Troudnatec pásovaný | foto: www.houbar.cz

Troudnatec pásovaný (Fomitopsis pinicola)

Jak vypadá

 

. Zajímavosti a rady

midiDříve používaly jeho plodnice při rozdělávání ohně a taky z něj staří obyvatelé Ruska vyráběli různé výrobky – od misek až po čepice. Našel jsem všal ještě jednu zajímavost, která nebyla na stránkách Houbaře dosud zmíněna. V roce 1939 byl v USA ve státě Idaho nalezen 12 milionů let starý choroš podobný zrovna troudnatci pásovanému. To dokazuje, že už v třetihorách se objevují plodnice hub podobné těm dnešním. Více fosílií nynějších chorošů se zachovalo ve vrstvách hnědého uhlí z období před třemi miliony let.

Zajímavě na povrchu pasovaný choroš, který u nás najdeme téměř všude. Plodnice jsou 5 - 25 cm široké, polokruhovité, kopytovité až tlustě vějířovité, širokým bokem ke dřevu přirostlé, na povrchu barevně pásované, na okraji běložlutavé, dále od světlého okraje žlutooranžové, hnědočervené a v nejstarší části šedé až šedočerné, naspodu s malými, žlutavými póry a uvnitř s tvrdou, dřevově zbarvenou dužninou. Výtrusy jsou bezbarvé.

Kde a kdy roste

Troudnatec pásovaný roste velmi hojně jakožto vytvrvalý druh skoro po celý rok na živých i odumřelých větvích, kmenech a pařezech jak jehličnanů (smrky, jedle, borovice), tak listnáčů (břízy, třešně, olše, buky ap.).

Je nejedlý.