Trávník musíte na jaře především rozdýchat a dodat mu živiny - iDNES.cz

Trávník musíte na jaře především rozdýchat a dodat mu živiny

Jistě chcete mít dokonalý, krásně zelený trávník sotva sleze sníh a sluníčko vystřelí první paprsky. Pokud mu co nejdřív poskytnete patřičnou ozdravnou kúru, dočkáte se ho brzy.
Do údržby trávníku se pusťte co nejdříve. Z povyrostlé trávy se vše mnohem hůře vyhrabává.

Do údržby trávníku se pusťte co nejdříve. Z povyrostlé trávy se vše mnohem hůře vyhrabává. | foto: Profimedia.cz

Než začnete s prvním sekáním trávy, měli byste z trávníku odstranit mech a odumřelý rostlinný materiál, tedy listy a jiné organické zbytky. Trávník chce také prořezat, zbavit mechu, provzdušnit, pohnojit...

Prořezáním začněte

Při prořezání, tedy tzv. vertikutaci, se ostrými nožovými hroty podobnými hrotům hrábí protrhne plsť vytvořená na povrchu půdy. Ta brání přístupu vody, vzduchu a živin k travním kořenům. Současně se poruší kořínky trávy, což je povzbudí k větvení.
 
Organické zbytky, mech apod. můžete z trávníku vyčesat pomocí travního separátoru.Na tuto práci se používají prořezávací neboli vertikutační hrábě s dlouhou násadou, na větší plochy lze koupit nebo půjčit účinnější motorový vertikutátor.

V každém případě je nejlepší prořezávat, když je půda suchá. Narušenou plsť pak se suchým mechem z trávníku vyhrabete hráběmi.

Bez provzdušnění to nejde

Důležité je pro trávník také pravidelné provzdušnění neboli aerifikace. Jinak trávníky zarůstají mechem nebo se vytvářejí mezery v zeleném travním porostu.

Prořezávací hrábě vám pomohou z trávníku dostat i mech. Aerifikace se provádí rycími vidlemi, speciálními provzdušňovacími vidlicemi, válcem s jehlicemi nebo motorovými aerifikátory. Do trávníku vyrývají hustou síť děr, asi 10 cm hlubokých, a vyhazují vyrytý materiál na povrch. Vzniklé otvory je nejlepší zasypat pískem, který je sice uzavře, ale do půdy propouští vzduch, vodu a živiny.

Nelekejte se, když pak bude trávník vypadat hůře než na začátku. Plody své práce budete sklízet už za několik týdnů, kdy vyraší nové a zdravé travní výhony.

Nezapomeňte na hnojení

Aby byl okrasný trávník hustý a sytě zelený, potřebuje dodávat ve velkém množství především dusík - N, ale i ostatní živiny. Hnojením trávě zároveň pomůžete, aby se lépe prosadila proti plevelu a mechu. Předejdete tak i problémům s chorobami. Pravidelné hnojení podporuje růst husté, zdravé a jasně zelené trávy.

Nejdůležitější je hnojení hned na počátku vegetačního období, tedy teď zjara. Nejprve trávník poprvé posečte a potom ho při zatažené obloze pohnojte. Nedělejte to při slunečném počasí, aby hnojivo v kombinaci se slunečními paprsky trávu nespálilo. Po pohnojení by měla následovat důkladná zálivka.

Rozdíl mezi hnojeným trávníkem a trávníkem trpícím nedostatkem dusíku je patrný na první pohled.Na trhu je řada kapalných hnojiv, která se přidávají přímo do zálivky, nebo hnojiva ve formě granulí, která můžete rovnoměrně rozsypat po trávníku. Důležité je skutečně rovnoměrné posypání, jinak za pár týdnů uvidíte nerovnoměrně zelené plochy a velmi rychle tak zjistíte, které části trávníku se dostalo hodně živin a které málo. Proto se hodí na větší plochy použít rozmetač.

Druhé hnojení provádějte v květnu až červnu. A pokud chcete trávníku dopřát opravdu nejlepší péči, myslete i na třetí hnojení v srpnu. Tehdy by neměl být hlavní složkou hnojiva dusík, ale draslík. Jinak může váš trávník ztratit mrazuvzdornost.

Nezanedbejte okraje

Udržování úhledných a čistých okrajů trávníku podporuje čistý a úpravný vzhled celé zahrady. Během vegetačního období okraje pravidelně zastřihujte nůžkami nebo pomocí strunové sekačky.

Vytvoření pevného okraje trávníku pomocí motorové frézy.Na jaře je dobré motorovou frézou nebo speciálním rovných rýčem vytvořit pevný okraj trávníku podél cesty nebo na hranici mezi trávníkem a záhony, aby trávník udržel přesně definovaný tvar. Takto ohraničený trávník se bude i mnohem lépe sekat.. Nepoužívejte normální rýč, protože jeho vydutý tvar způsobí vroubky.

Dostatečná závlaha je nutná

Rozdíl mezi zalévaným trávníkem a trávníkem bez zálivky může být markantní. Stačí pár skutečně teplých slunečných dnů.Kořeny mnoha trav nesahají příliš hluboko, což znamená, že déletrvající sucha dávají trávníku pořádně zabrat. Jakmile ho část suchem zežloutne a zhnědne, už jen těžko doroste do plné krásy. Proto je pro krásně zelené trávník důležitá pravidelná a vydatná zálivka. Bez ní se během slunečních letních dnů krásně zeleného trávníku nedočkáte.

prohlubně  a hrby, jak na ně

Může se stát, že se na trávníku objeví prohlubně nebo hrby. Vyskytují-li se problémy na malé ploše, lze je vyřešit snadno a rychle. Do poškozeného drnu vyříznete kříž, zvednete rohy trávníku a vyrovnáte půdu pod drnem.

Pokud je plocha větší, můžete odstranit celý díl travního koberce. Položíte ho na stranu a zajistíte, aby nevyschl. (Takto vyzvednutý travní drn by měl být vrácen na původní místo do 24 hodin.) Poté v celé ploše půdu vyrovnáte a kus travního koberce vrátíte na původní místo.

Jak Často sekat?

Sekání povzbuzuje trávu k rašení nových výhonků, zhušťuje se koberec a vytlačují se plevele. Okrasný trávník tedy sečte jednou až dvakrát za týden na výšku kolem 3 cm. Pozor ale na přehnané sekání na minimální výšku, ať na trávníku nevytvoříte nevzhledné lysiny.

V létě, kdy hrozí velká sucha, nechte trávu trochu povyrůst a nesekejte ji na příliš nízký koberec. Jinak zežloutne a uschne daleko dřív. Vyšší tráva vám udrží déle vlhkost.

Jak se zbavit mechu

Mech se obvykle vyskytuje na vlhkých trávnících, ve stínu a na špatně hnojené půdě. Teď na jaře je můžete ošetřit chemickým přípravkem proti mechu nebo trávním pískem. Odumřelý mech z trávníku vyhrabejte.

Pokud máte chudou a kyselou půdu, zkuste ji upravit vápnem. V příliš stinných koutech, kde se mech objevuje pravidelně, je rozumné trávu nahradit jinou rostlinou vytvářející koberec. Případně tam můžete založit koberec z mechu.

Co s plevelem?

Pokud zrovna nezmíráte touhou po dokonalém anglickém trávníku, můžete některé z plevelů v trávníku ponechat. Sedmikrásky či jetel přece vypadají hezky. Jiné druhy však mohou způsobit strádání trávníku a je lepší je hubit.

Ze sedmikrásek se můžete těšit, nebo se jich vytrháním zbavit. U pampelišek volte raději druhou možnost.Pravidelné sekání, hnojení a zalévání řadu plevelů dokáže odradit. Pokud se přesto objeví, můžete je po jednom vytrhávat rukou nebo speciálním nástrojem. Některé plevele jako pampeliška mají dlouhé kořeny, které je potřeba vytáhnout celé.

Na velké plochy je někdy nutné použít chemické herbicidy, v kalené, granulované či práškové formě. K dostání jsou i hnojiva, která už granule na hubení plevele obsahují.

Autor:
Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Zaneřáděná domácnost je následek, příčinou je trauma, říká dobrostěhovák

Premium

„Stěhování je rituál, úklid je očistný,“ říká stěhovák Martin Ondruš, který začal o loňských Vánocích pomáhat lidem – a stále ještě nepřestal. Těm, kterým se stav jejich domova vymknul z rukou,...

Ubrousky nebo malování fixem. Zkuste originální tipy na zdobení vajíček

Barevná vajíčka nesmí na Velikonoce chybět v žádné domácnosti. Ať už uvařená pro koledníky, nebo na ozdobu. Pokud se vám do zdlouhavých procesů na zdobení nechce, a přesto byste rádi hosty oslnili...

Voňavé jidáše na váš velikonoční stůl. Recept, kterému neodoláte

Jidáše jsou tradičním velikonočním pečivem v České republice, jejichž historie sahá až do středověku. Tvar těchto sladkých uzlů připomíná provaz, na kterém se podle biblické tradice oběsil Jidáš...

Od začátečníků po proutkařské mistry: návody jak uplést pomlázku ze čtyř, osmi i dvanácti proutků

Velikonoční pomlázka má v různých končinách České republiky nespočet jmen. Někde se jí říká hodovačka, jinde mrskačka, nebo i šlehačka či korbáč. Vždy se ovšem jedná o spletený svazek proutků,...

Hlasujte pro roztomilé mazlíčky. Hrají o gurmánské krmivo a další skvělé ceny

Anketa o nejroztomilejší mazlíčky měsíce dubna odstartovala a čtenářské hlasy rozhodnou, kdo se bude radovat z hodnotných cen od značky PRO PLAN. Zalistujte galerií a podpořte zvířecí parťáky, které...

Naučte se rozpoznat alergii u psa a zvířeti pomoci

Alergie se čím dál častěji objevují nejen u lidí, ale i u domácích mazlíčků – zejména u psů. Podle veterinárních studií se s různou formou alergie potýká až 30 % psí populace. Nejčastější z nich bývá...

22. dubna 2025

Slavní pod lupou: Milují, nebo nenávidí vejce? Proč byste je měli jíst i vy

Někdo je miluje, jiný nenávidí. Zjistěte, kdo ze slavných tváří si tyhle slepičí produkty oblíbil a kdo na ně vyhlásil embargo. Pravdou je, že jíst vajíčka se vám vyplatí! Podle výživových poradců...

21. dubna 2025

Ubrousky nebo malování fixem. Zkuste originální tipy na zdobení vajíček

Barevná vajíčka nesmí na Velikonoce chybět v žádné domácnosti. Ať už uvařená pro koledníky, nebo na ozdobu. Pokud se vám do zdlouhavých procesů na zdobení nechce, a přesto byste rádi hosty oslnili...

20. dubna 2025

Myslela si, že je městský člověk. Dnes žije a hospodaří na statku u Řípu

„Na začátku jsme měli velmi naivní představy a první roky života na statku se nesly v duchu pokusů a omylů,“ říká Celestýna Freimann, která pro časopis Žena a život okomentovala pár fotografií ze...

20. dubna 2025

Velikonoční zajíček? V Čechách bývala tradičnější liška s preclíky, říká etnografka

Premium

Proč se chodí na Velký pátek hledat poklady? Co se dělo s Velikonocemi během komunismu? A kde běhá místo zajíce velikonoční liška? Zajímavosti ohledně svátků a jejich historie přináší etnografka...

19. dubna 2025

Velikonoční kraslice jako z pohádky. Vyzkoušejte voskovky a batikování

Kraslice zdobené voskem patří k nejkrásnějším velikonočním ozdobám. Tato tradiční technika sice vyžaduje trochu cviku, ale výsledky stojí za to. Poradíme vám, jak na to krok za krokem.

19. dubna 2025

KVÍZ: Znáte zajímavosti a rekordy ze světa slepic? Otestujte se

Vajíčko je jedním z pilířů českého jídelníčku. Ale víte o tom, že tento šišatý slepičí poklad má i své rekordy a kuriozity?

vydáno 19. dubna 2025

Biolog: Úprava genů rostlin z nás mutanty neudělá. Bez šlechtění bychom se nenajedli

Premium

David Kopecký chtěl být učitelem biologie, ale bude z něj prezident Evropské asociace pro výzkum a šlechtění rostlin. Čím uživíme lidstvo? A jak budou vypadat rostliny budoucnosti? „Díky novým...

18. dubna 2025

Od začátečníků po proutkařské mistry: návody jak uplést pomlázku ze čtyř, osmi i dvanácti proutků

Velikonoční pomlázka má v různých končinách České republiky nespočet jmen. Někde se jí říká hodovačka, jinde mrskačka, nebo i šlehačka či korbáč. Vždy se ovšem jedná o spletený svazek proutků,...

18. dubna 2025

Jak vyčistit fasádu po zimě? Tipy a triky pro dokonalý vzhled

Zima se umí na fasádách domů pořádně podepsat. Může za to vítr, vlhko, sníh, sůl i zplodiny z ovzduší. A výsledek? Prašný, zašlý povrch, výkvěty solí, nebo dokonce mech a plísně. S nástupem jara...

18. dubna 2025

Moderní lovci pokladů. Keškaření vzniklo, když prezident USA nechal odstranit chybu

Premium

Dává to smysl výletům do přírody. Děti zažívají dobrodružství, dospělí mají potřebný pohyb. Česko uchvátila globální hra zvaná geocaching neboli kešky. Její vznik byl poměrně zdlouhavý, technologie...

17. dubna 2025

Neutrácejte zbytečně za barvy. Krásné odstíny na vajíčkách vykouzlíte i tím, co máte doma

Barvení vajíček přírodně není jen ekologické, ale i zábavné. Ať už hledáte techniky barvení vajíček, inspiraci na jednoduché barvení vajíček s dětmi nebo jen způsob, jak se před svátky kreativně...

17. dubna 2025