Záviděníhodný obývák v zahradě

Záviděníhodný obývák v zahradě | foto: www.e-knihovnicka.cz

Splnila si sen a vyměnila byt v centru metropole za domek se zahradou

  • 2
Paní Táňa z pražské Letné vyměnila byt v centru za domek z 30. let minulého století. Za bariérou zeleně si užívá posezení u velkého stolu ve stínu ovocných stromů, tiše zurčící jezírko či relax ve vířivce.
Ačkoliv měla parcela hodně limitující půdorys ostře sevřeného trojúhelníku s velkým kompostem ve špici, Táňa na ni s přehledem vměstnala doslova celý obývací pokoj. Dokonce opatřený veškerým komfortem, s výjimkou bazénu; najdete v něm část společenskou, relaxační, ale i užitkovou nebo čistě servisní s úložnými prostorami.

Jak se staví sen o bydlení na zahradě

K luxusnímu snu o kultivované zahradě, do které volně přejdete přímo z kuchyně či jídelny, měl 80 let starý domek s atypickou zahradou hodně daleko. Obojí bylo poněkud kapesní a zanedbané.

Táňa měla už po první prohlídce v hlavě všechno pěkně srovnané. "Věděla jsem přesně, kde a jak propojit interiér s exteriérem, když jsme nemovitost kupovali," vzpomíná. Aby získali velkou prosklenou kuchyň, museli ji k domu zezadu přistavět.

Roli odkládacího stolku na terase plní další šicí stroj s nově přidanou deskou. Nechybí stylové květinové truhlíkyStará kuchyňská skříňka, bíle natřená, plní úlohu pohledného botníku na podestě před vstupem do domu

Dům se tak během rekonstrukce rozrostl o stylovou přístavbu s vyvýšenou venkovní terasou, ze které je možné sestoupit po několika stupních, doplněných květníky s bylinkami, do zeleně.

"Navazující zahrada nám slouží jako další obývací pokoj," pochvaluje si Táňa. Údržba tohoto zeleného obýváku je sice podstatně náročnější než luxování koberců v bytě na Letné, ale Táňa tvrdí, že to má místo fitka. "Jsem na zdravém vzduchu, zhubnu u toho a ještě za mnou zůstane kus práce," směje se.

Staré stromy jsou téměř nedotknutelné

Už během přestavby domu se nová paní pustila do radikální přeměny zahrady. Široká betonová dálnice, která zahradu dělila na okrasnou a užitkovou, zmizela jako první a Táňa celý pozemek kompletně vyčistila a zryla. Teprve potom zvažovala, co dál.

Obývák v zahradě, ve stínu stromů a společnosti keřů hortenziíKvetoucím hortenziím se nejvíc daří ve stínu slivoně s ne příliš hustou korunou

V jednom ale měla jasno: chtěla zachovat maximum starých ovocných stromů. "Jednak nabízejí v létě příjemný stín, navíc rodí skvělé ovoce, takže dnes máme možná nejlepší třešně v Praze," chlubí se. Přežila i jabloň, jejíž plody jsou prý téměř nepoživatelné.

Táňa je totiž přesvědčená, že staré stromy ke starému domu patří. "A k tomu se pod korunami stromů daří celé škále okrasných keřů a květin, které zde rozhodně netrpí nedostatkem světla či vláhy," vysvětluje.

Styl bydlení podle dveří zahradního domku

Kompost v zadní části nahradil bílý domek, který pozemek opticky uzavřel a nakonec ovlivnil i podobu samotného domu. "Začalo to dveřmi, které jsem koupila v bazaru. Byly tak pěkné, že jsme je domkem vlastně obestavěli," směje se netradičnímu postupu majitelka. Vysvětluje, že zajímavý motiv prosklených výplní, se nakonec promítl i v početných oknech přistavěné kuchyně.

Zahrada je vytvořena na parcele trojúhelníkového půdorysu, ohraničená po obou stranách pestrými zelenými mantinely; ve špici vzadu je ukončená půvabným bílým zahradním domkem

Bílé provedení Táňa převzala ze starých fotografií, na kterých si její předkové hoví ve stejně natřeném nábytku. Bílá proto převládá u obou domků a převzalo ji i zahradní vybavení včetně lavičky pod porostlým obloukem. To je místo, kam až do večera svítí slunce. Navíc je z něj možné hlídat vnoučata hrající si hned vedle na pískovišti.

Život v příjemném zeleném sevření

Zahrada je obklopená ze všech stran zelenou hradbou: na jedné ji tvoří sousedovy túje, ke kterým na své straně předsadili různě vysoké keře. Nechybí mezi nimi pestrolisté svídy a vrba, zlatice, ibišky, početné hortenzie a ozdobná slivoň, vše uspořádané tak, aby se barvy ve výsadbách střídaly v závislosti na roční době.

Zastoupené jsou i jehličnany, ale listnaté keře převládají. "Hlavně kvetoucí druhy, jejichž listy mění postupně barvy, takže je stále na co se dívat," říká Táňa. A docela dole jsou pak vysazené trvalky, hlavně hosty. "Nemám tu žádné křiklavé barvy, vadí mi násilné kontrasty a líbí se mi naopak tlumené tóny," vysvětluje majitelka, která se chce ke starému domku chovat stylově, proto v zahradě nevysazuje žádnou exotiku.

"Původně jsem tu chtěla mít kde co, než jsem dospěla k poznání, že je to s ohledem na rozměry parcely nemožné. Sice jsem se zatím nemusela ničeho vzdát, ale většina keřů musí díky tomu dvakrát do roka pod nůžky," konstatuje Táňa. Do zahrady se nakonec vešlo i malé vřesoviště a jezírko vedle posezení.

Bíle natřená lavička pod zeleným obloukem a stylové poležení, idylka jako ze třicátých let Ani při pohledu z podesty u domu neodhalíte, že za zeleným valem u jezírka se ukrývá rozměrná vířivka. Natolik je ukrytá v zeleni

Vměstnala se i vířivka, která na samém začátku vyhlížela jako obludná almara. Schovali ji za vyvýšený val nad jezírkem, navrch šikovně osázený, takže dnes téměř neruší. Zmíněný kopec posloužil jako prameniště pro malý vodopád. "Sice je to z nouze ctnost, ale nerovnost je v rovné zahradě zajímavá," soudí Táňa a dodává, že ještě nemá zdaleka vše hotové.

Například keře pod jabloní chce nahradit červenolistými a také posezení pod třešní si říká o lehké zastřešení. Domácí si sice stále pochvalují večery pod hvězdami, proto tu také původně nechtěli pergolu, ale dnes už jim vadí, když musí kvůli každému deštíku svůj zelený obývák opouštět.

Tuto a další zajímavé zahrady najdete v listopadovém čísle časopisu Knihovnička Zahrada.