Zatopené pařezy patří k osvědčeným místům.

Zatopené pařezy patří k osvědčeným místům. | foto: Viktor Krus

Stopování dravých ryb na přehradách. Jak poznat, kde žijí

  • 5
Než se pustíte do lovu dravců, pořádně si prozkoumejte terén. Existuje několik znaků, podle kterých můžete poznat, kde je najít. Například přítomnost drobných rybek, vyvrácené stromy, někdy berou i u přítoků řeky.

Správný lovec musí být i pozorný pozorovatel. Než započnete samotný lov, napřed si danou lokalitu bez "přívlačáku" řádně prozkoumejte. Existuje několik stop, které vás navedou k ulovení dravé ryby.

Drobné rybky ukazují na predátora

Drobné rybky jsou zárukou toho, že se v blízkosti bude vyskytovat lačný predátor. Je to logické. Tam, kde se nachází potrava, bude i její konzument. Není vůbec špatným krokem lovit v blízkosti hejn drobných rybek, jak v teplém období roku, tak i na podzim a v zimě.

Drobné rybky jsou jasnou stopou.

Jen jejich výskyt se v určitém ročním období mění. V létě se početná hejna vyskytují na rozsáhlých mělčinách, kde panuje vyšší teplota vody a vyskytuje se zde potrava. Naopak za třeskutých mrazů se rybky shlukují ve větších hloubkách přehrad.

Vodní vegetace jim poskytuje úkryt

Rostliny rostoucí přímo ve vodě (stulík, rákos) poskytují dravcům úkryt v podobě listů na hladině a dlouhých stonků vedoucích ze dna. Do vodní vegetace můžeme zařadit i rostliny rostoucí na břehu.

U vodní vegetace stojí za to lovit.
K vodní vegetaci není na škodu nahodit.

Jedná se povětšinou o statné stromy, které rostou u břehu vod od nepaměti. Nejvhodnější jsou místa, kde koruny stromů zasahuji nad vodní hladinu. Pod nimi mají dravci často stanoviště, jelikož zde mají úkryt v podobě stínu a padlých větví do vody.

Zatopené pařezy, padlé stromy (takzvané pařezovky)

Ve velkém množství údolních nádrží voda zatopila části bývalých lesů, po kterých zůstaly už jen pařezy. Na tyto překážky narazíme ve velkém množství, což dělá z těchto míst opravdu těžko dobyvatelnou pevnost - zkušený dravec má tucet možností se zachránit.

Čerstvě padlé stromy jsou magnetem pro dravce.

Velkým magnetem pro dravce jsou čerstvě padlé stromy do vody. Z nestabilního břehu padne statný strom do vody například vinou silného větru. Velký a rozvětvený strom se následně stává velmi oblíbeným útočištěm dravců.

Hluboké jámy, zatopená řečiště

Ostré rýhy a hluboké prohlubně v přehradním dně jsou častým stanovištěm dravců. Velmi často jsou jámy "schodovitého" charakteru, což znamená, že dno prohlubně je členěno na jednotlivé "schody", na kterých s oblibou dravci odpočívají.

Pokud se v jámě navíc vyskytují potopené pařezy či stromy, je důvod k nahození do těchto míst o to větší.

Zatopené základy staveb

Velká část údolních nádrží zatopila i základy bývalých rodinných stavení. V haldách starého kamení a betonu se velmi rádi zdržují všichni dravci.

Při lovu v jejich těsné blízkosti, nebo rovnou na nich, si musíte ovšem dávat pozor. Velmi často z bývalých základů vyčnívají ocelové dráty, které vás mohou poranit.

Také betonové části starých základů mohou být nestabilní a uvolnit se. Pokud je to možné, seďte na takovýchto místech plném kamení v klidu a příliš se nepohybujte. Zvuky člověka kráčejícího po tvrdém materiálu se velmi silně šíří ve vodním prostředí, a to může dravým rybám prozradit vaši přítomnost.

Mola a další vodní stavby

Mola jsou největší klasikou při lovu okounů. Důvod je jednoduchý, stín tvoří bezpečný úkryt před predátory a vyskytuje se zde velké množství potravy v podobě drobných rybek.

Je logické, že lov ryb v blízkosti mola není možný v letních měsících napořád. Přes jasný a slunečný den jsou tato místa plná koupajících se lidí, a proto se jim raději vyhýbejte. Ovšem časně ráno není na škodu provětrat nějakou tu třpytku okolo konstrukce mola. Samotný lov v blízkosti těchto staveb si plnými doušky vychutnáte až v podzimním čase, kdy je zde klid a ryby se zde stále vyskytují.

Přítoky

Tato místa jsou velmi atraktivní v suchých a horkých letních obdobích, protože přítoky dodávají do přehrady životu důležitou vodu bohatou na kyslík. Není tedy výjimkou, že se v teplých měsících chytají dravci ve velkém množství právě u přítoků.

Přítoky patří k osvědčeným místům v letním období.

Velmi atraktivní období pro lov dravců v blízkosti přítoku je v období dešťů, jelikož přítokem se do přehrady dostává zvednutou vodou velké množství potravy.


Témata: Materiál, Rybaření