VIDEO: Konec hmoždinek, do cihly i betonu můžete použít turbošrouby

  • 215
Říká se jim turbošrouby, i když by se vlastně měly jmenovat turbovruty. Jsou to v principu samořezné vruty, které se zakousnou do materiálu podobně jako vruty do dřeva nebo do železa.

Turbošrouby jsou ukázkou toho, jak se profesionální technika může uplatnit i v hobby sféře. Běžně je totiž používají technici, kteří montují nová okna. Když okno usadí a vyváží, nemusí ho už sundávat. Skrz otvory v rámu předvrtají díru a v dalším kroku rovnou okno přivrtají ke zdi. Ať už z panelu nebo cihly.

To je hlavní výhodou tohoto způsobu upevnění. Když už potřebujeme přivrtat cokoli, běžně si uděláme na zeď značku a pokoušíme se vyvrtat otvor pro hmoždinku. Jenže vždy je to tak trochu sázka do loterie. V betonu nebo cihle se skoro vždy najde kamínek, který nám nasměruje břit vrtáku kousek mimo.

V tomto případě je jednodušší si v připevňovaném předmětu předvrtat otvor, který pak funguje jako vodítko. Takže snáze udržíme vrtačku ve správném místě. A pak se rovnou šroubuje.

Turbošrouby se obvykle prodávají v délkách od 50 do 200 milimetrů, standardní závit je o průměru 7,5 milimetrů. Cena je skoro nula nula nic, rozhodně nižší, než když si v neděli vyjdete do hobbymarketu a nakoupíte vruty i s hmoždinkami. Řemeslníci je kupují ve velkém, sto kusů stojí podle délky od 150 do 700 korun.

Vlevo turbošroub do cihly a betonu, vpravo do pórobetonu

"Prodávají se s různými druhy hlav. Nejtypičtější je zápustná hlava torx - na šroubování si pořiďte oříšek T30. Torx zvládne velké kroutící momenty, aniž by oříšek vypadl z vybrání," radí Edmund Červenka z obchodu se spojovacím materiálem Ha-Ve.

Pro amatérské použití přinášejí turbošrouby jediný zádrhel. Při průměru 7,5 mm by se měly předvrtávat průměrem 6,5 mm. Speciální vrtáky tohoto průměru se prodávají, ale jen s SDS stopkou, pro příklepové vrtačky nebo kladiva. Ty každý doma nemá.

Vyzkoušeli jsme ale do cihly použít obyčejný vrták 6 mm s válcovou stopkou. Dokonce i malá amatérská akuvrtačka 10,8 V to zvládla. I když po několika pokusech bylo znát, že na soustavnou a dlouhodobou práci by to chtělo silnější mašinu.

Pro naši videozkoušku jsme vybrali modelovou situaci. Našli jsme kus prkna, předvrtali jsme díru 8 mm a přiložili na cihlovou zeď. Odměřili jsme si hloubku včetně tloušťky desky a předvrtali díru. Pak už stačilo jen vyměnit vrták za oříšek a v okamžiku zajel turbošroub do cihly jako do másla.

Podle zkušeností řemeslníků by měla být pevnost spoje dokonce vyšší než při použití hmoždinky. "Navíc vrut na rozdíl od rozpínající se hmoždinky tolik nepůsobí tlakem do okolí, takže ho lze použít i v blízkosti rohů bez nebezpečí prasknutí materiálu," doplňuje Červenka.

Podívejte se na video, jak si s turbošroubem hladce poradila i malá akuvrtačka.