Barevné těstoviny pokryly terakotové květináče i kovové příbory.

Barevné těstoviny pokryly terakotové květináče i kovové příbory. | foto: Stanislava Neradová

Svěží inspirace z Rakouska: přírodní vzhled aranžmá stále vede

  • 0
Na konci března zaplavily výstaviště ve Welsu nedaleko Lince květiny všeho druhu. Největší zahradnický veletrh v zemi "Blühendes Österreich", tedy "Rozkvetlé Rakousko", přinesl kromě jiného také spoustu floristické inspirace. Užijte si ji. S trochou šikovnosti si můžete vnést do příbytku spoustu radosti.

I letos byly k vidění nejnovější trendy týkající se pěstování květin a rostlin, vybavení zahrady, techniky, nábytku, bazénů a jezírek. Díla rakouských floristů se mezi tím vším nedala přehlédnout, protože svou kreativitu představili v expozici Art Floral mistři z oboru. Jejich objekty a instalace z rostlinného materiálu a květin splňovaly všechny parametry špičkových děl.

Přírodní vzhled a jednoduché linie

Ve floristických trendech se celosvětově uplatňuje návrat k přírodě. Proto nemusíte používat nijak drahý materiál, a přesto lze vytvořit působivé aranže.

Zelenožlutooranžovou kombinaci projasňují bílé vázy ve tvaru koule, pryskyřníky a minigerbery ladí s citrony a malými pomerančíky kumkvaty. Větvičky s nádechem nazlátlého mechu vše barevně dokreslují,  voňavé tóny dodávají bylinky, především rozmarýna. Stačí se rozhlížet kolem sebe a nechat se inspirovat. Přirozená jednoduchá aranžmá vyrobíte třeba z větví, které přinesete z lesa nebo zahrady. Z větviček je možno připravovat nejrůznější konstrukce, třeba ve tvaru krychle, do které pak jen stačí naaranžovat barevně výraznější květy. S dekorací přírodního vzhledu vnesete do interiéru harmonii, tolik potřebnou pro dnešní uspěchanou dobu.

V aranžmá se objevilo i uhlí

Je doba prořezávání keřů a dřevin. Nevyhazujte větvičky a zkuste s nimi kouzlit jako rakouští floristé. Ti ke zhmotnění svých často odvážných představ použili kromě nich například také dřevěné uhlí na grilování, ze kterého vytvořili pomyslnou vázu.

V Linci sice žádné moře není, Magdalenu ale inspirovaly mořské škeble natolik, že je zvolila za základ desky stolu. Jejich tvary zjemňují květiny a traviny.Používaní materiálu s hrubou strukturou v kontrastu s jemnými prvky a pastelovými barvami je dalším charakteristickým znakem současných floristických trendů. Dobrou službu udělají úlomky kůry, jimiž můžete polepit nejrůznější nádoby.

Prim hraje v poslední době vosk, který se ve floristice objevuje ve stále větší míře. Mísy pokapané voskem působí zajímavě a přední floristé ve Welsu do nich neváhali umístit nejrůznější běžné rostliny.

O několik metrů dál v téže hale své nápady nabídli květináři, kteří stojí teprve na začátku své profese. Ve čtyřech disciplínách zemské soutěže ukázali svůj talent studenti z odborných učňovských škol zaměřených na floristiku.

Floristika je víc než pouhé řemeslo

Uvázat vzdušnou kytici není nic jednoduchého, vymyslet poutavou dekoraci stolu není o nic lehčí. Přesto to jde a možnosti jsou nekonečné…Floristika je v Rakousku, podobně jako v sousedním Německu, disciplínou velmi váženou. Obchod s květinami si na rozdíl od českých poměrů nemůže otevřít kdokoliv. Musí mít odborné vzdělání. Zákazníci zase umějí aranže a vazby patřičně ocenit, protože v oboru vidí víc než jen pouhé řemeslo. A rozhodně by si nešli koupit výzdobu do supermarketu.

Floristické výstavy v Rakousku mívají vysokou návštěvnost a není přitom rozhodující, zda vystavuje mistr florista nebo teprve učeň či student. A jak bylo patrno i ve Welsu, návštěvníci k dílům přistupují s úctou. Dlouze si je prohlížejí, diskutují o nich a samozřejmě si je skoro všichni také fotografují.

Kombinace květin a ovoce

Studenti, kterých soutěžilo zhruba čtyřicet, si do svých aranžmá zvolili hlavně jarní květiny. Sasanky, tulipány, pryskyřníky, máky a k nim také různé větvičky, třeba z břízy.

I oni se drželi současného trendu návratu k přírodě, kdy se rostlinný materiál objevuje nejen na konstrukcích, ale například i v přízdobách. V jednom aranžmá lze také kombinovat hrnkové květiny s řezanými. V jarním období se používají nejen narašené větvičky, ale i cibulky.

Ve skořápce bývá většinou žloutek, z těchto ovšem roste aromatická řeřicha. Konstrukci z drátu zdobí cibulky a jarní květiny, spodní část pak rozdrobené skořápky.Mladí floristé se kromě toho nebáli ani kombinace květin a ovoce, někde se objevila vzhledem k blížícím se velikonočním svátkům i vajíčka. Přesněji úlomky skořápek, které se v posledních letech ve floristice používají častěji než celá vejce. Jednoduché linie, žádná zdobnost, střízlivé barvy nejčastěji tón v tónu. Kdo chce tvořit, má z čeho čerpat.

Práce studentů zaplnily střed haly, který lemovaly vzorové zahrady převážně s koupacími jezírky. Lepší kulisu si studenti nemohli ani přát. Ačkoliv soutěžili ve čtyřech disciplínách, návštěvníci vedle kytic, volného tématu a svatebních kytic obdivovali nejvíce dekorace stolů.

Dekorace stolů mají svá pravidla

Slunné Středomoří je nekonečně inspirující. Větvičky starobylých oliv symbolizují prostírání, motiv se opakuje i na ubrousku. Květinová výzdoba lemuje kraje stolu. Bílé, zelené a žluté to ladí i s červeným vínem. - Rostliny a pokrmy patřily k sobě od dávné historie, a tak není divu, že se dekorace stolů staly samostatnou floristickou disciplínou. Ta má svá pravidla. Florista si musí zvolit vhodný tvar, vnitřní uspořádání, barvy, proporce a hlavně styl. Tím nejčastěji bývá styl dekorativní, ale i styl lineární nebo vegetativní, který zvýrazňuje přirozenost rostlinného materiálu.

Z červenožlutooranžové kombinace je cítit jaro...- Dekorace na stole by neměly nikoho omezovat ve stolování a v každém případě na sebe musí strávníci vidět. Logicky tedy mezi nimi nemohou stát nijak vysoké dekorace. Obvykle tedy dosahují maximálně výšky dvaceti až pětadvaceti centimetrů. Záleží jen na floristovi, s jakou lehkostí se s tímto omezením vyrovná. Jeho fantazii se meze nekladou.

Červené sasanky a bílé pryskyřníky se zdají být spolu se zelenými bylinkami ideální přílohou k misce těstovinových mašliček.- Barevnost by měla být sladěna s materiálem, barvou ubrusu, nádob, mohou však být spolu i v kontrastu. Při použití více aranžmá na stolech je důležitá volba proporcí. Nepsaným pravidlem také je, že se na stole nikdy nesmí objevit jakýkoliv jedovatý materiál, tedy ani rostlinný a květiny s nepříjemnou vůní.