VIDEO: Zprovoznění zanedbané studánky je dřina. Ale stojí za to - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

VIDEO: Zprovoznění zanedbané studánky je dřina. Ale stojí za to

  8:02
Kolik studánek se časem ztratilo v bahně, už nikdo nespočítá. Přitom pramínek čisté vody, sloužící jako osvěžení člověku i zvířatům, do krajiny patří a měl by v ní i zůstat. Proto jsou cenné veškeré snahy o znovuzprovoznění alespoň těch studánek, které ještě nebyly zničeny úplně. Ať už jde o iniciativu soukromníků, zájmových sdružení nebo obcí.
Rekonstrukce sto let staré studánky | (1:45) | video: iDNES.cz

"Praha má v současné době registrovaných asi 130 studánek, některé na soukromých pozemcích, jiné na pozemcích městských částí nebo hlavního města. Ty se teď magistrát snaží postupně zprovoznit a udržovat," vysvětluje Pavel Jeřábek z Hnutí Brontosaurus, které právě pro pražský magistrát na přelomu října a listopadu rekonstruovalo pražskou studánku Pod Děvínem.

V Praze se přitom podle něj o velkou část studánek starají chataři nebo zahrádkáři z okolí, pak také Lesy hlavního města Prahy, městské části, ČSOP, skauti, Brountosauři a podobně. (Přehled pražských studánek najdete zde.)

Celorepublikový národní registr (seznam registrovaných studánek najdete na stránkách zde) se zase snaží ve spolupráci s veřejností hledat a podchytit všechny veřejně přístupné přírodní zdroje jako jsou prameny či studánky, aby lidí věděli, kde ve svém okolí nebo třeba na výletě najdou chladivé osvěžení.

Zprovoznění po desetiletí chátrající studánky je pěkná dřina

U některých studánek stačí jen čas od času vyhrábnout listí a uklidit okolí, jindy je nutná kompletní rekonstrukce. Jako u studánky nedaleko radlického hřbitova na Praze 5, kam jsme za Pavlem Jeřábkem dorazili s kamerou.  

Studánka Pod Děvínem

Místní usuzují, že původně studánku Pod Děvínem přibližně před sto lety postavily jeptišky z nedalekého kláštera, jako zásobárnu vody pro místní hřbitov. Ale může být i starší. Podle jedné pamětnice prý sloužila místním sedlákům při práci na polích okolo Radlic jako zdroj pitné vody pro lidi i hospodářská zvířata ještě dříve.

"Někdo ji pamatuje ještě v jakž takž dobrém stavu, ale to jsou opravdu pamětníci, kterým je přes osmdesát. Ostatní o ní už jen slyšeli, nebo tuší, že tady někde byla," konstatuje Jeřábek, u kterého se kolemjdoucí zastavovali, jakmile začal studánku u cesty křísit k životu.

"Nám se za Hnutí Brontosaurus podařilo od města získat grant na vyčistění a zrekonstruování několika studánek v Praze. Samozřejmě v rámci možností, protože stav každé z nich je velmi individuální," vysvětlil Jeřábek, proč má právě studánka Pod Děvínem ještě poměrně štěstí.

Když s jejím čištěním ekologičtí nadšenci začali, vypadala spíš jako skládka cihel. Takže nejprve se vyházely cihly, vykopalo bahno a napadané kamení. "Ukázalo se, že je zanesená téměř půlmetrovou vrstvou bahna. Části byly tak zpečené, že to nešlo ani ukopnout krumpáčem," popsal Jeřábek. Dno se ale nakonec podařilo vyčistit natolik, že teď jsou vidět cihly, kterými je studánka vyložena.

"Světlé kameny jsou původní, tmavé jsem nazdíval. Ty původní jsou možná z nějaké stavby, protože na jejich boku jsou místy zbytky omítky. Ale taky mohla být studánka kdysi i zevnitř omítnuta," spekuluje Jeřábek. Studánka není celá zaklenutá ani po rekonstrukci, klenba je jen trochu naznačena a zadní část tvoří dlouhé kameny. I podle pamětníků totiž bývala klenutá jen natolik, aby do ní nespadávala zemina ze svahu.

Protože je situovaná hned u silničního příkopu, bylo nutno příkop snížit, aby voda z něj do studánky nevtékala. "Strouhu nad a pod studánkou jsme vyložili betonovými skružemi, aby voda okolo co nejrychleji odtékala a aby se strouha dobře čistila," popsal Jeřábek. Jen před studánkou příkop z estetických důvodů vyložil kameny, stejně jako přístup ke studánce od cesty.

Voda ve studánce sice asi nikdy nebude v kvalitě pitné vody, protože do ní přitéká voda z drenáží či hnojených zahrádek na kopci. Ale pořád může posloužit kolemjdoucím k umytí rukou, opláchnutí v horku, příjemné je i samotné zurčení pramínku, kterou do ní voda přitéká.

Přepad je vyřešen nenápadným odtokem pod kameny na dně vstupu do studánky, spárování nově zabudovaných kamenů zůstane na jaro. Po zimě se ukáže, jak zapracoval mráz, a co přesně je ještě potřeba se studánkou udělat. Některé spáry mezi kameny jsou navíc ponechané volné úmyslně. Aby v případě, že by se odtok ucpal, voda mohla odtékat mezi kameny.

Bahno ze dna studánky dokonce našlo svoje využití. "Zatím leží na hromadě, ale chtějí si ho vzít zahrádkáři. Až vyschne, odvezou si ho do kompostu. Do strouhy posypová sůl prakticky nestéká, takže je to především splavená zemina a tlející listí ze stromů," má Jeřábek radost, že bahno nepřijde nazmar. A radost mají i místní. Potěšilo je, že Praha do její opravy investovala.   

Autor:

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

31. března 2025

Zahradník nad ní zapláče, ale v kuchyni si tuto divokou zeleninu dopřejte

Je to křehoučká rostlinka, nebo se tak alespoň tváří. Ale tato jarní bylinka klame tělem, jde o úporný plevel. Jakmile bršlici zahlédne zahrádkář, oklepe se doslova hrůzou, jedna rostlina za rok...

31. března 2025

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

31. března 2025