Váš roztomilý mazlíček vám může, vytím a štěkáním po dobu vaší nepřítomnosti, řádně zkomplikovat sousedské vztahy

Váš roztomilý mazlíček vám může, vytím a štěkáním po dobu vaší nepřítomnosti, řádně zkomplikovat sousedské vztahy | foto: Profimedia.cz

Terorizuje vás soused psím štěkotem? Možnosti, jak dosáhnout klidu v domě

  • 405
Pes z vedlejšího bytu začne kňučet, štěkat a výt pokaždé, když soused opustí byt. Ten přitom není ochoten se o problému bavit, nevíme si s tím v domě rady. Začíná to být nesnesitelné a značně nám to ztrpčuje život, stěžuje si čtenářka, která bydlí v panelovém domě na pražském sídlišti. Žádné řešení ale není jednoduché.

Psi, kteří v opuštěných bytech přes den štěkají a kňučí, bývají zejména v panelových a činžovních domech velkým problémem. Na každém patře navíc může být psů hned několik a štěkot se pak rozléhá celým domem.

Pes nemá zůstávat celý den sám

"Psi jsou společenská zvířata a samota je pro ně něco nepřirozeného. Ne všichni se dokážou naučit samotu dobře snášet. Takže pokud lidé vědí, že bývají více než 4 až 5 hodin mimo domov a nemá jim psa kdo hlídat a dělat mu společnost, je lepší o jeho pořízení vůbec neuvažovat, než potom řešit, co s vyjícím nešťastníkem a rozezlenými sousedy," říká odbornice na chování zvířat Hana Žertová. Jste-li celý den v práci, raději si místo psa pořiďte kočku.

"Rozhodně doporučuji nejprve si promluvit s majitelem. Je možné, že o štěkotu svého psa ani neví, a po upozornění bude ochoten brát jej s sebou do zaměstnání, zkrátit mu dobu samoty, opatřit mu hlídání nebo ho naučit lépe samotu snášet," radí Žertová. Že se psovi stýská, to majitel může poznat i podle zničených věcí, případně hromádky exkrementů. Rady, jak psa odnaučit štěkat ve vaší nepřítomnosti, najdete zde.

Vladimíra Tichá z Českomoravské kynologické unie už jen konstatuje: "Dokážu si živě představit, že někdo prostě dostatečně nepřipraví a nenavykne štěně na samotu a potom to může být opravdu nepříjemný problém pro všechny zúčastněné."

Nastavte si v domě vlastní pravidla

Nejúčinnější bývá prevence, tedy pravidla dopředu nastavená tak, že lidem nezbývá, než se k sobě chovat ohleduplně. Naše zákony to zatím neumí (pes je věc a nikomu nemůžete zakazovat věc vlastnit). Tak není divu, že se v některých domech snaží lidé vzít správu svých věcí do vlastních rukou. Nástin možnosti řešení jsme našli v diskusi pod příspěvkem blogerky iDNES.cz Malý pes taky pes.

Diskutér Jiří píše, že je správcem domu, kde žije v deseti bytech pět psů. "Podařilo se mi do stanov domu hlasováním podílníků prosadit, že pes v bytě ano, ale neobtěžující. Funguje to perfektně a v našem domě je absolutní klid." Že by konečně funkční návod? Podobně to totiž mají zařízené v Anglii, což lidi nutí chovat se zodpovědně. Pokud už si psa pořídí, udělají všechno proto, aby nikoho neobtěžoval.

Než se obrátíte na úřady, dobře si to rozmyslete

U nás je realita dost zoufalá. V případě, že se vám situaci nepodařilo vyřešit přímo s majitelem psa nebo přes správu domu a opravdu už si nevíte rady, postupte svůj problém výš. Obraťte se na policii, úřad městské části, na hygieniky nebo veterinární správu.

Nechali jsme naši čtenářku zavolat na její pražskou městskou část. Tam si ji po telefonu předávali jako horký brambor a pak jí na přestupkovém oddělení poradili, že se má nejprve obrátit na městskou policii.

V rodinném domě by štěkání či vytí vašeho psa nikomu vadit nemělo, v domě panelovém nebo činžovním je to složitější

"Ta přijede, situaci zdokumentuje, pošlou to k nám a my to řešíme dál. Ale dokud to nepřekračuje mez slušného chování, vždy doporučuji raději se s majitelem psa domluvit, je to mnohem jednodušší řešení. Pes je totiž podle zákona pořád věc a muselo by se prokázat, že majitel psa skutečně nezvládá nebo něco podobného," upozornili ji.

Když jsme se na tentýž odbor posléze obrátili jménem iDNES.cz s žádostí o doplňující informace, bylo nám řečeno, že tyto záležitosti vyřizuje Magistrát hl. města Prahy. 

Na oddělení stížností pražského magistrátu nás ale ubezpečili, že tyto záležitosti s vámi skutečně musí být ochotni řešit právě na přestupkových odděleních příslušné městské části. Nemusíte ani nejprve volat policii, podnět k přešetření situace a stížnost "na narušování občanského soužití" můžete podat rovnou, písemnou formou. Nebo se na svém místně příslušném úřadu zastavte, jsou povinni s vámi vše sepsat.

Poté poběží minimálně třicetidenní lhůta, kterou úřad na přešetření vaší stížnosti má (při složitějším šetření se lhůta může protáhnout na 60 dní). Pokud stížnost vyhodnotí jako oprávněnou, postoupí ji magistrátu a ten zahájí s majitelem psa "výchovný sankční proces", který může mít zrovna tak podobu domluvy jako pokuty. Pokud s výsledkem nebudete spokojeni, můžete se odvolat. Počítejte ale s dlouhými lhůtami celého řízení a nejistým výsledkem. Možnou variantou je i to, že se sousedské vztahy v domě poté ještě více zkomplikují. 

Zkusit můžete i hygienu a veterinární správu

Jestliže vás pes od sousedů leká ostrým štěkotem nebo tak intenzivním vytím, že se dá předpokládat překročení povolené hranice hluku (limit existuje i pro denní čas), můžete se obrátit na místně příslušnou hygienickou stanici. Pokud u vás při štěkání sousedova psa překročení limitů skutečně naměří, hrozí majiteli zvířete poměrně citelná pokuta.

Ale může se stát, že štěkání není podle vás jen důsledkem samoty a máte podezření na zanedbávání péče či týrání psa. "Pokud považujete situaci za opravdu akutní, zavolejte policii," radí Karel Dvořák z pražské veterinární správy. "Jedná-li se ale o dlouhodobější situaci, je nejlepší obrátit se na veterinární správu ideálně písemnou formou, aby se zabránilo pozdějším nesrovnalostem," dodává. Takový problém pak veterinární správa řeší v součinnosti s městským úřadem.

"Je ale vždy důležité, aby stěžovatelé nejprve správně posoudili situaci, protože pokud jde o štěkání, tak to je normálním hlasovým projevem psa. O týrání se může jednat až tehdy, když z bytu například dlouho nikdo nevychází, majitel psa bývá opilý, z bytu je slyšet křik a kňučení psa nebo máte pocit, že mu majitel odpírá například pohyb, potravu nebo vodu," konstatuje Dvořák. Pak mohou zvíře majiteli i odebrat.