Lomikámen vstřícnolistý

Lomikámen vstřícnolistý | foto: Profimedia.cz

Švýcaři mají rekord. V horách, kde jinak nic neroste, objevili květinu

  • 0
Evropské prvenství v soutěži o nejvýše rostoucí květinu si může připsat lomikámen. Zcela nečekaně ho objevili švýcarští botanici z basilejské univerzity ve výšce nad čtyři tisíce metrů.

"Je to téměř zázrak, ale ve výšce 4 505 metrů, 40 metrů pod vrcholem Dom v kantonu Valais, se nedávno našly malé nafialověle kvetoucí porosty saxifraga oppositifolia," uvedla v prohlášení univerzita. Nálezcem je místní botanik Christian Körner. Český botanický název je lomikámen vstřícnolistý.

Nález v tak velké nadmořské výšce je naprostou raritou a představuje evropský rekord pro květnatou rostlinu. Dosud se zatím nikdy nepodařilo žádnou květinu najít v takové výšce.  

Rostlina se podle botaniků z univerzity dostala na horu nejspíš díky větru, který vynesl tak vysoko semena. Švýcarští vědci se také domnívají, že na světě dosud nebyla nalezena žádná květnatá rostlina na tak chladném místě. Lomikámen ve Valais každý večer zamrzne. "Nepředstavujte si, že by zmrzl na kost, ale zimou se jakoby zpomalí životní pochody rostliny. Přes den, když se zvedne teplota, se může opět rozvinout a žije dál," vysvětluje Petr Hanzelka z botanické zahrady v Praze-Troji.

Lomikámen vstřícnolistý patří ke kriticky ohroženým druhům květeny.  V Rakousku, Itálii, Německu a Švýcarsku je chráněn zákonem. Vyskytuje se hlavně v arktickém a subarktickém pásu Eurasie i Severní Ameriky, jižněji se objevuje pouze v horách – v Alpách, Pyrenejích, Apeninách, horách Balkánu či Karpatech. U nás roste velice vzácně jen v Krkonoších, na Slovensku je častější (Malá i Velká Fatra, Západní a Belianské Tatry).

Roste na skalách a zpevněných sutích, ve skalních štěrbinách, na vlhkých, často vápenatých půdách, v alpinském pásmu (v Alpách obvykle do výšky 3 800 m n. m.). Vytváří ploché trsy, které jsou složeny z dlouhých plazivých výběžků a krátkých, vzpřímených větví.