Takto během letošní zimy vypadá drtivá většina žlabů

Takto během letošní zimy vypadá drtivá většina žlabů | foto: V-System

Topné kabely pro okapy: luxus, který se ale nakonec může vyplatit

  • 67
Zamrzlé okapy mají na svědomí rampouchy. Kvůli nim ale také teče voda z tajícího sněhu a ledu do fasády, ničí se a praskají svody. Než platit za opravy, může být levnější pořídit si pro okapy topení.

Rampouchy na okrajích střech jsou znamením, že má dům okapové žlaby plné ledu. Rampouchy samotné mohou při pádu poranit kolemjdoucí.

To ale není jediný problém: stékající voda si často najde cestu po fasádě domu, tam vlhkost opakovaně zmrzne a na jaře se ukáže opadávající omítka. A navíc se může zjistit, že led potrhal svody.

Rampouchy jsou sice malebné, tady ale signalizují ucpaný svod

Rampouchy jsou sice malebné, tady ale signalizují ucpaný svod

Odstraňování těchto vad může být nakonec dražší než investice do systému pro ochranu okapů a svodů pomocí odporových kabelů, které je zahřívají. Díky regulaci, která sepne elektřinu vždy, když je vlhko a když se teploty pohybují v rozmezí mezi mírným mrazem a teplotami těsně nad nulou, tedy v době, kdy nejvíc odtává sníh, se neplýtvá energií v holomrazech.

Schema uložení kabelů

Schéma uložení kabelů

Podle místních klimatických podmínek se v průměrné zimě sepne systém na 200-500 hodin, pro běžný rodinný domek mívá kabel příkon do 1 kW. Celý systém se i s tou nejlepší regulací pořídí do 15 000 korun.

Mezi nejznámější výrobce systémů pro ochranu okapů u nás patří V-System, Fenixgroup a Devi.

Nainstalujete i sami

"Teprve až skončí mrazy, uvidí majitelé domů, jak na tom jejich okapy a omítky jsou. Teprve po této zkušenosti se začínají majitelé domků o systém ochrany okapů zajímat," říká Vladimír Vrabec ze společnosti V-System.

Pozor na stromy

Vyhřívání okapů sice funguje, ale není vhodné pro objekty, u kterých stojí vysoké listnaté stromy. V okapech osazených kabelem se daleko více drží listí. Řešením může být chránit okapy ochrannou mřížkou (viz článek o čištění okapů)

Podle něho není problém nainstalovat celý systém svépomocí. Do žlabů a svodů se vloží speciální úchyty a do nich se vmáčkne topný kabel. Pak už stačí umístit teplotní a vlhkostní čidla a zapojení k elektrickému rozvodu svěřit elektrikáři. "Termostat se zamontuje do lišty běžné domácí rozvodnice. Záleží jen na vás, jaký zvolíte systém regulace, zda budete kabel zapínat ručně, anebo to necháte na automatice, což ale znamená vyšší počáteční investici," upřesňuje Vrabec.

Topný systém pracuje v poměrně úzkém teplotním intervalu, u dobře izolovaných střech mezi -5 a +2 °C. Pro podobné střechy postačuje topný výkon 40 W na běžný metr žlabu. Tam, kde se topí "do půdy", taje i při nižších teplotách, proto se topení dimenzuje na vyšší výkony.

Jaký má význam regulace

Systém ochrany okapových žlabů je možné ovládat ručně. Je to nejlevnější řešení, odborníci ho ale doporučují jen tam, kde si je majitel domu jistý, že je stále někdo v domě a stihne systém zapnout. "Jde o to, že když pojedete třeba na týden na hory a necháte žlaby naplnit ledem, pak už led kabelem nerozpustíte. Kabel si ve vrstvě vytvoří tunýlek, vrstva vzduchu bude působit jako izolace jako v iglú. Kdo si není jistý, že počasí uhlídá, měl by investovat do regulace," radí Vrabec.

Uchycení kabelů ve žlabu

Uchycení kabelů ve žlabu

Pak je výhodné použít regulátor vybavený vlhkostním a teplotním čidlem. Podle typu se prodávají zhruba od pěti tisíc. Záleží na tom, kolik čidel na něj lze připojit. Různé teploty sepnutí se totiž nastavují na jižní a na severní straně. Jeho vyšší pořizovací cenu kompenzují snížené provozní náklady. Regulátor uvádí systém do provozu pouze v případě poklesu teploty pod nastavenou hodnotu a při současné přítomnosti vody v jakémkoli skupenství. Vymizí-li v daném místě ze žlabu vlhkost, regulátor celý systém vypne. Tento způsob ovládání nevyžaduje po nastavení žádnou obsluhu.