Z trávníku utrápeného dlouhou zimou by většina majitelů zahrad ráda vypiplala mechový koberec.

Z trávníku utrápeného dlouhou zimou by většina majitelů zahrad ráda vypiplala mechový koberec. | foto: www.zahradapraha.cz

Trávník zbavte sněhové plísně i prohlubní. Po zimě potřebuje léčbu

  • 39
S veškerou nápravou trávníku po zimě vydržte, až roztaje poslední sníh a trávník rozmrzne. Do té doby, než půda oschne, po trávníku raději vůbec nechoďte, jinak do něj vytlačíte hluboké rozměklé stopy. Už ale přemýšlejte, jak trávník zbavíte sněhové plísně a prohlubní, v nichž se usazuje voda.

Jakmile trávník na jaře oschne, začněte s jeho regenerací. Shrabejte listí, větvičky a suchou trávu. Pak trávu, pokud jste to nestihli na podzim, posekejte na délku zhruba 3 cm a pokos shrabejte.

Trávník nejprve rozdýchejte

Trávník je nutné i provzdušnit neboli vertikutovat, od vertical cut neboli "svislý řez". Díky provzdušnění zbavíte trávník kompaktní vrstvy travní plsti. Tvoří ji odumřelá stébla trávy, rozkládající se listí, mech nebo třeba kořeny.

Nepropustná vrstva na povrchu trávníku"Plsť brání trávníku v dýchání a zadržuje v půdě vlhkost, což je příčinou řady onemocnění a navíc trávník nevypadá tak dobře, jak by mohl," upozorňuje Martin Adamíra ze společnosti Zahrada Praha, která se specializuje na návrhy a realizace zahrad. Více viz článek o jarním rozdýchání trávníku.

Zbavte se všech louží

Možná na vašem trávníku přes zimu vznikly i prohlubně, ve kterých se hromadí voda. Znamená to, že půda pod nimi je nepropustná. "Řešením je vyříznout okolo prohloubené plochy tři obdélníkové strany a odříznutý plát trávníku odvinout po neodříznuté hraně. Takto vzniklou díru naplňte asi pěticentimetrovou vrstvou písku a promíchejte ho s půdou. Nadbytečnou směs odstraňte a místo opět přikryjte naříznutým drnem," radí Adamíra.

Případně prohlubně zavezte substrátem a znovu osejte travním semenem, přitom ale nezapomeňte na válcování. "Při větším výskytu prohlubní ale takto trávník opravit nelze. Pak je vhodnější trávník přeorat, povrch řádně urovnat latí, zaválcovat a znovu osít, případně položit kobercový trávník," popisuje krajní variantu zahradní architekt.

Dosít novou trávu byste ale každopádně měli na všech místech, kde se po předchozích zákrocích objevila na trávníku holá místa. Plochy nejdřív prohrabejte hráběmi se širokými zuby. Poté půdu na nich promíchejte s pískem a po vyrovnání povrchu dosejte trávu. Celý trávník nakonec důkladně uválcujte a zalijte.

Boj s plísní nepodceňujte

Sněhová plíseň na trávníku v tomto období vzniká kvůli tomu, že trávník ležel dlouhou dobu pod sněhovou přikrývkou, která bránila přístupu vzduchu. Plíseň poznáte jednoduše. "Na trávě se objeví zažloutlé skvrny o průměru 15 až 20 cm, které se neustále zvětšují. Když je vlhko, kolem skvrn najdete bílé podhoubí, které slepuje stébla trávy. Za slunečného počasí se stébla dokonce jeví narůžovělá," popisuje problém Adamíra.

Trávník postižený sněhovou plísní. Trávník postižený sněhovou plísní.

Trávník postižený sněhovou plísní.

Pokud jste na podzim neshrabali posekanou trávu nebo jste nadměrně hnojili dusíkatými hnojivy, můžete za plesnivý trávník na konci zimy poděkovat i sami sobě.

Boj se sněhovou plísní je poměrně obtížný. "Když chorobu zachytíte v počátečním stadiu, možná se vám podaří ji zlikvidovat fungicidem ve spreji. Nám se osvědčily Dithane, Ridomil, Benlate či Akrobat MZ," říká Adamíra. A dodává: "Jestliže ovšem plíseň zasáhla většinu trávníkové plochy, máte téměř jistotu, že vás čeká zakládání úplně nového trávníku."

Na každém fungicidním přípravku je dávkování uvedeno a je potřeba ho dodržet, jinak hrozí předávkování! A samozřejmě platí, že veškerou chemii zásadně míchejte na dlažbě, ne na trávníku a už vůbec ne u studny nebo u jezírka s rybičkami.

Fungicidy nesmíte předávkovat

Jak zjistit dávkování přípravku na plochu vaší zahrady?

"Je dobré si například do zádového postřikovače dát 5 litrů čisté vody a na předem známé ploše změřit, kolik jí tam nastříkám při pomalé chůzi a pravidelném postřiku. Podle toho určíte i dávkování přípravku na potřebnou plochu vašeho trávníku," přidává další praktickou radu zahradní architekt.

Jak poznáte účinnou léčbu?

Trávník postižený sněhovou plísní. Plísní poškozené a fungicidem ošetřené listy odumřou, jen je potřeba sledovat, jestli vyrazí nové listy. "Pokud je kořenový krček uhnilý, takže se snadno utrhne při zatažení dvěma prsty, nebo je příliš měkký, už bohužel není třeba čekat. V takovém případě je nutno založit na poškozených místech nový trávník," popisuje Adamíra, jak poznáte úspěšnost léčby fungicidy.

Pokud nové lístky raší, klidně i ze žlutých listů, je léčba s největší pravděpodobností úspěšná. Pak už to chce jen čas a z vaší strany trpělivost. Po dobu léčby není vhodné do trávníku příliš zasahovat, vhodná je vyšší a méně častá seč, žádné prořezávání a podobně, protože trávník je v tomto stavu příliš citlivý na mechanické poškození.

"Letos určitě doporučuji postřik fungicidem i preventivně, předtím než se objeví první příznaky," radí po zkušenostech s dopadem bohatých sněhových srážek na stav trávníku zahradní architekt.

S hnojením trávníku ještě počkejte

Nenadělejte předčasným hnojením víc škody než užitku, vhodným obdobím pro dodání živin podporujících růst trávy je až začátek dubna. "I pak si dejte pozor na místní přehnojení dusíkem, jinak si na trávníku vyrobíte žluté skvrny," varuje Adamíra.

Chemické odstraňování plevelů raději také nechte na později, až trávník zpevní a trochu naroste. Brzy zjara může být totiž citlivý i na selektivní herbicidy, které mu běžně během roku neublíží.