Nejpracnější je vytvořit stříšku.

Nejpracnější je vytvořit stříšku. | foto: Peter Himmelhuber: Ploty, zídky a živé ploty, Grada

Zděný zahradní gril máte za víkend hotový. Postup v osmi krocích

  • 31
Do zděného grilovacího koutu nemusíte kvůli každé víkendové večeři nebo večírku stěhovat přenosný gril. Kout oceníte i při nedělních obědech či při popíjení s přáteli v letním odpoledni. Zdatný kutil stavbu zvládne i za víkend.

Příjemná teráska s grilem se dá vybudovat kdekoliv na zahradě, kde je trochu rovného místa. Ale pokud možno tak, aby kouř nerušil sousedy a nešel vám do domu. Nebude to ovšem práce pro začínající kutily, chce to zkušenosti. Ideálně když se do práce pustíte ve dvou.

I když nezdíte každý den, po chvíli získáte cvik a práce půjde od ruky. Velikost grilu přizpůsobte prostoru, zakoupenému roštu a šamotu. Musíte si obstarat také ocelové podpěry popsané v bodě 6.

1. Vybetonujte základy

Na vybraném místě odkopejte zeminu ve tvaru budoucího grilu a zídky, která bude chránit posezení proti větru. Zídka se může mírně zatáčet do oblouku, ale zda si ji postavíte právě takovou, záleží na vkusu a na konkrétním místě. Beton namíchejte z hotové suché směsi nejlépe v zapůjčené míchačce a vylijte jím základy.

2. Na zdění používejte lícovky

Ke zdění použijte lícové cihly – klinkery, které odolávají mrazu, horku i dešti. Gril postavte na okraj posezení tak, aby zadní stěnou navazoval na ochrannou zídku.

Aby byla každá řada rovná, cihly klaďte podle napnutého provázku srovnaného vodováhou.

Použijte takzvanou běhounovou vazbu zdiva, nejběžnější typ zdění, kdy se cihly střídavě překrývají. Na půlení cihel vezměte rozbrušovačku, dá se obstarat v půjčovnách.

Maltu namíchejte ze čtyř dílů jemnozrnného písku a jednoho dílu cementu smíchaných s vodou.

3. Kontrolujte svislost stěn

Vodováhou průběžně kontrolujte, zda cihly kladete vodorovně. A zároveň i to, jestli zídka stojí přesně ve svislé poloze. Dokud je malta vlhká, její přebytky z cihel oškrabujte.

Spárovačkou mírně prohlubujte spáry, aby se po dešti nebo v zimě mezi cihlami nedržela voda a námraza. Tím prodloužíte životnost zídky.

4. V grilu vytvořte římsu

V deváté řadě cihel v grilu vytvořte na obou stranách z kolmo položených cihel římsu, na kterou se bude pokládat šamotový podklad topeniště.

5. Postavte stříšku

Jakmile dosáhnete potřebné výšky grilu, ideálně kolem 20 řad cihel, položte nahoru bednění ze smrkového stavebního řeziva pro obloukovou stříšku. Stříšku pak vyzděte z naležato kladených cihel. Bednění postavte tak, aby po zatvrdnutí malty šlo vytáhnout.

Jiná možnost je gril ukončit bez stříšky. Pak nepůjde grilovat za deště, ale snáze bude odcházet kouř.

6. Namontujte kovové profily

Dovnitř grilu nad jedenáctou řadu cihel připevněte šest předem na míru uříznutých ocelových L profilů, které budou sloužit k ukládání roštu ve třech různých výškách nad topeništěm.

Dejte je po třech na každou stranu, připevněte je do hmoždinek, každou aspoň dvěma šrouby. Zkontrolujte, aby protilehlé opory pro rošt byly vždy ve stejné výšce, aby rošt neležel našikmo.

Pod opory, na rampu vytvořenou z cihel v deváté řadě, uložte ocelovou konstrukci svařenou ze dvou L profilů spojených plochou lištou, která dohromady tvoří tvar písmene H. Poslouží jako podklad topeniště, opora pro šamotovou desku či šamotové cihly.

7. Přidejte šamot a rošt

Na ocelovou konstrukci položte jako podklad topeniště šamotovou desku uříznutou na míru. Na L profily ve stěnách grilu uložte rošt s rukojeťmi.

Šamotovou desku lze případně nahradit šamotovými cihlami. V tom případě je lepší velikost grilu ještě před stavbou odměřit tak, aby nebylo potřeba šamotové cihly řezat. Šířka grilu by například měla odpovídat dvěma cihlám na délku.

Jakmile grilovací krb dostavíte, zapalte v něm oheň. Ověříte si, zda dobře táhne. Když správně netáhne, budete muset odbourat stříšku, postavit ji znovu a vyšší.

8. Nakonec vydlážděte posezení kolem grilu

Podlahu posezení vydlážděte nejlépe betonovou zámkovou dlažbou ve tvaru cihel a v podobné barvě, jakou jste použili na zdění. Pod dlažbu připravte podklad z první vrstvy kamenné drti nebo štěrku a druhé vrstvy písku, celkově zhruba ve výšce jedné řady cihel.

K dláždění lze případně použít i stejné lícové zdivo, ze kterého jste zdili, ale pak podlaha nemusí být tak trvanlivá. Nakonec zbývá jen přistěhovat zahradní nábytek a grilovací kout je připravený k posezení.