Troudnatec kopytovitý | foto: www.houbar.cz

Troudnatec kopytovitý (Fomes fomentarius)

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

midiMálokdo ví, že se z vláknité části dužniny troudnatce kopytovitého získával troud, který se u nás v minulosti používal na zastavení krvácení, ale i jako zápalná houbička na zakládání ohně a při střelbě ze starodávných zbraní. Již starořečtí lékaři vypalovali rozpálenou dužninou troudnatce povrchové kožní rány, později (až do 19. století) používaly tuto metodu poněkud modifikovaným způsobem i jiné národy. Dužnina se přiložila na povrch postižené části těla, zapálila a doutnala, dokud nevznikla těžká popálenina a puchýře. Věřilo se, že spolu s tekutinou z puchýřů odejde z těla i bolest, což podpoří léčení. Je pozoruhodné, že ještě v současnosti tuto metodu používají indiáni kmene Shuswap z kanadské provincie Britská Kolumbie.

Plodnice jsou 8 – 40 cm široké, tlustě kopytovité, bělošedé až šedohnědavé, s tvrdou kůrou na často úzce pásovaném povrchu a dužninou dřevově okrovou, ztuha vláknitou, uvnitř v horní části se zrnitým, kompaktním „jádrem“, naspodu klobouku s hnědavými póry. Výtrusy jsou bezbarvé.

Kde a kdy roste

Troudnatec kopytovitý roste velmi hojně jakožto vytrvalý druh téměř po celý rok na živých i odumřelých kmenech, větvích a pařezech výhradně listnáčů (buky, břízy, topoly, javory, duby…).

Je nejedlý.