Tužebník jilmový | foto: Profimedia.cz

Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria L.)

  • 0
Rostlina s vůní hořkých mandlí.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

Tužebník jilmový patřil vždy mezi méně známé byliny až do té doby, co ho objevil dr. Priessnitz a použil ho jako lék proti vzteklině. Po pečlivém přezkoumání této rostliny bylo zjištěno, že skutečně dokáže do určité míry ničit původce vztekliny.

Popis rostliny: Tužebník je zařazen do čeledi růžovitých. Dorůstá do výšky až 150 cm, roste velmi statně a nápadně voní po hořkých mandlích, protože obsahuje kyanovodík. Původem pochází především z Asie. Oddenek je červený a plazivý, silně aromatický s přímou, čtyřhrannou lodyhou. Lodyha je větvená s vejčitými, pilovitě zakončenými listy. Listy jsou na líci tmavší, na rubu světlejší a porostlé chloupky. Květy mají bílou až narůžovělou nebo nažloutlou barvu, jsou uspořádány do vrcholíků. Plodem jsou šroubovité nažky, které obsahují hnědá semena. Nedoporučuje se jej udržovat v uzavřené místnosti.

Stanoviště: Vyrůstá spíše na vlhčích místech s vlhčí až zbahněnou půdou v zastíněných polohách. Především na vlhkých loukách, v lesích, podél vodních toků, v močálech, rákosích, v příkopech nebo v prameništích.

Výskyt: V ČR se vyskytuje hojně a k vidění je na většině území Evropy (až na oblast Středozemí) a Asie. Byl zavlečen i do Severní Ameriky.

Období květu: Kvete od června do srpna.

Léčivé účinky: Tužebníková nať a květ má močopudné účinky, dá se proto použít na zánět močových cest a problémy s ledvinami. Dále se využívá při srážení horečky, při bolesti hlavy, zubů a kloubů. Zevně na různé kožní vyrážky.

Ohrožení: Není ohrožen.