Prospěšná bylinka nebo nepříjemný plevel?

Prospěšná bylinka nebo nepříjemný plevel? | foto: shutterstock.com

Trávník poškodí mravenci, plevel i fena. A onemocnět může rzí i plísní

  • 24
Ani trávník není ušetřen škůdců a chorob. Napadení poznáte většinou podle toho, že část plochy zhnědne nebo zežloutne. Jestli za to mohou podzemní larvy hmyzu nebo některé onemocnění trávníku, na to si musíte přijít vylučovací metodou.

Jakmile znáte příčinu poškození či onemocnění trávníku, řešení vždycky existuje. I když nejlepší léčbou je prevence v podobě správné péče. Celé řadě možných poškození trávy totiž nejlépe předejdete tak, že půdě a trávě věnujete péči, jaká odpovídá jejich nárokům.

Spolčení živočichů

Pokud na trávníku venčíte fenku, nedivte se žlutým kruhům vypálené trávy.Trávník může poškodit jinak užitečný krtek, žížaly, mravenci, dokonce i ptáci nebo váš pes. Pokud pouštíte na zahradu vaši fenku a objevují se vám na trávníku žluté kruhy, nemůže za to žádný škůdce. Na vině je pouze agresivní moč vašeho čtyřnohého miláčka.

Mravenci nakusují listy trav blízko povrchu půdy. Hromádky zase po sobě nezanechává jen krtek, ale i žížaly, samozřejmě ale podstatně menší. Vývržky žížal obsahují jíl a humus a jsou vlastně pro trávník přínosem. Kdo má ale představu, že trávník má být úplně dokonalý, toho mohou dráždit. Zbavíte se jich, pokud z trávníku vždy pečlivě shrabete posečenou trávu, listí a jiné organické zbytky.

I další hmyz je zákeřný

Škody na trávníku mohou způsobit i podzemní larvy hmyzu. Například listokaz zahradní, kovařík nebo můry, jejichž larvy se obecně označují jako ponravy. Laik tyto larvy odliší jen stěží, ale všechny tři typy se živí kořínky trav.

Na jednotlivých místech trávníku se může objevit řidší porost, který později vytvoří vyholená místa. To mohou kromě výše uvedeného hmyzu způsobovat i háďátka, která sáním vytvářejí na kořenech hálky zejména koncem jara.

Když dosáhnete toho, že vám trávník poroste hustě a přitom jej nebudete stříhat příliš na krátko, ztížíte hmyzu kladení vajíček. Pokud to nepomůže, dá se v nejhorším případě nasadit některý z prostředků na ochranu rostlin. Proti háďátkům pak je nejúčinnější plochu zrýt a znovu osít.

Co s prázdnými místy v trávníku

Za horkého léta trpí nezavlažovaný trávník setrvalým suchem, ke vzniku holin však může vést i dlouhotrvající silné zatížení nebo škůdci a choroby. Nejjednodušší a nejúčinnější v těchto případech bývá průběžné dosévání trávníku.

Prázdná místa dosévejte na jaře i kdykoliv během sezóny speciální regenerační směsí.Speciální osevový trávník nebo regenerační směs můžete sít i do starého pažitu, aniž byste museli pracně odstraňovat celý porost. Osevové směsi obsahují trávy, které se dokáží prosadit a mezery opět rychle uzavřou. Před dosevem posečte trávník co nejníže, potom půdu zdrsněte hráběmi a odstraňte veškerý rušivý materiál.

Pozor na nepříjemný mech

Mech představuje problém především na stinných místech. Nevytlačuje trávu z vlastní iniciativy, pouze zaplňuje mezery, které v trávníku vznikají při nepříznivých podmínkách. Mech byste proto měli z trávníku pravidelně vyhrabávat. Vertikutátorem lze odstranit rovněž plsť, která pro růst mechů vytváří příznivé podmínky.

Kromě nedostatku světla je příčinou zamokřená, zhutněná, překyselená nebo na živiny chudá půda. Opakovaným zapracováním vyzrálého kompostu zlepšíte půdní strukturu a nabídku živin, dodáním písku zase podpoříte propustnost. Vápněním můžete vykompenzovat překyselenou půdu. V případě nutnosti lze také použít chemické preparáty, a to nejlépe na jaře. Po odumření mechu a jeho odstranění je v každém případě nutný dosev trávníku.

Na plevele platí ruční práce

V perfektním trávníku se stává každá kvetoucí bylina rušivým elementem. Abyste nemuseli stále sahat po herbicidech, je nejlepší prevencí vhodné osivo, náležitá příprava půdy, správný výsev a optimální péče.

Častým sečením a pravidelným přidáváním živin můžete plevel oslabit a zároveň podpořit tvorbu hustého koberce. Pokud se vám ani tak nepodaří některé plevel odstranit, měli byste na příčinu přijít rozborem půdy. Většinou tak zjistíte, jakými opatřeními lze dosáhnout zásadního zlepšení.

Pampeliška, tedy správně smetanka lékařská, má dlouhý kůlový kořen, který je velmi obtížné z trávníku vytáhnout.Do té doby můžete jednotlivé plevele vyrývat ručně. Pro tento účel existují speciální vyrývače kořínků. Pampelišky a podobné rostliny s dlouhým kořenem s jejich pomocí dostanete ze země i s kořeny. Pro chemické ošetření jsou k dostání i kombinované prostředky hubící dvouděložný plevel a současně vyživující trávu.

V případě, že máte kolem své zahrady neudržované pozemky, bude váš boj s plevely všeho druhu téměř nekonečný. Pomůže jen pravidelné sekání zaplevelených pozemků. Jen tak zabráníte dalšímu rozšiřování semen plevelů na vaši zahradu.

Projevy chorob a jak na ně vyzrát

Stébla hnědnou a zežloutnou
To může být způsobeno suchem, ale i přemokřením, nedostatkem živin nebo nesprávným hnojením, psí močí, jednostrannou zátěží nebo larvami hmyzu.

Než sáhnete po nějakém chemickém přípravku, zvažte všechny uvedené faktory a vylučovací metodou se snažte přijít na příčinu.

Čarovné kruhy
"Čarovný kruh" lze nejsnáze identifikovat podle plodnic kloboukatých hub, které prorážejí povrchem z podzemního podhoubí. Některé druhy vytvářejí v trávníku zřetelný kruh či kruhy, které se postupem let rozšiřují. Tráva uvnitř kruhu časem zaniká, protože podhoubí je silnější.

Bělavé podhoubí na jaře
Plíseň sněžná se díky typickým symptomům nedá splést s ničím jiný. Na trávníku se koncem zimy nebo počátkem jara, většinou jakmile roztaje sníh, objeví bělavé podhoubí.

Změny byry stébel a listů
Když se na trávníku objeví žluté až rezavé skvrny s růžovými chomáčky, původcem bývá kornatka travní. Napadená místa jsou velká asi jako míč. Může za ni dlouhodobé zamokření nebo nedostatečná výživa dusíkem.

Prášící načervenalé puchýřky, obvykle za sucha
Ty jsou typickým projevem přítomnosti rzi travní. Existuje ještě více hub, které vyvolávají skvrnitosti listů. Jsou různých barev a tvarů a všechny mohou vést k plošnému uhynutí trávníku.

PREVENCE UVEDENÝCH HOUBOVÝCH CHOROB:
Přínosnější a rozumnější než aplikace chemických přípravků ve chvíli, kdy už s některé z výše uvedených projevů chorob na trávníku objeví, je náležitá komplexní péče. Ta samozřejmě obnáší i pravidelné sečení a vyvážené hnojení. Tak lze pravděpodobnost napadení trávníku houbami podstatně snížit.

Pokud vám ovšem nic jiného než použití chemických přípravků nezbývá, postřikujte trávník nejlépe po delším suchu, aby půda a rostliny stačily relativně rychle oschnout.