Trávník musíte na jaře především rozdýchat a dodat mu živiny - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Trávník musíte na jaře především rozdýchat a dodat mu živiny

Jistě chcete mít dokonalý, krásně zelený trávník sotva sleze sníh a sluníčko vystřelí první paprsky. Pokud mu co nejdřív poskytnete patřičnou ozdravnou kúru, dočkáte se ho brzy.
Do údržby trávníku se pusťte co nejdříve. Z povyrostlé trávy se vše mnohem hůře vyhrabává.

Do údržby trávníku se pusťte co nejdříve. Z povyrostlé trávy se vše mnohem hůře vyhrabává. | foto: Profimedia.cz

Než začnete s prvním sekáním trávy, měli byste z trávníku odstranit mech a odumřelý rostlinný materiál, tedy listy a jiné organické zbytky. Trávník chce také prořezat, zbavit mechu, provzdušnit, pohnojit...

Prořezáním začněte

Při prořezání, tedy tzv. vertikutaci, se ostrými nožovými hroty podobnými hrotům hrábí protrhne plsť vytvořená na povrchu půdy. Ta brání přístupu vody, vzduchu a živin k travním kořenům. Současně se poruší kořínky trávy, což je povzbudí k větvení.
 
Organické zbytky, mech apod. můžete z trávníku vyčesat pomocí travního separátoru.Na tuto práci se používají prořezávací neboli vertikutační hrábě s dlouhou násadou, na větší plochy lze koupit nebo půjčit účinnější motorový vertikutátor.

V každém případě je nejlepší prořezávat, když je půda suchá. Narušenou plsť pak se suchým mechem z trávníku vyhrabete hráběmi.

Bez provzdušnění to nejde

Důležité je pro trávník také pravidelné provzdušnění neboli aerifikace. Jinak trávníky zarůstají mechem nebo se vytvářejí mezery v zeleném travním porostu.

Prořezávací hrábě vám pomohou z trávníku dostat i mech. Aerifikace se provádí rycími vidlemi, speciálními provzdušňovacími vidlicemi, válcem s jehlicemi nebo motorovými aerifikátory. Do trávníku vyrývají hustou síť děr, asi 10 cm hlubokých, a vyhazují vyrytý materiál na povrch. Vzniklé otvory je nejlepší zasypat pískem, který je sice uzavře, ale do půdy propouští vzduch, vodu a živiny.

Nelekejte se, když pak bude trávník vypadat hůře než na začátku. Plody své práce budete sklízet už za několik týdnů, kdy vyraší nové a zdravé travní výhony.

Nezapomeňte na hnojení

Aby byl okrasný trávník hustý a sytě zelený, potřebuje dodávat ve velkém množství především dusík - N, ale i ostatní živiny. Hnojením trávě zároveň pomůžete, aby se lépe prosadila proti plevelu a mechu. Předejdete tak i problémům s chorobami. Pravidelné hnojení podporuje růst husté, zdravé a jasně zelené trávy.

Nejdůležitější je hnojení hned na počátku vegetačního období, tedy teď zjara. Nejprve trávník poprvé posečte a potom ho při zatažené obloze pohnojte. Nedělejte to při slunečném počasí, aby hnojivo v kombinaci se slunečními paprsky trávu nespálilo. Po pohnojení by měla následovat důkladná zálivka.

Rozdíl mezi hnojeným trávníkem a trávníkem trpícím nedostatkem dusíku je patrný na první pohled.Na trhu je řada kapalných hnojiv, která se přidávají přímo do zálivky, nebo hnojiva ve formě granulí, která můžete rovnoměrně rozsypat po trávníku. Důležité je skutečně rovnoměrné posypání, jinak za pár týdnů uvidíte nerovnoměrně zelené plochy a velmi rychle tak zjistíte, které části trávníku se dostalo hodně živin a které málo. Proto se hodí na větší plochy použít rozmetač.

Druhé hnojení provádějte v květnu až červnu. A pokud chcete trávníku dopřát opravdu nejlepší péči, myslete i na třetí hnojení v srpnu. Tehdy by neměl být hlavní složkou hnojiva dusík, ale draslík. Jinak může váš trávník ztratit mrazuvzdornost.

Nezanedbejte okraje

Udržování úhledných a čistých okrajů trávníku podporuje čistý a úpravný vzhled celé zahrady. Během vegetačního období okraje pravidelně zastřihujte nůžkami nebo pomocí strunové sekačky.

Vytvoření pevného okraje trávníku pomocí motorové frézy.Na jaře je dobré motorovou frézou nebo speciálním rovných rýčem vytvořit pevný okraj trávníku podél cesty nebo na hranici mezi trávníkem a záhony, aby trávník udržel přesně definovaný tvar. Takto ohraničený trávník se bude i mnohem lépe sekat.. Nepoužívejte normální rýč, protože jeho vydutý tvar způsobí vroubky.

Dostatečná závlaha je nutná

Rozdíl mezi zalévaným trávníkem a trávníkem bez zálivky může být markantní. Stačí pár skutečně teplých slunečných dnů.Kořeny mnoha trav nesahají příliš hluboko, což znamená, že déletrvající sucha dávají trávníku pořádně zabrat. Jakmile ho část suchem zežloutne a zhnědne, už jen těžko doroste do plné krásy. Proto je pro krásně zelené trávník důležitá pravidelná a vydatná zálivka. Bez ní se během slunečních letních dnů krásně zeleného trávníku nedočkáte.

prohlubně  a hrby, jak na ně

Může se stát, že se na trávníku objeví prohlubně nebo hrby. Vyskytují-li se problémy na malé ploše, lze je vyřešit snadno a rychle. Do poškozeného drnu vyříznete kříž, zvednete rohy trávníku a vyrovnáte půdu pod drnem.

Pokud je plocha větší, můžete odstranit celý díl travního koberce. Položíte ho na stranu a zajistíte, aby nevyschl. (Takto vyzvednutý travní drn by měl být vrácen na původní místo do 24 hodin.) Poté v celé ploše půdu vyrovnáte a kus travního koberce vrátíte na původní místo.

Jak Často sekat?

Sekání povzbuzuje trávu k rašení nových výhonků, zhušťuje se koberec a vytlačují se plevele. Okrasný trávník tedy sečte jednou až dvakrát za týden na výšku kolem 3 cm. Pozor ale na přehnané sekání na minimální výšku, ať na trávníku nevytvoříte nevzhledné lysiny.

V létě, kdy hrozí velká sucha, nechte trávu trochu povyrůst a nesekejte ji na příliš nízký koberec. Jinak zežloutne a uschne daleko dřív. Vyšší tráva vám udrží déle vlhkost.

Jak se zbavit mechu

Mech se obvykle vyskytuje na vlhkých trávnících, ve stínu a na špatně hnojené půdě. Teď na jaře je můžete ošetřit chemickým přípravkem proti mechu nebo trávním pískem. Odumřelý mech z trávníku vyhrabejte.

Pokud máte chudou a kyselou půdu, zkuste ji upravit vápnem. V příliš stinných koutech, kde se mech objevuje pravidelně, je rozumné trávu nahradit jinou rostlinou vytvářející koberec. Případně tam můžete založit koberec z mechu.

Co s plevelem?

Pokud zrovna nezmíráte touhou po dokonalém anglickém trávníku, můžete některé z plevelů v trávníku ponechat. Sedmikrásky či jetel přece vypadají hezky. Jiné druhy však mohou způsobit strádání trávníku a je lepší je hubit.

Ze sedmikrásek se můžete těšit, nebo se jich vytrháním zbavit. U pampelišek volte raději druhou možnost.Pravidelné sekání, hnojení a zalévání řadu plevelů dokáže odradit. Pokud se přesto objeví, můžete je po jednom vytrhávat rukou nebo speciálním nástrojem. Některé plevele jako pampeliška mají dlouhé kořeny, které je potřeba vytáhnout celé.

Na velké plochy je někdy nutné použít chemické herbicidy, v kalené, granulované či práškové formě. K dostání jsou i hnojiva, která už granule na hubení plevele obsahují.

Autor:
Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Jak ochočit slepice, aby byly přítulnější. Z některých uděláte i mazlíky

Pomazlit se s kočkou nebo se psem vám dává logiku, udělat totéž se slepicí vám přijde přitažené za vlasy? Nenechte se mýlit, i slepice k vám může přilnout, doprovázet vás po zahradě, přijít se...

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

30. března 2025

Otužilé milovnice slunce. Teď je nasejete a v létě máte rozkvetlou zahradu

Sníte o záplavě barevných květů na své zahradě? Pak nečekejte a svůj sen začněte uskutečňovat už nyní. Do půdy už bezpečně patří některé druhy letniček. Ačkoli nás do května zcela jistě čeká ještě...

30. března 2025

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

29. března 2025

Ledový kámen do Arktidy a stromoví humři. Pražská zoo zahájila sezonu

Pražská zoologická zahrada v sobotu slavnostně zahájila už 94. sezonu. Celodenní oslavy provází nejen kulturní program, ale také pro zahradu význačné události, včetně představení jedné novinky....

29. března 2025  14:12

10 nejčastějších chyb při péči o ovocné stromy. Neděláte je taky?

Přestože se pěstování ovocných stromů zdá velmi jednoduché, i zkušení zahrádkáři se mohou dopouštět chyb, které negativně ovlivní zdraví stromů a jejich úrodu. Pojďme se podívat na nejčastější z nich...

29. března 2025

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

29. března 2025

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

28. března 2025  6:36

Baobab, symbol dlouhověkosti a vitality, je pro fotografy hvězdou hvězd

Baobab (Adansonia) je rod rostlin z čeledi slézovitých. Jsou to opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na...

28. března 2025

Sezonu Zoo Praha otevřou „stromoví humři“. Obří strašilky, co se sedmkrát svlékají

Poslední březnovou sobotu Zoo Praha při příležitosti zahájení 94. sezony svým návštěvníkům představí nejmohutnější nelétavý hmyz na světě – strašilky humří. Možnost spatřit tyto tvory na vlastní oči...

28. března 2025

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

27. března 2025

Pražská stříbrná Zahrada roku vdechla život nové cimrmanovské legendě

Úplně na počátku byla prvorepubliková vila na pražských Vinohradech, jejíž proměnu dostal do rukou architekt Josef Pleskot. Právě on o novou podobu zahrady požádal Atelier zahradní a krajinářské...

27. března 2025

Krájíte si jablka na svačinku? Sviťte si na ně a budou jako čerstvá

I to nejchutnější jablko vypadá nepřitažlivě, pokud začne hnědnout. Vědci nyní objevili způsob, jak tomuto procesu zabránit. Výzkumníci zjistili, že když se na čerstvě nakrájená jablka svítí fialovým...

27. března 2025