Šťovík kadeřavý patří mezi pět nejrozšířenějších rostlin světa. Dosahuje výšky až 150 centimetrů. | foto: Profimedia.cz

Šťovík kadeřavý (Rumex crispus L.)

  • 0
Šťovík kadeřavý je zařazen mezi pět nejrozšířenějších rostlin světa. Patří mezi velmi nebezpečný druh plevele.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

Podle pověry vám prý šťovík může přinést dostatek peněz. Pokropíte li místa kolem obchodu či prodejny nálevem ze šťovíku, přilákáte zákazníky.

Popis rostliny: Vytrvalá rostlina z čeledi rdesnovité. Pohybuje se okolo výšky 30-150 centimetrů. Pochází z Evropy, avšak zdomácněl i na dalších místech světa. Má masitě bílé kořeny s načervenalým povrchem, s kterých vyrůstá nevětvená lodyha. Listy dlouhé, kopinaté, po okrajích kadeřavé. Květenství je složeno z lat. Vnější lístky jsou menší, vnitřní nápadně větší. Plodem je nažka, která je roznášena vzduchem.
Stanoviště: K zahlédnutí v příkopech, podél cest, na loukách, polích, rumištích, zarostlých zahradách. Vyžaduje hlinité, dusíkaté,těžké či poměrně výživné půdy.
Výskyt: Šťovík kadeřavý se vyskytuje v ČR především v teplejších oblastech. Ve zbylých částech světa se vyskytuje hojně dokonce je mezi 5 nejrozšířenějšími rostlinami světa.
Období květu: Kvete od května do července.
Léčivé účinky: Účinky šťovíku jsou známy svými blahodárnými účinky na kožní problémy jako lupénka, ekzém nebo akné. Díky vysokému obsahu železa pomáhá při chudokrevnosti. Též zlepšuje trávení.
Ohrožení: Není ohrožen.