Máčka obrovská (Eryngium giganteum)

Máčka obrovská (Eryngium giganteum) | foto: Profimedia.cz

Zahrada ve stříbrné bude i v létě vypadat jako ojíněná

  • 0
Zahrada vysázená pouze v bílozelené kombinaci s šedozelenými či stříbřitými detaily působí velmi elegantně a krásou snadno předčí leckteré pestrobarevné výsadby. Taková zahrada je totiž kouzelná i v noci, kdy ze ztmavlé zeleně svítí kopce bílých květů.

Bílou zahrádkáři někdy trochu nespravedlivě opomíjejí. V zahradnictvích žasneme nad novými kultivary rostlin s květy v zářivých nebo nezvyklých barvách a bílá vedle nich působí obyčejně. Když jí však dáme prostor, rychle ukáže, co umí. Bílé tóny totiž umí na pozadí vyšší zeleně, tedy stromů a keřů, vytvořit kýžený kontrast a také dokážou prozářit kdejaký tmavší kout.

Existuje několik větších skupin bíle kvetoucích dřevin, které kvetou bohatě a také pravidelně. Jde především o tavolníky, trojpuky, kaliny a pustoryly. S jejich různými druhy a vyšlechtěnými kultivary snadno dosáhneme potřebného efektu.

Z květin patří k bíle kvetoucím například čemeřice, hortenzie, tulipány, růže, trávnička, astra, zvonek, konvalinka, bledule, kopretina, kosatec, rozrazil, plaménka, šalvěj, tulipány, růže, trávnička, astra, zvonek, konvalinka, bledule, kopretina, kosatec, rozrazil, plamenka či šalvej.

K bíle kvetoucím stromům a keřům patří většina ovocných dřevin, řada druhů tavolníků, trojpuků, rododendronů a kalin. Dále magnolie, lýkovec, šeřík, hloh či dřevité pivoňky.

Vyberte si i rostliny se šedým či stříbřitým zbarvením

Šedé či stříbřité zabarvení nebývá u rostlin způsobeno pigmentem, může za něj obvykle struktura vrchní strany listu, nejčastěji jemné chloupky. Ty chrání rostlinu před popálením sluncem, a proto se většina z nich hodí na suchá slunná stanoviště.

Jak dostat na zahradu stříbrné a bílé rostliny

Ke stříbrně olistěným rostlinám patří různé  druhy pelyňku, šanta modrá, levandule, rožec, pryšec, šalvěj, rakytník řešetlákový, hrušeň vrbolistá, divizna, stříbrné kultivary jehličnanů a konifer.

Svatolína (Santolina chamaecyparissus) vyžaduje chráněné stanoviště, je citlivá na přemokření a v zimě může vymrzat. Její malé keříky lze tvarovat.

Pelyněk (Artemisia stelleriana) se hodí do nádob i záhonu, nevadí mu delší sucho. Nižší kultivar pelyňku vytváří kompaktní polštáře.

Máčka obrovská (Eryngium giganteum) je dvouletka s ostnitými listy, dorůstající až do výšky jednoho metru. Druhým rokem modrostříbrně kvete.

Čistec vlnatý (Stachys byzantina) je výrazně šedostříbrně chloupkovaná trvalka, která se hodí do suchých trvalkových partií. Snáší totiž dobře úpal.

Starček přímořský (Senecio cineraria) se většinou pěstuje jako dvouletka, ve druhém roce žlutě kvete. Hodí se do nádob i do kobercových výsadeb.