Výborným, ale také pracnějším trikem je přivázat pečivo k háčku jemnou

Výborným, ale také pracnějším trikem je přivázat pečivo k háčku jemnou pletenkou. | foto: Archiv časopisu Kajman

Tipy na nejlepší letní rybaření přímo z vodní hladiny

  • 1
Během horkých letních dní se ryby shromažďují těsně pod hladinou. Abychom je ulovili, musíme je pomalu "naučit" na nástrahu, aby ztratily ostych.

V tomto období jsou ryby pro mnohé téměř neulovitelné. Při způsobu lovu z hladiny je třeba ryby aktivně hledat a nakonec se jich nachytá více než jinými technikami. Snad nejzásadnější je lokalizace ryb. Tady jsou pro nás výbornými pomůckami polarizační brýle a dalekohled. Lze se ale obejít i bez nich.

Kdo se vyhřívá na sluníčku

Pod hladinou se na stojatých vodách nejčastěji promenádují kapři, cejni, karasi, amuři, boleni, plotice, perlíni a oukleje. Na řekách se k nim přidávají tloušti a jeseni.

Jsou dny, kdy se na hladině pouze vyhřívají a o naši nástrahu nejeví pražádný zájem. Často ale za našimi pochoutkami hozenými na hladinu ochotně startují. Nezbývá, než vyzkoušet v jaké náladě právě jsou. Mezi ryby, které vyhřátou hladinu přímo milují, ale etickým způsobem je neulovíte, patří tolstolobici a tolstolobci.

Zkuste chleba, rohlík a psí suchary

Mezi nejúčinnější nástrahy určené nejen k lovu kaprů a amurů, kteří budou naším nejčastějším hladinovým cílem, patří pečivo v různých variacích. Kaprovité ryby jsou zvyklé pečivo konzumovat a prostě ho milují. Nečekejte však, že vám ho budou hltat z ruky okamžitě.

"Na mlaskačku"

"Na mlaskačku" se nehodí každý revír. Nejlépe si zachytáte na malých a středních rybnících s bohatou obsádkou kaprovitých ryb. Čím více mají ostrůvků, zátok, vodní vegetace a převislých větví, pod kterými jsou ryby zvyklé sbírat z hladiny, tím lépe.

Pracnější, ale často o to úspěšnější, je i lov na přehradách, pískovnách, velkých řekách a jejich ramenech. Ať už ale lovíte kdekoli, dávejte si pozor na kachny. Ty totiž pečivo také rády.

Někdy je lepší s ním nejdříve krmit třeba prakem a vybudovat k němu u ryb důvěru. Není jednoduché potlačit svoje lovecké pudy, ale vyplatí se to. Teprve až když budou ryby sbírat pečivo bez jakéhokoli ostychu, nahoďte kůrku chleba na háčku.

Pro světlé pečivo mají slabost i draví boleni. Někdy jejich úlovek potěší, jindy vás naštvou, protože vzali nástrahu určenou jiným rybám. Každopádně je na ně tato metoda někdy účinnější než přívlač nebo lov na rybičku. Můžete jich tak nachytat i desítky.

Dalšími populárními nástrahami jsou psí suchary. Krásně plavou a rybám chuťově připomínají pelety a granule, které jsou zvyklé žrát. Použijte je jako černého koně k letnímu lovu tloušťů. Psí suchar je poměrně tvrdou nástrahou a proto vám doporučuji ho nastražit na vlas. Dobře fungují i různé plovoucí extrudy nebo o něco selektivnější pop up boilies. Na jaře bývá fantastickou nástrahou "chmýří z topolů". Jedná se totiž o přirozenou potravu zejména amurů.

Moderní dipování a obalování nástrah můžeme samozřejmě vyzkoušet i při hladinových lovech. Půlka rohlíku na hladině je zajímavou nástrahou. Pokud ji ještě před nahozením pomáčíte například v játrovém nebo olihňovém dipu a poté "ocukrujete" v obalovacím dipu stejné příchutě, můžete být někdy ještě úspěšnější.

Mlaskačka – smrtelná taktika

Lovu z hladiny se mezi rybáři říká "na mlaskačku", podle zvukového projevu doprovázeného sežrání nástrahy z hladiny. Při tomto lovu se jako montáž nejčastěji používá pouze větší háček bez jakéhokoli signalizátoru záběru (kvůli nenápadnosti).

Je tak nesnadné nahodit lehké plovoucí pečivo až ke krmícím se rybám. A tady funguje snadný trik. Bezprostředně před náhozem pečivo položíte na pár vteřin na hladinu. Nástraha ztěžkne, ale nesmí se rozmočit. Rychle proto nahoďte.

Ještě lepším trikem je přivázat pečivo k háčku jemnou pletenkou. Nástraha pak déle odolává útokům menších ryb a můžete si tak dovolit nastražit i větší kusy pečiva. Ten se totiž po namočení a náhozu neroztrhne. Rád takhle nastražuji klidně polovinu rohlíku. 

Někdy je potřeba nahodit ještě dále a to už se musí sáhnout sáhnout po pomůckách jako jsou kulová plovátka, plovoucí sbirolina nebo průběžné olovo, kterým se nástraha ukotví na jednom místě. Tam kde je povolen lov z lodě někdy neváhám nástrahu mezi hodující ryby odvézt.

Ať už lovíte jakýmkoli způsobem, poslední 1–2 metry vlasce by měly být co nejméně nápadné. Vlasec se tak snažím nepoužívat silnější než 0,18 mm. Co nabídnout má i méně viditelný fluorocarbon. Ten je ovšem kvůli nosnosti třeba použít ve větších průměrech.


Témata: Loď, Poradna: Vlasy