Podzimní sázení stromků

Podzimní sázení stromků | foto: Profimedia.cz

Stromky, které už nestačíte zasadit, nechte přežít zimu bez zakořenění

  • 3
Někdy se stane, že kvůli náhlým mrazům není možné včas zasázet nakoupené stromky. Nemusí se tím odsoudit k záhubě, lze je zazimovat a s úspěchem na stanoviště vysadit v klidu na jaře.

V současném počasí, kdy teploty jen málokdy klesnou pod bod mrazu, se sází o sto šest. Lze s úspěchem vysadit i peckovice, které se obyčejně sází až na jaře. Sázet je možné až do okamžiku, kdy země zmrzne a rostliny by nestačily zakořenit.

Pokud se ale někomu stane, že si na chalupu nakoupil mladé stromky, nestačil je vysadit a než se k této práci dostal, uhodily tuhé mrazy, může se pokusit je zachránit. Nechá je přezimovat bez zakořenění a o výsadbu se pokusí až na jaře.

Máme pro vás dvě metody, jednu méně tradiční a jednu od profesionálních zahradníků.

Do hrobečku

Namočte alespoň kořenový systém

Stromku nejdříve dopřejte vláhu. Kdo má možnost, může na den stromek celý ponořit do vody (třeba do do vysloužilé vany, která na zahradě slouží jako zásobník na vodu). Kdo tuto možnost nemá, měl by namočit alespoň kořenový systém.

Většina stromků se prodává jako prostokořenné, tam, kde máte kořeny s balem, jutu neodstraňujte. Sundává se jedině plastová fólie, pokud jsou do ní kořeny zabalené.

Korunu zabalte do novin

Mezitím na pařeništi, volném záhoně nebo ve skleníku vykopejte dlouhou jámu hlubokou tak, aby se do ní stromek i s korunou vešel. Korunu obalte novinami, upevněte je provázkem.

Vykolíkujte si místo, kde jste stromek zakopali, ať ho na jaře najdeteStromek položte do jámy

Stromek položte do jámy a zaházejte hlínou, neuškodí vyznačit si místo, kde jste stromek zakopali, abyste ho na jaře bez problémů našli. Pokud budete takto "zachraňovat" broskve a meruňky, měli byste je na jaře občas zkontrolovat - v okamžiku, kdy začnou rašit, je čas vysázet je na stanoviště.

Pod úhlem a zahrnout

Předchozí metoda patří k těm méně obvyklým. Zahradníci, kteří se specializují na prodej stromků, postupují jinak. Jejich metodu lze snadno okoukat a zaručuje úspěšnost. Je totiž běžné, že si stejným způsobem přes zimu uchovávají stromky, které pak budou na jaře prodávat.

"Normálně vykopejte jámu a stromek, který chcete sázet až na jaře, do ní postavte našikmo pod úhlem 45 stupňů," radí Pavel Souček ze zahradnictví Zavadil. Pak doporučuje stromek zahrnout zeminou až do třetiny kmínku a korunu zakrýt chvojím nebo mulčovací fólií.

"Může posloužit i obyčejný papírový pytel," radí zase zahradník Jiří Hruška, který se specializuje na pěstování ovocných i okrasných dřevin. Podle něho nejde o to, že by se koruna chránila před mrazem. Mráz stromu nevadí, naopak je pro něho v zimě nebezpečné sluníčko. "Představte si, že máte venku přes noc třeba mínus deset. V okamžiku, kdy vyjde slunce, dřevo se začne ohřívat do plusových hodnot, večer se opět ochladí," popisuje Jiří Hruška. Právě prudké výkyvy mohou narušit strukturu dřeva a to stromek zničí.

Jak na to v podobné situaci jdete vy? Co se vám osvědčilo? Poraďte v diskuzi ostatním!