Napitá štěnice má zadeček plný krve.

Napitá štěnice má zadeček plný krve. | foto: Profimedia.cz

Štěnice může mít doma kdokoliv. Čistota vám nepomůže, jen dezinsekce

  • 15
Nemusíte mít ani tušení, že spíte ve stejné posteli jako skupinka štěnic. Nejdříve třeba ve slušném hotelu nebo čisťounkém penzionu, po návratu z cest i doma. U většiny lidí totiž vypadá bodnutí od štěnice jako obyčejný štípanec od komára.

Štěnice patří mezi ploštice. A skutečně jsou ploché natolik, že jsou schopné se ukrýt i v těch nejmenších škvírkách postele, za obrazy nebo v elektrických zásuvkách. Ve dne spí, v noci pijí krev teplokrevným živočichům.

Čistotným se to stát nemůže?

Štěnice se velice rychle množí. Stačí pár týdnů či měsíců a máte jich plný byt.Štěnice si může přivézt kdokoliv odkudkoliv. Domů vám je může zavléct i návštěva. To, že se pohybujete pouze v čistém prostředí a v civilizovaném světě, nehraje roli. "Znám případy, kdy si je lidé přivezli z Ameriky, spolu s obrazy a poličkami nakoupenými v Armádě spásy," ubezpečuje Jitka Vilímová z Přírodovědecké fakulty UK v Praze, že dovézt se dají skutečně odkudkoliv.

"Existuje domněnka, že se štěnice po zeměkouli, respektive po rovnoběžkách pohybují v jakýchsi vlnách, které mohou trvat i několik desetiletí. Ve střední Evropě byli tito parazité rozšířeni mezi oběma válkami, nyní se objevují znovu, takže na tom možná něco bude. Vědecky to ale ještě podložené není," dodává Vilímová. Ani podle této teorie nelze označit žádného "viníka".

Podobné zkušenosti mají i v deratizační firmě Ekosan servis. "Štěnice si skutečně nevybírají," řekla Hobby.cz Marie Zavadilová z centrály této firmy, která vyřizuje zakázky s klienty z celé republiky. "Jednou deratizujeme byt, který majitelé pronajali zahraničním dělníkům, podruhé byt velvyslance, který hodně cestuje po světě."

Stačí, abyste si například z dovolené či služební cesty přivezli v kufru jednu jedinou samičku. Ta dokáže naklást až pět vajíček denně, ze kterých se zhruba po týdnu vylíhnou larvy dospívající asi měsíc až dva. A máte na problém zaděláno. S čistotou příbytku to nemá nic společného, štěnice totiž zajímá výhradně lidská krev, respektive krev teplokrevných živočichů, která je pro ně jediným zdrojem potravy.

Štěnice navíc s oblibou migrují, takže nejenže neušetří žádnou místnost v bytě. Většinou je nutno počítat i s tím, že se vydají také k sousedům. Proto je velmi obtížné se jich skutečně spolehlivě zbavit a vyžaduje to součinnost všech zúčastněných stran.

Jak zjistíte soužití se štěnicemi

Štěnice vylézají z matrací a pelestí postele v noci, když spíte. Pak se nerušeně napijí vaší krve a zase mají na nějakou dobu vystaráno. Další štípance najdete třeba až za týden či deset dní.Ve dne štěnici nepotkáte, je to noční hmyz. Zato ona si vás v posteli najde spolehlivě. "Štěnice se orientují chemotakticky. Nejenže cítí vaši tělesnou teplotu, jsou schopny se v prostoru orientovat i podle vydechovaného oxidu uhličitého," vysvětluje Vilímová.

Týdny i měsíce se můžete domnívat, že zarudlá svědivá místa po těle vám způsobují komáři. Vzhledem k nočnímu životu štěnic a téměř bezbolestnému bodnutí není důvod, abyste je během spánku nachytali při činu.

Nepříjemné je, že bodnutí od štěnice může výrazně svědit, což člověka nutí ke škrábání postiženého místa. Potom není problém, aby se do otevřených ran dostala infekce, a z banálního bodnutí se stane problém. "Známe řadu případů, kdy bodnutí od štěnic lékaři léčili jako ekzém. Už proto, že málokdo má u nás osobní zkušenost s tím, jak bodnutí od štěnice vlastně vypadá," konstatuje Zavadilová. Ze zkušeností klientů také ví, že u citlivějších jedinců může bodnutí štěnice vyvolat i otoky či alergii.

Hladová štěnice je plochá, po napití se jakoby nafoukne. Snímek pořízený pomocí elektronového mikroskopu (zvětšeno 9x).Jedinou "výhodou" tohoto parazita je, že by neměl přenášet žádné nemoci. "U nás sice parazitují štěnice například i na ptácích, netopýrech nebo holubech, ale zatím skutečně nebylo prokázáno, že bychom se od štěnic měli obávat přenosu chorob," ukliďnuje entomoložka Jitka Vilímová.

Štěnice se vyznačují i typickým zápachem, ale ten je cítit, jen když je štěnic hodně pohromadě. Objevit můžete i vajíčka, zbytečky kůží po svlékání nebo trus, většinou v místech, kde je čalounění přichyceno sponkovačkou. Ale teprve když objevíte živou štěnici, máte jistotu.

Jak se štěnic zbavit

Zapomeňte na nápady typu "Odjedeme, necháme je vyhladovět a pojdou". Štěnice bez problémů přežijí týdny i měsíce bez potravy, výjimkou není ani rok. Použitím repelentů je také nezahubíte, spíše je "rozprášíte" do okolí, takže se rozlezou - nejen po bytě, ale i stoupačkami, kam jen to půjde.

Pokud tedy získáte podezření, že lože s vámi sdílí krvechtiví parazité, nestyďte se a obraťte se na odborníky. Bez cílené dezinsekce se štěnic zbavíte jen těžko. "Chce to zkušený proškolený personál a vybrané kvalitní přípravky, jen tak máte záruku, že se štěnic zbavíte po jednom zásahu," radí Marie Zavadilová. "Při podobném zákroku je nutné vědět, kde štěnice hledat. Naši chlapi přitom rozebírají postele, projíždějí švy matrací, kde bývají nakladená vajíčka, či odstraňují kryty zásuvek," nastiňuje ještě postup dezinsekce.

Vybírejte tedy zásadně takovou firmu, která vám dá na svůj zákrok garanci. Například v Ekosanu letos řešili téměř 40 případů výskytu štěnic, z toho polovinu v Praze, a nikam se nemuseli vracet podruhé. Finančně se ovšem prohnete. Zamoří-li vám štěnice například třípokojový byt s ložnicí, dětským pokojem a obývákem, připravte si 4,5 tisíce korun. Firmy používající levnější přípravky vám dají lepší cenu, kolem 1500 Kč. Většinou to ale dopadá tak, že se zásah musí několikrát opakovat.