Břečťan (Hedera) napadený sviluškou: na jemné pavučince jsou zřejmí drobní,

Břečťan (Hedera) napadený sviluškou: na jemné pavučince jsou zřejmí drobní, okem viditelní roztoči. Žilnatina listů zůstává zelená, ale list postupně žloutne. | foto: čtenář Emil

PORADNA: Vysávají rostliny a halí je do pavučin. Jak na svilušky

  • 19
Svilušky, mšice, molice, červci, puklice, černě. Zkontrolujte si pokojové i přezimující květiny, protože to všechno na nich můžete objevit. A když napadení rostlin škůdci nepodchytíte v zárodku, můžete se se svými zelenými miláčky rozloučit.

Podobně zřejmě dopadne čtenář Emil se svým břečťanem. "Máme doma v květináči břečťan asi tak čtyři měsíce. Docela se mu dařilo, ale teď začal nějak žloutnout: občas opadne list, u některých listů je okolo pavučinka a na listech jsou zespoda vidět takové malé drobky. Co s tím?" ptá se v e-mailu, ke kterému přiložil i výmluvnou fotografii. 

Svilušky

Drobní roztoči, kteří na listech napadených rostlin způsobují sáním žluté skvrny, takže list postupně žloutne a rostlina usychá, ačkoliv žilnatina listů zůstává zelená. Na spodní straně listů (většinou) se tvoří jemná pavučinka, po které se okem viditelní roztoči pohybují.

Sviluška pod elektronovým mikroskopem

"Jak lze už podle slovního popisu předpokládat, břečťan na fotografii (viz úvodní foto článku) je napadený sviluškou," konstatuje zahradnice Magda Lebišová ze zahradnictví Rozkvetlý domov s tím, že se nejedná o nic zvláštního.

"Zrovna minulý týden jsem také doma jeden břečťan ze stejného důvodu zlikvidovala a už je na polici místo něho nový, zdravý," dodala ještě tip na nejspolehlivější zákrok, jak se škůdce zbavit.

Samozřejmě záleží na konkrétní míře napadení rostliny. "Osobně se přikláním ke koupi nové rostliny, ale pokud má pro pěstitele napadená květina hlubší, například citový význam, klidně ji může začít kurýrovat volně dostupnými přípravky," radí Lebišová a dodává tipy na osvědčené insekticidní preparáty.

Nechcete-li se se ztrátou rostliny smířit, zkuste chemii

Zkusit můžete například Vermitec 1,8 EC k hubení svilušek a třásněnek, Biool k likvidaci savých a žravých škůdců jako jsou molice, mšice, svilušky či třásněnky nebo Omite 570 EW či 30WP, což jsou přípravky určené k ochraně rostlin proti roztočům jako jsou svilušky či vlnovník rybízový.  

Ošetření rostlin ale musíte provést co nejdříve po zjištění prvních příznaků, není na co čekat. Postřik pak je většinou potřeba v intervalu přibližně 10 dnů opakovat.

Další praktické rady, jak rostliny zbavit svilušek, mšic, molic, červců, puklic nebo černě a jak jednotlivé škůdce vůbec poznat, najdete v článku Jak zbavit škůdců pokojovky i rostliny zimující v chladu.