Déšť proměnil ulice v obří kluziště

Déšť proměnil ulice v obří kluziště | foto: Petr Novotný, MF DNES

Na podrážky můžete nastříkat tekuté řetězy, na ledovce vás přibrzdí

  • 19
Na kluzkém chodníku prý tekuté řetězy nastříkané na podrážku bot mohou pomoci. Nikdo ale přesně neví, jaký vliv mohou mít při dlouhodobém používání na životnost podešve. I ten, kdo by se chtěl tímto způsobem pojistit proti "ledovkové meteorologické předpovědi", bude mít možná smůlu. V prodejnách autopotřeb jsou téměř k nesehnání.

Tekuté řetězy kdysi u nás vyráběla Druchema, dodnes najdete na YouTube jejich dobovou reklamu, kde se po nastříkání nablýskaná stodvacítka rozjede sněhem jako blesk. Dnes je ale velký problém je vůbec sehnat. "Bereme to odněkud z Německa, ale je vyprodáno a výrobce prý nestíhá," řekl nám prodavač v prodejně autopotřeb v Praze-Záběhlicích. V dalších "mototechnách", které Hobby.cz kontaktovalo, dokonce ani nevěděli, že se podobné produkty prodávají. Nejjistěji se nyní seženou v internetových obchodech, stojí kolem stokoruny.

Jako je výrobek legendární sám o sobě, stejně tak se v internetových diskusích traduje i možnost použít ho k aplikaci na podrážky bot. Tady se ovšem názory liší. Nedůvěra se týká hlavně reakce chemie s podešví. Někteří tvrdí, že se jim nikdy nic s botou nestalo, další pochybují.

Tekuté řetězy pro automobilový průmysl

"Tak toto bych asi neriskovala. Když podešev párkrát nastříknete čímkoliv, asi se nic nestane, ale u pravidelné aplikace během celé zimy bych se bála, že materiál podešve bude degradovat," říká Miroslava Štádová z otrokovické Zkušebny kožedělných a textilních materiálů a výrobků. Jde jí o to, že každá podešev má jiné složení. "Máte tu různé pryže, elastomery, jinak by zase reagovala přírodní useň. Bez zkoušky bych to neriskovala," varuje.

Jak vybrat nesmeky

Koho by varování specialistky zkušebního ústavu na vady obuvi odradilo, může vsadit na další z osvědčených rad, jak si poradit s náledím. Tenké hladké podrážky kozaček je možné levně nechat podrazit tenkou gumovou podešví odolnější proti klouzání anebo vsadit na klasické nesmeky (viz článek o výběru vhodných nesmeků).

Nazuté gumové nesmeky DueNorth, typ Everyday

To je klasická pomůcka, kterou nejdříve používali horolezci a turisté, v posledních letech se ale rozšířila i mezi lidi, kteří mají obavu z uklouznutí na zledovatělých chodnících. Liší se podle konstrukce i ceny.

Ty nejjednodušší jsou jen ocelovými zubatými výlisky přichycenými řemínkem k botě, stojí kolem 200 korun, dražší a elegantnější se gumovými příchytkami přichytí k podrážce tak, že je není skoro vidět. Stávají od 500 korun výš. Bývají na gumové podrážce osazeny wolframovými hřeby s dlouhou životností. Ty levnější seženete ve zdravotnických potřebách, gumové spíše v prodejnách s outdoorovým vybavením.