Břidlicí je vydlážděná i plocha kolem bazénu ve spodní části zahrady.

Břidlicí je vydlážděná i plocha kolem bazénu ve spodní části zahrady. | foto: Jiří Savinec, www.e-knihovnicka.cz

Kde rodiče pěstovali brambory, vytvořili zahradu ze štípané břidlice

  • 11
Psal se rok 1980, když se naši hostitelé rozhodli, že si vysoko na kopci ve svahu za hradbou ze vzrostlých stromů postaví dům. V místech, kde jejich rodiče pěstovali převážně brambory, se rozhodli, že původně užitkovou zahradu promění v kvetoucí odpočinkovou oázu.

„Samozásobitelství, to byl v časech před více než dvěma desítkami let hlavní cíl rodinné zahrady,“ prozrazuje současná paní domu postaveného poměrně vysoko v Oderských kopcích. Kde se před časem táhly řady brambor, dnes trůní terasa s pergolou a posezením u krbu otevřená k jižnímu slunci, v bazénu křišťálově čistá voda a všude kolem spousty okrasných dřevin a kaskády kvetoucích skalniček.

Nepřehlédnutelná je tu tmavá břidlice, která zahradu překvapivě nečiní smutnou a ponurou. Naopak. Úhledně naštípané a rovně zaříznuté kousky této horniny jsou tu využity jako výchozí materiál pro celou řadu prvků: oplocení a zídky, zahradní gril, dlažbu pro chodníčky i terasy i spárovou skalku. Zbytky pak posloužily jako mulč pro zeleň, které nevadí, že se černá drť v létě rozpálí na slunci téměř doběla.

Zlomem byl bazén a venkovní posezení s grilem

Stavbu domu přeskočme, podle pana domácího se tehdy ještě vše dalo dojednat v místní hospodě: „Zedníci, pomocníci, řemeslníci… A všem jsem se pak musel revanšovat vlastní výpomocí za jejich služby.“ Usmívá se. Proměna užitkové zahrady v kvetoucí odpočinkovou oázu všem byla samostatnou kapitolou. 

„Prvním počinem byla stavba plotu nahoře před domem. Už tehdy jsem si na sloupky vybral štípanou břidlici. Přířezy se tehdy vyvážely z nedalekého dolu na skládku jako odpad, byly tedy zadarmo, což už dnes samozřejmě neplatí,“ popisuje hostitel tehdejší situaci. Pod koncept samotné zahrady se pak podepsal zahradní architekt, ale s výsledkem nebyli příliš spokojení. „Všechno tady bylo moc zelené, nikde žádný barevný akcent nebo květ…“

Když si v roce 2000 pořizovali bazén, rozhodli se vtisknout zahradě pod domem atriový ráz. A rovnou začali pracovat i na venkovním posezení s grilem. „V žádném případě jsem nechtěl krb z obchodu, protože je to problémová záležitost,“ přibližuje první úvahy náš průvodce. „Nakonec jsme si ho celý navrhli s manželkou sami, z ocelového plechu. Jednoduše jsme všechny díly vystřihli z kusu kartonu, slepili z nich maketu komínu a vše zadali řemeslníkům. I s ohništěm vypomohl kamarád. Nejdražší nakonec byla masivní odkládací deska, kterou nechali uříznout z břidlice, protože jejími odřezky je obložená celá krbová podstava.“

Břidlicová drť jako mulč proti plevelu

Ve víru nových stavebních počinů manželé zjistili, že budou opět potřebovat odborníka na zeleň. Už ale chtěli rostliny kvetoucí, stejně jako spoustu trvalek. Tehdy si vzpomněli, že je v okolí zaujalo několik zahrad, jež realizoval Jan Kubacký ze Studénky. Sešli se, domluvili a pustili se do práce.

Praktický tip:

Majitel zahrady v ní nemohl nevyužít materiál, který byl po ruce v hojném množství a zadarmo, což už dnes bohužel neplatí. Nicméně přířezy z kusů šedé břidlice jsou stále k dostání, případně si je můžete naporcovat sami pomocí úhlové brusky s odpovídajícím kotoučem.

Přířezy šedé břidlice seženete i dnes, už ale ne zadarmo.

Pak se nebojte zasadit ploché tmavé odřezy do šedého betonu, počítejte ale s nutnou pečlivou prací se spárovací špachtlí. Výsledek vyznívá fantasticky a zídka nebo sloupky se zelení opravdu skvěle ladí.

Nadšený alpinkář a zahradní tvůrce respektoval původní rozvržení parcely do teras a prosadil pár skalkových úprav, samozřejmě také s využitím šedé břidlice. Nejvýraznější ze skalek zdobí schodiště vedoucí z předzahrádky vpředu dolů do zahrady pod domem. Dalším na způsob spárové skalky doplnil plůtek mezi příjezdem do garáže a sousedním trávníkem a ještě jednu miniskalku vsadil do žlábku u vchodu do domu.

I tady, stejně jako v dalších partiích, upřednostnil lewisie, které se v období vrcholného jara postarají o úžasný barevný efekt. Navíc s nimi už nejsou v zimě problémy, moderní kultivary jsou opravdu nenáročné a odolné, dokonce nevyžadují ani ochranu před zimní vláhou.

Břidlicí, přesněji tmavou drtí, nechal alpinkář zakrýt rovněž záhonky lemující předzahrádku, takže ušetřil majitelům spousty starostí s pletím. Ovšem největší proměnu prodělala pod jeho taktovkou spodní zahrada s bazénem a terasou.

„V duchu filosofie, že nic se nemá vyhazovat, jsme společně přesadili spoustu rostlin a začali mezi ně dosazovat nové. Například azalky, rododendrony a japonské javory. Sice je nezdobí žádné květy, ale zaujmou nádhernými listy,“ vypočítává pan domácí. Teď už jen čekají, kdy se zapojí výsadby po obvodu zahrady, aby k nim nebylo vidět od sousedů, což chce ještě nějaký čas. Už teď je ale jasné, že Jan Kubacký všechno vymyslel tak dokonale, že žádné další proměny nebude zapotřebí.

Tuto zahradu a další inspirativní tipy najdete v aktuálním čísle časopisu Knihovnička Zahrada s podtitulem Nápady & styl.