Deset psích plemen, která Češi milují: jezevčík, stafbulík i malinois

  • 131
Německý ovčák je dlouhou řadu let s přehledem nejoblíbenější plemeno v registrovaných chovech u nás. Tedy alespoň v počtu odchovaných štěňat, kterých je za loňský rok přes čtyři tisíce. Štěňat jezevčíků se odchovala polovina, a to má toto plemeno na druhé příčce několik rázů.

Česká republika je slušná kynologická velmoc. „V počtu psů s průkazem původu se ve vztahu k počtu obyvatel řadíme hned za severské státy. Za sebou s přehledem necháváme Německo, Francii, Itálii či Španělsko,“ vysvětluje mluvčí Českomoravské kynologické unie Vladimíra Tichá, která pro čtenáře DNES.cz okomentovala celou první desítku.

Každopádně nelze než smeknout před českými kynology, kteří diktují světovou úroveň služebního plemene, jako je německý ovčák. Podívejte se třeba na loňského českého mistra světa ve sportovní kynologii (o Qvidovi více zde):

20. října 2016

1. Německý ovčák

Německý ovčák (na snímku Qvido, mistr světa ve sportovní kynologii za rok 2016)

„Obliba tohoto plemene není zdaleka typická jen pro Česko, mnoho příznivců má po celém světě,“ ujišťuje zkušená kynoložka. „Přitažlivý je pro svou inteligenci, dobrou cvičitelnost i ovladatelnost.“

Uplatňuje se jako asistenční pes pro handicapované, oblíbený je i v celé řadě psích sportů, jako je například canicross. Hodí se jen pro sportovně založené lidi, protože potřebuje fyzickou i psychickou zátěž a strašně nerad se nudí.

2. Jezevčík

Jezevčík dlouhosrstý

Pod zařazením jezevčík se ve skutečnosti skrývá hned devět různých rázů tohoto plemene. Ty se od sebe liší typem srsti (hladkosrstý, dlouhosrstý a drsnosrstý jezevčík), a velikostí, která je standardní, králičí, nebo trpasličí.

„Říká se, že je to malý pes s velkou povahou. A většinou platí, že kdo si jej jednou pořídí, jiné plemeno již nechce. Jezevčík totiž sice patří mezi malá plemena, ale není to žádná fifinka, majitelům umí slušně vzdorovat a prosazovat si svou. Hodí se v podstatě pro kohokoliv a není nijak náročný na péči. Jen je třeba dbát, aby mu život nekomplikovala obezita,“ varuje Tichá.

3. Labradorský retrívr

Černá labradorka (ve výcviku Pestré společnosti, o.p.s., jako asistenční pes)

Tento moudrý a laskavý pes byl původně společníkem a pomocníkem kanadských rybářů a patří do skupiny takzvaných přinašečů. To je důvod, proč labradorský retrívr nadevše miluje vodu a vleze do ní bez ohledu na počasí.

„Postupně se stal plemenem loveckým a dnes se stále častěji uplatňuje v sociálních službách jako pes pro nevidomé či jinak handicapované lidi a je naprosto vynikající při canisterapii. Lidi má totiž moc rád a děti považuje za něco naprosto úžasného. Hodí se do rodin i ke sportovně založeným lidem,“ popisuje toto velice oblíbené plemeno Vladimíra Tichá.

Vlastně je považován za nejoblíbenější plemeno na světě, v Americe je tomu tak například už přes dvacet let (více zde). Ve Velké Británii se ročně zapisuje okolo 30 tisíc štěňat, u nás jich bylo za loňský rok více než 1 200.

4. Čivava

Čivava

„Historie tohoto plemene je docela krutá. Uvádí se, že pokud její dávný indiánský pán zemřel, spalovali čivavu spolu s ním, aby jej mohla provázet i v posmrtném životě. Toto staré plemeno se chovalo již v době Toltéků a patří mezi typicky společenské psy, kterým se říká ́psi na klín ́,“ popisuje Tichá.

Čivava je považována za nejmenší plemeno, což s sebou nese radosti i starosti. Není náročná na krmení, vejde se do každé tašky a majitel se s ní snadno přemístí. Je třeba dávat pozor, aby na ni člověk nešlápl, i když sama na sebe je patřičně opatrná. (O nepříjemných úrazech těchto malých psů více zde.) Je to učenlivý pejsek, který se hodí zvláště ke starším lidem.

Čivavy jsou v módě, proto množství podvodníků s jejich štěňaty roste. Jak správně štěně vybrat?

5. Yorkšírský teriér

Yorkšírský teriér

Patří mezi tak zvané „toy teriéry“, ale pro teriéry typický temperament mu nechybí. Dnes je společenským plemenem, ale ve Skotsku, odkud pochází, byl používán jako ochránce obydlí před nepříjemnými hlodavci. Lovil krysy.

„Výstavní yorkové mají krásnou dlouhou hebkou srst, ale většina majitelů psy nechává upravit na sportovní sestřih. Povahově je york příjemný, hravý a veselý a má svébytný čtyřnohý smysl pro humor. Zdálo by se, že vzhledem k malému vzrůstu je to čistě dámský pes, ale pro radostnou povahu ho mají v oblibě i pánové,“ ubezpečuje kynoložka.

6. Stafordšírský bullteriér

Stafbulík neboli stafordšírský bulteriér, nejideálnější pes pro canisterapii.

Další z rodiny teriérů si udržuje velkou oblibu a zdá se neuvěřitelné, že u nás bylo toto plemeno před třiceti lety téměř neznámé (více o tomto plemeni zde).

Podle Vlasimíry Tiché tomuto temperamentnímu a vůči lidem nesmírně hodnému plemeni komplikuje občas život druhá část jeho jména: bullteriér. Leckdo si totiž pod výrazem „bull“ představuje zápasy, agresivitu a zlobu, a tak vznikají návrhy zákonů a vyhlášek, které chov plemene zakazují, nebo alespoň jeho majitele penalizují.

„Stafbulíček, jak mu jeho příznivci láskyplně říkají, ale nemá se zlobou a agresí nic společného. V domovské Velké Británii mu říkají baby dog, jeho vztah k dětem je vynikající a lidem vnáší radost do života. Staffordšírský bulteriér je jedno z nejlepších plemen,“ ujišťuje Tichá (o uplatnění v canisterapii a spolehlivé povaze zaručené standardem plemene zde).

Canisterapie pro děti je ideální se stafbulíky. Jsou nejspolehlivější:

7. Border kolie

„Umí pást ovce, doprovázet majitelku při tanci, bavit děti, běhat agility, vypracovat stopu, najít drogy, doprovázet slepého člověka, podat brýle nemocnému, zout boty nebo otevřít ledničku. Border kolie se prostě dokáže naučit spoustu až neuvěřitelných věcí,“ popisuje pracovité plemeno Tichá.

Podívejte se na Ace a Holly ze Sydney, co mimo jiné umí (více zde):

23. února 2016

Původně bylo toto plemeno určeno k pasení ovcí, a pokud dostane příležitost předvést, co se stádem umí (čtěte zde), je to zážitek, na který se nezapomíná.

„Border kolie (o plemeni více zde) možná není tak atraktivní na pohled, ale skrývá se v ní velká inteligence a ochota se naučit snad všechno, co si majitel vymyslí. Je to aktivní pes, který potřebuje kontakt se svým pánem. Border kolie zavřená celý den v kotci je smutná border kolie,“ konstatuje kynoložka.

8. Zlatý retriever

Jedno z nejoblíbenějších plemen, vyšlechtěné speciálně k lovu kachen, k vodě neodmyslitelně patří. V létě se tedy s nimi dá trávit spousta času u vody.

Blízký příbuzný labradorského retrievera má v podstatě stejné vlastnosti jako jeho kolega s kratší srstí (bohatá fotogalerie v článku o jeho původu).

„Zlatý retrívr je přátelský, ovladatelný, miluje lidi jako celek a děti jsou pro něj tou nejlepší společností. Pokud by z něj někdo chtěl udělat agresivního hlídače latifundií, s největší pravděpodobností se mu to nepovede,“ konstatuje Vladimíra Tichá jako zkušená kynoložka.

9. Německý špic

Německý špic

I toto plemeno se podobně jako jezevčík chová v několika velikostních rázech a v různých barvách srsti. Každopádně je špic nadmíru bystrý, chytrý, přátelský a na pohled pěkný pes. Zvláště oblíbené jsou jeho nejmenší rázy, například takzvaný pomeranian (na snímku).

„Špic není náročný z hlediska péče a má velké vlohy pro hlídání pána a jeho majetku. Případného zloducha sice s největší pravděpodobností nezažene, ale určitě na něj hlasitě upozorní. Špic se hodí pro všechny věkové kategorie lidí a bude stejně spokojený v městském bytě jako na chatě,“ radí kynoložka.

10. Belgický ovčák – Malinois

Belgický ovčák neboli malinois (šestiměsíční fenka)

Malinois se do první desítky dostal poprvé díky tomu, že začíná být velmi oblíbeným služebním psem. Pracuje u ozbrojených složek a přitažlivý je svou inteligencí, rychlostí i velikostí. On to totiž není žádný mohutný a těžký pes. Současně to však ani není pes určený jen pro službu,“ konstatuje Tichá.

Pro svou radostnou povahu a ochotu učit se má podle kynoložky velké množství příznivců i mezi lidmi, kteří nemají s policií nebo armádou nic společného. Malinois je velkým konkurentem německých ovčáků a je to plemeno se slibnou budoucností.

Uvedená desítka plemen vycházející ze statistik Českomoravské kynologické unie se podle Vladimíry Tiché v poslední době příliš nemění, a to ani když nahlédnete o více než dvacet let zpět. „Stálicemi jsou němečtí ovčáci, tradičně následováni jezevčíky,“ konstatuje Vladimíra Tichá (srovnejte zde).

A to i přesto, že se pes obecně od svého původního služebního či loveckého využití pomalu přesouvá do oblasti sociální a stává se spíše společníkem.

Z plemen, která se umístila na dalších místech, je určitě zajímavý bernský salašnický pes na 12. místě (o plemeni více zde), mohutný medvídek s příjemnou povahou, líbivým vzhledem a přirozenou moudrostí.

Bernští salašničtí psi neboli "berňáci" si s dětmi rozumí už jako štěnata.

A pak chodský pes na místě devatenáctém. „Někomu se to může zdát být málo, ale pro vznikající plemeno je to velký úspěch. Chodský pes je nenáročný vděčný pes s výbornou ovladatelností. A naše národní plemeno, na které můžeme být jen pyšní,“ uzavírá Vladimíra Tichá.