Švédský losí pes (jämthund).

Švédský losí pes (jämthund).

Švédský losí pes nezapře praotce vlka. Miluje svoji smečku a lov

  • 38
Jämthunda neboli švédského losího psa stačí vypustit v lese a hned vám předvede své lovecké pudy. Ve Švédsku při lovu vystopuje a udrží pod kontrolou i losa, třeba i hodinu a půl. A doma se zase změní v mazla, který by za svoji rodinu dýchal, jak potvrzují jeho první majitelé u nás.

Není náhoda, že svým vzhledem jämthund (čti jemthund) silně připomíná vlka, jeho první předci ve Skandinávii běhali už před 6 tisíci lety. Právě podoba s vlkem zaujala na první pohled Václava Lokaje, majitele mladé fenky Ištar: "Jämthund se mi nejprve zalíbil právě pro svoji podobu s vlkem, ale ještě víc mě zaujala jeho povaha a lovecké schopnosti. Záhy jsem našel informace o prvním a jediném chovném páru v Česku a dnes máme doma fenku hned z druhého, respektive prvního uznaného vrhu u nás."

Štěně švédského losího psa. Štěně švédského losího psa, detail.

Pes silně vázaný na smečku

V Česku žije v tuto chvíli švédských losích psů dvacítka. První chovný pár prozatím přivedl na svět dva vrhy, první bohužel nebyl uznán, protože fena zabřezla ještě před dovršením dospělosti a jejích devět štěňat tedy nebylo uchovněno. Ve druhém vrhu se narodilo hned 11, už řádně uchovněných štěňat. "I my se chystáme na první štěňata. V létě pojedeme do Skandinávie vybírat pro naši Ištar potencionálního ženicha" těší se Lokajovi.

Meditace uprostřed smečky. Švédští losí psi.

S jämthundí fenkou má zatím rodina Lokajových jen ty nejlepší zkušenosti. Ištar bez problémů vychází s jejich ostatními psy, dokonce i s kočkou. Není rezervovaná k lidem, ani k cizím, klidně se nechá i pohladit. K dětem se chová velmi něžně a vždy je velmi opatrná, aby jim jakkoliv neublížila.

Vlčí kořeny zřejmě způsobují, že je jämthund hodně vázaný na smečku a pravidla smečky pro něj znamenají zákon. A to jak na tu psí, tak i na tu lidskou, tedy na rodinu svého majitele. Je totiž strašně rád, když je víc psů pohromadě. Úžasně si také užívá mazlení se svým člověkem.

Švédský losí pes (jämthund). Drbání uší někteří naprosto zbožňují.

Jämthund ovšem jako správný lovecký pes také rád prozkoumává okolí, jak je zvyklý ze své původní domoviny, což může být občas docela problém. Částečně se to dá ovlivnit výchovou. "Naše fenka se také chová jako správný honič a průzkumník, ale je skvěle ovladatelná. Chodíme s ní na volno a vždy poslechne, i ve chvíli, kdy jí přes cestu přeběhne zvěř,” popisují osobní zkušenosti Lokajovi.

Z historie málopočetného plemene

Švédský losí pes (jämthund). Ve Švédsku jämthunda od 19. století využívají jako loveckého psa k lovu losů i větších predátorů a trénují je, aby byli schopni dlouho udržet nepoměrně větší zvíře. Když jämthund narazí například na losa, udrží ho pod kontrolou a sám i hodinu a půl. Vypadá to tak, že při lovu "tančí" kolem zvířete, udržuje ho na místě a ohlašuje ho svému pánovi.

Jämthund je pes velmi statečný a samostatný. Má pevně stavěné tělo, v kohoutku měří okolo 60 cm a váží zhruba 30 kg, a středně dlouhé hrubší chlupy. Je rychlý, vytrvalý, s nadpůměrně vyvinutým smyslem pro spolupráci. Má silně vyvinutý čich, proto ho využívá i švédská armáda. Švédové ho rovněž vyhlásili svým národním plemenem.