Podobný obrázek jako z amerického westernu není ani u nás nic nedostižného. Prostě před hospodou uvážete koně a jdete se napít. Koně vám mezitím na požádání také napojí.

Podobný obrázek jako z amerického westernu není ani u nás nic nedostižného. Prostě před hospodou uvážete koně a jdete se napít. Koně vám mezitím na požádání také napojí. | foto: shutterstock.com

TIP: Vyzkoušejte si i několikadenní putování s koněm po republice

  • 4
Tisíci kilometrů jednotně značených koňských stezek už je prošpikovaná celá republika. Na ně jsou napojené penziony, kde zaopatří vás i vašeho koně. Nefalšované koňské putování si stejně dobře užijete s koněm svým i vypůjčeným.

Naše republika je jediný stát na světě, který je protkaný sítí jednotně značených stezek vhodných pro koňskou turistiku. Jen v rámci jihočeského kraje je v tuto chvíli označeno 700 km stezek a na nich 120 stanic, kde jezdci i koně mohou přespat, případně jim poskytnou i další služby.

Stezky vyznačené jako pro turisty

Vyjížďky na koni ve volné přírodě jsou zážitkem pro koně i jezdce, kolikrát i bez ohledu na počasí."Podařilo se nám navázat úžasnou spolupráci s Klubem českých turistů," říká Milena Anderlová, která se věnuje celostátní metodice a koordinaci značení těchto stezek nejen v rámci ČR. "Zavedli jsme jednoduchý, ale funkční systém značení právě podle jejich metodiky, postavený na stejném principu jako značené turistické trasy. A klub tyto "koňské" značky v rámci své činnosti i udržuje."

Stezku vhodnou pro jezdce na koních tak poznáte podle označení bílou značkou o rozměru 10 x 10 cm s barevným terčem uprostřed. Terč má průměr 6 cm a může být červený, modrý, zelený nebo žlutý, podle konkrétní trasy. Na plechových tabulkách jsou navíc popsané cíle jednotlivých tras a kilometráže. "Stejný systém začíná používat také Slovensko, napojeno už je na nás i pár stanic v rakouském příhraničí," doplňuje Anderlová.

V Čechách jsme vůči jezdcům na koních poměrně benevolentní, takže značené trasy neznamenají, že by koně nemohli jet jinudy, jako je tomu například v Rakousku. "V České republice nesmí jezdci na koních v podstatě jen na významnější silnice 1. třídy nebo do lesního porostu. Ale třeba na lesní cesty už ano," vysvětluje Anderlová. Značené stezky mají koňskou turistiku u nás jen podpořit, vytyčit bezpečné trasy, kde máte jistotu, že je s koněm bez problému projdete.

Jezdci ale také mají povinnost dodržovat při putování určitá pravidla. Například mají jezdit maximálně ve skupinkách po 3 až 8 lidech, držet se mají v řadě za sebou a v obci by si měl po svém koni každý jezdec uklidit bobky.

Jihočeši pro koně vydávají i mapu

V některých stanicích se vám o koně kompletně postarají, jinde vám Výrazný náskok před ostatními kraji mají Jihočeši, kteří na systému stezek a stanic začali pracovat už na podzim roku 2003. Postupně se jim podařilo získat peníze od kraje i z fondů EU. Zatím proinvestovali necelých 5 milionů, které jsou ovšem za jejich prací skutečně vidět.

V tuto chvíli je po jižních Čechách značeno přibližně 700 km stezek, na které je napojeno 120 stanic. Na webu najdete kompletní seznam jezdeckých stanic aktuálně fungujících v jižních Čechách, včetně podrobných informací, co vám ta která stanice je schopna nabídnout.

Dalších zhruba 300 kilometrů se připravuje na příští rok, letos především v Pošumaví, například kolem Volyně či Malenic. "Našim cílem je označit jen po jižních Čechách 1500 km stezek, na které bude napojeno 150 stanic tak, aby byl rozestup mezi místy, kde si s koněm můžete odpočinout zhruba 10 až 20 km," plánuje Milena Anderlová.

Nádherné vyjížďky se dají zažít i na podzim či v zimě, záleží jen na počasí.Pro turisty na koni také právě aktualizují již čtvrté vydání podrobné mapy stezek i stanic, uzávěrka je na konci srpna. Což je cenná informace pro ty penziony či hospůdky, které by se chtěly přidat ke stávajícím stanicím, které napojí či ubytují jezdce i koně. Není to zase tak náročné. Pro koně v podstatě stačí ohrada či místo vhodné k uvázání koní.

"Třetí vydání podrobné mapy s vyznačenými jezdeckými stezkami i stanicemi včetně kontaktů na kováře či veterináře je momentálně stále dostupné. Každý zájemce ho dostane v síti jihočeských turistických center a pohádkových kanceláří za 79 Kč," řekl Hobby.cz vydavatel této mapy Marcel Goetz.

Stezky rostou po Čechách i Moravě

Ostatní kraje zatím mají většinou značenou jednu stezku napříč krajem s několika stanicemi, další stezky jsou vždy spíše místní. "U nás na jihu jsem také nejprve měli značená pouze jednotlivá ohniska, pak jsme je propojovali do sítě," vysvětluje Anderlová princip postupného vzniku sítě stezek.

Určitě je to na dobré cestě. Středočeši už označili zhruba 1000 km, Vysočina do této chvíle 600 km, značené stezky se najdou i na Plzeňsku, Karlovarsku či Olomoucku. Krásná je i Vranovská stezka na Znojemsku, stezky kolem Zlína či ve východních Čechách. Podrobnější informace ke stezkám v jednotlivých krajích najdete na stránkách Sdružení na podporu jezdecké turistiky.

Pronajměte si koně i s průvodcem

Taková idylka se dá zažít i tehdy, když vlastního koně nemáte. Prostě si ho půjčíte. - Nemáte-li vlastního koně, nevadí. Existuje spousta výborných jízdáren, kde vám půjčí koně vhodného do terénu a dají vám sebou i průvodce. Domluvit si můžete i několikadenní putování s veškerým servisem.

- Pokud s ježděním začínáte, dejte na rady zkušených a vyberte si spíš koně menšího vzrůstu, do terénu jsou vhodnější. Může jít například o haflingy, huculy, arabské koně, ale i křížence.

- "Dobře ovladatelné koně a zkušené průvodce mají například ve Štěticích na Písecku, v Pohorské vsi v Novohradských horách, v Dobrkovicích u Českého Krumlova, na farmě Mefisto ve Volenicích, na zámku Skalice u Vimperka, ve Dvoře Zliv u Březnice, v jezdeckém klubu Slupec nebo v penzionu U Kukačků," poradila čtenářům Hobby.cz Milena Anderlová.