Některé bity mohou mít zdrsnělý povrch

Některé bity mohou mít zdrsnělý povrch | foto: Bosch

Šroubovací hroty z levné vrtačky vyhoďte, nestojí za trápení při práci

  • 21
Součástí příslušenství levných vrtaček bývá souprava šroubovacích hrotů, takzvaných bitů. Ty si ale většinou dokáží poradit asi tak se třemi vruty a je po nich. Vyplatí se obětovat několik stokorun a koupit kvalitní.

Stále více domácností si pořizuje akumulátorové vrtací šroubováky vybavené nastavením momentu utahování a plynulou regulací otáček. Kupodivu i neznačkové výrobky v ceně několika stokorun mohou v domácnosti, kde se nekutí dnes a denně, dobře posloužit. Jiné je to ale s příslušenstvím, které se najde v kufříku uvnitř.

Souprava akuvrtačky se základním příslušenstvím pro vrtání a štroubování

V železářstvích ho s úsměvem přirovnávají k blátu a tvrdí, že i to jejich nejlevnější vydrží více. Zároveň ale upozorňují, že za mnoho omačkaných hran si mohou i uživatelé sami, protože často šroubují vrut bitem, který neodpovídá profilu hlavičky. Bit se pak ve vrutu protáčí a omačká se tak dříve. Kvalitní bit by ale při správném použití měl s přehledem vydržet až 1 000 zašroubovaných vrutů.

Co na to čtenář

"Koupil jsem si spíš ze zvědavosti v akci za šest stovek čtrnáctivoltovou akuvrtačku. Říkal jsem si, že vyzkouším, jestli se mi s takovým přístrojem bude dobře pracovat, a i kdyby se pokazil, tak nebudu litovat, příště bych si pořídil tu samou vrtačku, ale značkovou," napsal nám čtenář. "Kupodivu vrtačka už půl roku vzorně vrtá i šroubuje, byl jsem ale překvapen (ne)kvalitou vrtáků a šroubovacích bitů uvnitř. Nečekal jsem profesionální kvalitu, ale aby bit vydržel bez omačkání tak tři vruty do dřeva, to mě tedy překvapilo!"

Sada u levné vrtačky je omačkaná už po několika použitích

V podobných případech se ale není co divit, za podobné peníze by člověk spíš mohl očekávat přístroj zabalený v promaštěném novinovém papíře. Proto zaplaťbůh alespoň za kufřík, do kterého si člověk dokoupí bity nové. Jenže jaké pořídit, aby trochu vydržely?

Zrádná cena

Ukazuje se, že cena sice může být vodítkem, ale jen velmi orientačním. "U nás třeba prodáváme bity, které v ceně kolem 40 korun za kus už lze označit za solidní a pro každého domácího kutila by byly už spíš nadstandardem. Jenže na druhou stranu vím o krámě, kde ten samý výrobek prodají za 150 korun," rozhořčuje se Ivana Hamášková, majitelka speciálky se spojovací a kotevní technikou HA-VE s tím, že si neumí představit, co by tam prodali za zmíněných čtyřicet korun.

K sobě příslušející šroub či vrut a odpovídající bit: vlevo geometrie Philips, vpravo Pozidriv

K sobě příslušející šroub či vrut a odpovídající bit: vlevo geometrie Philips, vpravo Pozidriv

I když se ale možná najdou podobná cenová rozpětí, pro orientaci to stačí. Pokud si člověk uvědomí, že v hobbymarketech je za stejnou cenu možné koupit celou sadu, může si obrázek o kvalitě udělat každý sám.

Ideální je (pokud člověk jde po kvalitě) nakupovat v obchodech, kam chodí hlavně řemeslníci. V podobných provozovnách jsou zvyklí prodávat kvalitu, kterou jim řemeslník za dva dny "nehodí na hlavu", na druhou stranu řemeslník dobře ví, že kvalitní bit nekoupí za pětikorunu.

Další možností je kupovat ve značkových prodejnách výrobců elektrického ručního nářadí. "My také rozlišujeme kvalitu pro hobby a profi stroje. Ale ani to levnější nesmí být nepoužitelné," tvrdí Jan Sladký, technik výrobce Bosch. "Rozlišujeme i podle materiálu, do kterého se má šroubovat. Naše řada Extra Hard je vhodnější do dřeva, je z houževnatějšího materiálu, Max Grip se zase hodí do železa, je kalenější, trochu křehčí, ale zase odolnější proti otěru," vysvětluje.

Cenové úrovni odpovídající solidní kvalitě potvrzuje i ceník profesionálních bitů známého německého výrobce nářadí Wera. Pro běžné profily křížových bitů se doporučené ceny pohybují mezi 50 a 80 korunami za kus. To je ale kvalita, kterou ani běžný kutil nedocení.

Jaký se hodí na co

Základem bitů je unifikovaný šestihran podle norem DIN se šířkou 6,35 mm.

Který hrot se hodí do kterého šroubu nebo vrutu

- Vruty a šrouby s tradiční plochou drážkou v hlavách se utahují nebo povolují pomocí bitů s plochým hrotem

- Bity Phillips (označení PH) s překříženými hroty pro čtyři velikosti křížových drážek lépe rozdělují utahovací moment na hrany v drážce.

- Bity Pozidriv (označení PZ), rovněž pro čtyři velikosti drážky, se spokojí s menším přítlakem, protože výškově odstupňované o 45 stupňů vystřídané křížové hrany se opírají o více plošek.

- Minimální přítlak vyžadují šrouby s vnitřním šestihranem, které se utahují a povolují šestihrannými bity. Změnou tvaru vnitřního šestihranu na geometrii Torx se zlepšil přenos utahovacího momentu a spolehlivost šroubování

K utahování matic, šroubů a vrutů se šestihrannou hlavou slouží dlouhé bity nebo nástrčné hlavice s vnitřním šestihranem, které se nasazují na čtyřhran dlouhého držáku

Běžné bity pro "měkké" šroubování do dřeva a plastů, při kterém utahovací moment narůstá postupně až na maximum, se vyrábějí z chrom-vanadiové oceli. Pro "tvrdé" šroubování do kovů, kdy utahovací moment prudce vzroste až v okamžiku dosednutí hlavy šroubu na materiál, jsou určeny až čtyřikrát pevnější bity ze speciální legované oceli s povrchovou úpravou, bývají chráněné tenkou vrstvou nitridu titanu (pro zvýšení otěruvzdornosti) nebo povlakem nitridu zirkonia (zvyšuje houževnatost hran).