Tiffany technika: proměňte obyčejné zrcátko v originální dekoraci

  • 5
Pomocí Tiffany techniky lze vyrobit z obyčejných sklíček efektní lustry, lampy, výplně dveří, ale i šperky nebo dekorace do bytu. Podívejte se, jak si jednoduše vyrobit originální zrcátko.

Učarovaly vám kostelní vitráže? Hledáte neobvyklou dekoraci do bytu? Chcete si vyrobit originální šperk? Pak právě pro vás se hodí technika Tiffany. Principem tohoto postupu je broušení, skládání a spojování skla do určitých vzorů. Výsledek připomíná právě vitráže kostelů a katedrál.

Ukážeme vám, co obnáší technika Tiffany. Upravíme sklíčka do vhodných tvarů, poté je obrousíme, spojíme je cínem a očistíme. Kromě pomůcek budete potřebovat také trpělivost.

potřebujete

zrcátko
sklíčka
měděné lepicí pásky
mozaikové kleště
brusku
letovací lampu
letovací vodu
cínovou pájku
polystyrenovou podložku
špendlíky
vatové tyčinky do uší


Před samotnou výrobou se rozmyslete, do jakých tvarů budete sklíčka skládat. Od toho se bude odvíjet vaše další práce. Je nepříjemné v průběhu práce zjistit, že vám důležitý kousek skla nepasuje do výrobku.

Návod

1. Pomocí mozaikových kleští uštípněte sklo ve správném sklonu a tvaru. Předem si vyzkoušejte, jak budou k sobě všechna sklíčka pasovat.

2. Nyní přichází na řadu broušení. Přiložte sklo k diamantovému kotoučku a po směru hodinových ručiček ho jemně obrušujte. Pokud potřebujete odstranit větší nesrovnalost, lehce ho přitlačujte v protisměru.
Broušením docílíte pravidelného a ohlazeného tvaru.

Začněte brousit nejdelší nebo nejrovnější stranu. Dbejte především na rovnoměrné broušení a během práce s bruskou nezastavujte - vytvořili byste totiž prohlubeň. Jestliže opracováváte obdélníkové tvary, máte rozhodně snazší práci než ti, kteří si vybrali ty oblé a nepravidelné.

3. Obroušené sklíčko potáhněte měděným páskem. Existují různé šířky pásků a tloušťky skla, proto vybírejte tak, aby pásek přesahoval na střípku přibližně 1 mm po obou stranách.

4. Položte zrcátko na polystyrenovou podložku a obložte ho sklíčky. Vše pevně zafixujte pomocí špendlíků tak, aby se zrcátko ani sklíčka během spojování nehýbaly.

5. Místa, kde se sklíčka dotýkají sebe i zrcátka, je potřeba spojit k sobě. Na okraje nejprve naneste letovací vodu, díky níž pak cín lehce přilne na měděné pásky.

6. Začněte spojovat sklíčka k sobě a k zrcátku. Rozehřejte cínovou pájku (v naší videoreportáži používáme pájku vyrobenou z 60 % cínu a 40 % olova) a naneste ji po jednotlivých bodech např. na místa dotyku více sklíček. Nyní můžete odstranit špendlíky, výrobek už drží pohromadě.

7. Všechny spoje na přední i zadní straně výrobku potáhněte stejnoměrnou vrstvou pájky, nezapomeňte ani na bok výrobku. Poté už zbývá jen celý výrobek omýt v jarové vodě.

Název Tiffany

Tato technika nese svůj název po Louisi Tiffanym, kterého na přelomu 19. a 20. století inspirovaly okenní vitráže v katedrálách v Evropě. Založil manufakturu a vyvinul tradici ručně broušeného skla, spojovaného cínem a měděnými pásky do atraktivních dekorací.
Ve světě se proslavil i jeho otec, který založil šperkařskou firmu Tiffany & Co.


Netroufáte si sami techniku Tiffany vyzkoušet? Vyzkoušejte si nejprve tuto techniku v kurzu nebo semináři, který povede zkušený lektor. Ten vám s výrobou pomůže a poradí, navíc nemusíte kupovat všechny pomůcky. Podívejte se na ww.lukacova.eu

Pokud jste podlehli kráse techniky Tiffany a rádi byste doma tvořili, čeká vás pochopitelně větší finanční investice. Máte ale spoustu možností, co vyrábět. Na trhu seženete také všechny pomůcky (např. www.obchod.vytvarnepotreby.cz), dokonce i šablony na výrobu ozdobného lustru (např. www.barevnaskla.cz).

Věděli jste, že...

...existuje plemeno kočky, které se jmenuje Tiffany? Jedná se o polo-dlouhosrstou kočku, některé organizace ale toto jméno neuznávají. V každém případě nemá tento mazlíček nic společného s vitráží.


Témata: Ruční práce