Výměna struny v křovinořezu bývá jednou z nejnepříjemnějších prací.

Výměna struny v křovinořezu bývá jednou z nejnepříjemnějších prací. | foto: Mountfield

Nová hlava do křovinořezu výrazně urychlí namotávání struny

  • 13
Struna v křovinořezu většinou dojde v okamžiku, kdy to nečekáte. Znamená to hlavu rozebrat a znovu navinout. A když se nedaří, zabere to i půlhodinku. Nová hlava Load and Go to dokáže za pár vteřin.

Hlava se nemusí rozebírat. Vnitřní konstrukce totiž umožňuje novou strunu prostrčit tunýlkem uvnitř hlavy bez rozebírání. Jednoduchým otáčením poloautomatického středu hlavy se struna navine na požadovanou délku.

"Hlava se vyrábí v několika velikostech podle tloušťky struny. Záleží totiž na výkonu stroje, jak silnou strunu můžete použít. Podle toho pak vyberete parametry hlavy," vysvětluje Tomáš Maryška ze společnosti Mountfield.

Hlava se hodí na stroje, kde se používají hlavy označené M8 - 1,25 LZ. Tedy kde je průměr 8 mm s levým závitem. Pak ještě existují hlavy označené jako "se šroubem" a "s maticí", tedy podle toho, zda je šroub na unašeči křovinořezu či přímo na hlavě. Díky redukcím, které se dodávají k hlavě, ji lze však připojit i ke křovinořezům s průměrem šroubu M10, takže byste ji měli přišroubovat k drtivé většině křovinořezů na trhu. Navléknout můžete kulatou strunu o průměru do 4 mm nebo hranatou do průměru 3,5 mm.

Jak se pracuje se strunou

Zelenou část natočíte na rysky, aby se vnější otvor dostal na úroveň vnitřního.

Pak můžete začít soukat strunu dovnitř.

Druhou stranou vyleze ven.

Srovnáte si konce na stejnou délku.

Pak ve směru šipky strunu natáčíte...

... až ji navinete na potřebnou délku.

Různé terény chtějí různé kotouče

Zatímco nová hlava řeší elegantní a rychlou výměny struny, na internetových fórech se často řeší, jak si poradit s přerostlými porosty, na které struna nestačí. Pak je potřeba strunovou hlavu vyměnit za některý z (většinou kovových) kotoučů.

"Drtivá většina křovinořezů mívá v základní sestavě třízubý kotouč, který je vhodný na vyžínání mlází a nepoddajných travin. Ale pokud chcete žnout louku tak, aby se tráva řádkovala podobně jako při práci s kosou, je třeba mít jiný kotouč," upozorňuje Maryška.

Základní tříramenný kotouč

Osmizubý kotouč pro kosení staré suché trávy a rákosu

Podle něj je na to vhodnější tří nebo čtyřzubý kotouč se širším středem. Tráva se jen podetne a po ploše středu sklouzne mimo stroj.  Stejně funguje i plastový kotouč, který má tu výhodu, že je lehký, takže ho lze bez nebezpečí použít na méně výkonném stroji s obsahem motoru kolem 25 cm³. Je ideální na sečení kultivované trávy, s rákosím či nálety to bude horší.

Obecně: čím větší počet zubů, tím lépe si křovinořez poradí i se silnějšími nálety nebo dokonce i slabšími kmínky. Při používání 22zubých nebo 80zubých kotoučů se ovšem doporučuje vyměnit plastový kryt za kovový. Tyto kotouče jsou už velmi těžké, při koupi konzultujte, zda je váš stroj zvládne. Obyčejně bývá jejich používání spojené s požadavkem na obsah stroje přes 30 cm³.