Třemdava bílá

Třemdava bílá | foto: Irena Svobodová

Třemdava bílá (Dictamnus albus)

Na konci jara nás na slunných stráních omámí silná citrónová vůně růžových květů třemdavy.

. Víte, že...

Třemdava je příbuzná citrusům (patří do stejné čeledi routovité), proto obsahuje podobné silice. Odtud její citrónová vůně. Tyto silice se uvolňují ve velkém množství (vůně je skutečně až omamná) a za horkého dne mohou i vzplanout!

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Popis rostliny: Je to bylina až 1 m vysoká, s tuhými složenými listy, které nasedají na lodyhu střídavě. Listy jsou lichozpeřené (mají 3-5 párů lístků , tzv. jařem), tmavě zelené a lesklé. Přímá mohutná lodyha nese hrozen poměrně velkých a výrazných květů. Jejich barva je světle růžová s výraznými růžovými žilkami. Tvar květů je velmi pozoruhodný. Má jen jednu rovinu souměrnosti, korunní plátky jsou uspořádány do horního půlkruhu.

Z galdolní části květu vybíhají dlouhé tyčinky, jejichž tvar připomíná vidle. Plodem jsou tobolky hvězdovitého tvaru. Celá rostlina (lodyha, květy a plody) je pokrytá drobnými žláznatými trichomy (chlupy), ze kterých se uvolňují vonné silice.

Stanoviště: Třemdava roste ve světlých hájích a na křovinatých svazích.

Výskyt: Je to rostlina teplejších oblastí, roste od nížin až po pahorkatiny.

Období květu: Kvete v květnu a červnu.

Léčivé účinky: Je to stará léčivá rostlina, využívala se k hubení střevních parazitů.

Ohrožení: Třemdava bílá je zařazena mezi ohrožené druhy naší květeny (C3) a stejná ochrana je ji poskytnuta i zákonem (§3).

. pozor!

Je nebezpečné sahat na tuto rostlinu. Látky, které se uvolňují ze žláznatých chlupů mohou podráždit kůži (po vystavení slunci) – jsou to fotosenzitivní alergeny. Vzniklé puchýře se velmi špatně hojí!