Vlaštovka krmící v letu svoje mládě.

Vlaštovka krmící v letu svoje mládě. | foto: shutterstock.com

Tažní ptáci odhalují na internetu, jak jaro postupuje Evropou

  • 1
Sledujte příchod jara on-line na průběžně aktualizované mapě a v tabulkách. Prostřednictvím internetového projektu "Jaro ožívá“ evropské děti už pátou sezonu zaznamenávají na www.springalive.net informace o tom, kdy a kde viděly přiletět vlaštovky, čápy, rorýse nebo kukačky.

Děti se pozorování tažných ptáků věnují už pátou sezonu ve 35 zemích Evropy včetně Česka, loni díky společnému pozorování příletu stěhovavých ptáků podaly 93 984 hlášení. Akce se jich zúčastnilo více než 23 tisíc, jen třetina hlášení byla v papírové podobě, zbytek on-line. Do projektu se zatím zapojily především děti z jižních zemí, Portugalska, Itálie, Kypru a Španělska. Snad ho i děti z Česka, kde projekt organizuje Česká společnost ornitologická, více vezmou za svůj.

Pro radost i poučení

Na stránkách projektu jsou nejen uvedené tabulky a názorné mapy, ale i základní informace o čtyřech pozorovaných druzích a řada zajímavostí.

Čáp bílý.

Čáp bílý.

Kukačka obecná.

Kukačka obecná.

Například se dozvíte, že čápi táhnou pouze ve dne, aby při svých dlouhých cestách mohli využívat stoupavé vzdušné proudy. Proto také nelétají přes moře, ale raději táhnou delší trasou nad pevninou, kde se teplé vzdušné proudy hledají snadněji.

Čápi létají ve výšce kolem kilometru až 2,5 kilometru rychlostí zhruba 45 kilometrů v hodině. Když mají dobrý den, dokážou uletět až 500 kilometrů. Návrat čápů z Afriky do Evropy začíná už koncem ledna a pokračuje až do dubna. Do Česka dorazí většinou v druhé půlce března až začátkem dubna.

Kukačky přilétají ze zimovišť v tropické Africe v polovině dubna až začátkem května, na zimoviště odlétají už během července. Zajímavé je, že v Africe kukačky z Evropy nikdy nekukají, proto nejsou na zimovištích nápadné.

Vlaštovka obecná.

Vlaštovka obecná.

Mládě rorýse obecného.

Mládě rorýse obecného.

Vlaštovka se do Evropy vrací koncem března až v polovině dubna. To má za sebou až 10 tisíc km dlouhý let ze zimovišť v jižní a střední Africe. Cesta vlaštovkám trvá zhruba čtyři týdny, samci obvykle dorazí na hnízdiště o něco dříve. Vlaštovky táhnou za dne nepříliš vysoko nad zemí, za jeden den urazí kolem 320 kilometrů. Noci tráví obrovská hejna v rákosí na tradičních tahových zastávkách.

Zpáteční cesta do Afriky trvá vlaštovkám asi šest týdnů. Vlaštovky z různých částí Evropy přitom létají na rozdílná místa i v Africe. České nejčastěji zimují v oblasti rovníku, při cestě tak musí překonat Saharu i rovníkové pralesy.

Rorýsi přilétají na přelomu dubna a května a už v první půlce srpna jako první odlétají. Protože nenocují jako vlaštovky, postupují velmi rychle. Na konci srpna už většina rorýsů dorazí do střední Afriky.