posekané trávy.

Navíc ten, kdo se o trávník stará pravidelně, možná vůbec nebude muset dosévat. Každopádně není třeba ztrácet nervy, dosévat trávu lze kdykoliv. Specialisté na údržbu trávníku naopak doporučují nezanedbávat hnojení. Po zimě už zbytky zimního hnojiva mohou být odplaveny, takže je vhodné začít s běžným sezonním hnojením.

Výsledky soutěže

Soutěže se zúčastnilo přes 7 000 čtenářů. Společnost Fast se s výherci spojí a domluví se, jakým způsobem si mohou ceny převzít. Ceny jsme losovali pomocí generátoru náhodných čísel.

1. cena. Martina Melková

2. a 3. cena: Rostislav Hradecký a Marián Kočiš

Výhercům blahopřejeme. Redakce