Historie
Název patchwork je odvozen do slova patch, což v překladu znamená záplata. Jedná se o techniku sešívání malých kusů různě barevné látky, které spolu vytvářejí geometrické tvary. Patchwork vytvoříte tak, že spojíte vrstvu látek a prošíváte ji různými stehy. Historie je spojena s ženami amerických osadníků, které chtěly mít užitek i ze zbytků látek. Stačila trocha šikovnosti - i malý kousek se dal využít. Nyní se patchwork vyrábí ze speciálních materiálů (nejčastěji 100% bavlna) s rozličnými vzory.
Koncem druhé světové války se zdálo, že patchwork se stane minulostí, ale opak je pravdou. V posledních letech obliba velmi rychle roste. Velké popularitě se patchwork těší zejména ve Spojených státech a Japonsku. V České republice se začínají rozmáhat obchody, kluby, školení a mnohé další druhy propagace patchworku.
Nejčastějším využitím patchworku je například deka, polštář nebo přehoz. Setkáme se však i s taškami, batohy a různým druhem oděvu.
Mezi základní postupy při tvorbě patchworku patří stříhání (nebo řezání), šití, prošívání a lemování.
Stříhání
Nejjednodušším způsobem je stříhání, při němž na sebe skládáte látku ve více vrstvách (2, 4 a více). Dbejte na to, aby na sebe byla látka pečlivě poskládána a její konce seděly. Nezapomeňte na okraj, který by měl být alespoň 15 mm široký – kvůli švům.
Šití
Díly patchworku se sešívají sousedním lícem. Okraje švů je nutné po každém sešití sežehlit do jednoho směru.
Úsporné šití - Ušijete první dva díly, dále přiložíte a sešijete další dva. Nit se neodstřihuje. Tento postup neustále opakujete, dokud nesešijete všechny díly dohromady. Nakonec je od sebe oddělte stříháním a vyžehlete.
Prošívání
Patchworkové výrobky bývají často prošívány různými vzory. Barvu volíme jen dle svého vlastního uvážení. Nejjednodušším vzorem je šití podél švů sešitých dílů. Při vytváření složitějších vzorů si je raději nejprve předkreslete. S prošíváním začněte uprostřed a pokračujte směrem ven.
Olemování okraje
Velmi jednoduché a trvanlivé zakončení pokrývky je dvojité olemování. Barva se vybírá dle vlastního vkusu a uvážení.
. CO POTŘEBUJETE
|





Máte nastehováno, začněte prošívat pomocí šicího stroje. Prošívání slouží k tomu, aby všechny vrstvy tohoto sendviče držely pohromadě. Je jak funkční, tak dekorativní. Hotový top přiložte k zadní straně polštářku (lícem na líc), sešpendlete a dokola objeďte na stroji. Pokud máte sešito, řezákem a pravítkem zařízněte a poté začistěte. V této fázi převraťte polštář.
. O autorceMarie Latináková je absolventkou Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze. Rukodělnou a výtvarnou činností se zabývala ve valné většině svých bývalých profesí (např. výuka výtvarného oboru na ZUŠ v Jirkově, vedení kurzů ručně paličkované krajky na chomutovské pobočce Školského ústavu umělecké výroby Praha nebo výuka tkaní v Klubu starých uměleckých řemesel při Středisku kulturních a knihovnických služeb v Chomutově). |