V Petrohradu pomáhají monitorovat čistotu vzduchu obří šneci rodu Achatina. Ilustrační foto

V Petrohradu pomáhají monitorovat čistotu vzduchu obří šneci rodu Achatina. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Továrna v Petrohradu zaměstnává obří šneky. Kontrolují znečištění vzduchu

  • 4
Šest velkých afrických hlemýžďů rodu Achatina, kteří dýchají plícemi stejně jako člověk, vybavili přístroji s optickými vlákny. Ty kontrolují tlukot jejich srdce a motorickou aktivitu. Tři dýchají vzduch a kouř vycházející z továrny, tři naopak vzduch zbavený tohoto kouře.

Šest velkých šneků (více o tomto druhu) tímto způsobem pomáhá v druhém největším ruském městě Petrohradu kontrolovat znečištění vzduchu, které tam způsobuje továrna. Informovala o tom agentura AFP, která se odvolává na petrohradské městské úřady.

Jsou ideální, protože dýchají plícemi a jsou pomalí

Hlemýždi, kteří mohou v dospělosti dorůstat délky dvacet až třicet centimetrů a váhy půl kilogramu, byli vybráni proto, že dýchají plícemi jako člověk a mají vhodnou ulitu, na kterou lze připevnit přístroj a nehrozí, že by jim to škodilo. Pro tento úkol jsou vhodní i proto, že se pohybují velmi pomalu.

"Je to jedinečná technologie, kterou nedávno vypracovala ruská akademie věd," řekla Oxana Popovová, mluvčí společnosti Vodokanal. Tito suchozemští plži jsou umístěni v otevřené krabici, kde se mísí okolní vzduch a kouř. Čím víc je vzduch znečištěn, tím rychleji jim bije srdce a tím rychleji i dýchají," vysvětlila Popovová, cenu technologie ale neuvedla.

Společnost Vodokanal má s využíváním zvířat ve své práci několikaletou zkušenost . Od roku 2005 například používá raky ke kontrole kvality vody v řece Něvě. Také jejich srdce začne bít rychleji, když je životní prostředí kolem nich znečištěno.