Podrážděný nebo osamocený pes štěká více než obvykle

Podrážděný nebo osamocený pes štěká více než obvykle | foto: shutterstock.com

Štěkajícího psa uklidníte sprejem s vůní fenky nebo obojkem se sprškou

  • 64
Psi štěkotem reagují na různé zvuky či pachy, často štěkají i kvůli samotě. Zbavit je této úzkosti z odloučení ale není jednoduché. Pomoci mohou feromony, které pejsky uklidní, ať už je důvod štěkání jakýkoliv.

Proč psi - z našeho pohledu zbytečně - štěkají? Je to normální způsob psí komunikace, jenže někdy bývá na obtíž. Pokud chcete odnaučit vašeho pejska nadměrnému štěkání, najděte nejprve příčinu jeho chování.

Nejdříve zjistěte, proč štěká

"Důvodů může být víc. Často to bývá separační úzkost, kdy pejsek prostě neumí být sám doma," říká MVDr. Hana Žertová, která se profesně zabývá poruchami chování u psů a koček.

Psi také často štěkáním reagují na okolní dění, například konkrétní předmět nebo zvuk, což je pro ně přirozené. Bohužel pak kvůli takovému nočnímu hlídači, který štěkotem reaguje na všechny sebemenší zvuky, nezamhouříte oka.

Také pachy umějí podráždit citlivý psí čenich. "Měla jsem fenečku, která vždy začala štěkat na chodbě před bytem. Pak jsem zjistila, že je to kvůli pachu fretky, kterou chovali sousedé. Fretku občas pouštěli proběhnout se po chodbě, a fenka tedy přirozeně vždy začala štěkat," popisuje svůj zážitek Hana Žertová.

Jak utišit štěkajícího psa

Obojky proti štěkání nezaberou pokaždé

Psi štěkají na slepice, na jiná zvířata nebo i na vysavač. V tom případě se štěkotu přirozeně nezbavíte, dokud neodstraníte důvod pejskova neklidu. Nebo ho zaměstnejte dřív, než si všimne něčeho dráždivého.

"Zkuste také pejska zabavit jinak, dřív než podnět zmerčí. Použijte hračku, pamlsek, nalákejte ho na něco jiného, co má rád. Buďte trpěliví a trvejte na tom, aby poslechl," radí Žertová. Jestliže se už pejsek rozštěkal, zkuste ho důrazně umlčet vždy stejným povelem, například "Ticho!". Pes by byl jinak zmatený různými povely.

Pokud vaše výchova nezabrala, zkuste sprejový antištěkací obojek. V něm je zabudovaný mikrofon, který snímá zvuk. Když pes zaštěká, dostane slabou vodní spršku. Zvíře pak brzy přijde na to, že v obojku štěkat nemá. "Tyto obojky jsme vyzkoušeli u psů, kteří v noci hlídají autobazar, ale přes den mají být tiše, aby nerušili zákazníky. Psi se zklidnili a s obojkem neštěkají," popisuje svou zkušenost Žertová.

Tato pomůcka proti štěkání ale nezabírá na všechny hlasité mazlíčky. "Pokud pejsek štěká z nudy, může být tento obojek užitečný. Jestli ale štěká ze zoufalství, že je sám, může obojek problém ještě zhoršit," varuje veterinářka.

Uklidňující vůně maminky

Kromě sprejových obojků lze vyzkoušet i obojky napuštěné psími uklidňujícími feromony. Feromony jsou k dostání také ve formě odpařovačů do zásuvky nebo sprejů. Jak je možné, že se psy odnaučí štěkat? Tyto feromony totiž vylučují kojící fenky z mléčné žlázy, proto u psů vyvolávají pocit klidu a bezpeční.

"Feromony jsou užitečné hlavně u štěňat, když si zvykají na nové prostředí. Tato vůně maminky ale působí i na dospělé psy," vysvětluje veterinářka, "Hodí se například, když je dáte přes dovolenou ke známým nebo do hotelu." Využít je ale můžete i při cestování nebo tehdy, pokud má pes strach ze silných zvuků.

Sprej s feromony použijte i na ta místa v bytě, kde se pes nejčastěji vyskytuje. Difuzér dejte do zásuvky v místnosti, kde má pes pelíšek. Feromony se budou uvolňovat po dobu jednoho měsíce.

Kromě feromonů pro psy existují také spreje a difuzéry pro kočky. "V tomto případě jde o syntetickou verzi tvářových feromonů, kterými si kočky označují místa, kde je jim dobře," vysvětluje Žertová a dodává: "Člověk je nevnímá a nijak na něho nepůsobí - feromony jsou pachové látky, kterými komunikují mezi sebou jedinci téhož druhu." Výrobky s obsahem feromonů získáte u vybraných veterinářů, zde najdete jejich seznam. Za sprej s feromony zaplatíte kolem 650 Kč.

Jak psa zbavit separační úzkosti

Štěká pes, když nejste doma? Stěžovali si sousedé na neustálé vytí, ale po návratu domů nevydá pejsek ani hlásku? Ničí váš mazlíček nábytek? Pak se s největší pravděpodobností jedná o separační úzkost.

"U těchto pejsků je důležité, aby si postupně zvykali na samotu. Pomalu je učte, že i když odejdete, vždy se vrátíte. Pejsek musí pochopit, že odchod není nic mimořádného," doporučuje Žertová, "Napodobujte rituály, které děláte, když odcházíte. Zkuste se například obléknout, ale nikam nejít."

Zoufalý pejsek vyhlíží svého páníčka

Postupně přidávejte obtížnost. Odejděte z bytu, ale nedovřete dveře a vraťte se. Pejska, který neštěká ani nekňučí, odměňte. Po několika pokusech pes pochopí, že se nemusí bát. Pak můžete odejít na minutu, na deset minut, na půl hodiny, až si váš mazlíček zvykne.

Nezapomeňte, že pes se sám doma nudí. Proto mu pořiďte hračky, se kterými si vyhraje. Jestliže obyčejné hračky nestačí, pořiďte pejskovi společníka - druhého psa nebo kočku. Ideální je, když spolu od začátku vyrůstají. Společně se zabaví a pes nemá důvod ke štěkání. V případě, že koupíte štěně ke staršímu psovi, obvykle se nový mazlíček naučí být sám. "Pokud ale starší pes samotu špatně snáší, hrozí riziko, že se separační úzkost přenese i na štěně," zdůrazňuje veterinářka.