Zima, chalupa

Zima, chalupa | foto: prpoint.cz

Typické zimní maléry: přimrzlé dveře a okna, popraskaná voda a záchod

  • 4
Odjet v zimě na delší dobu z domova a vypnout topení se nemusí vyplatit. Teplotní výkyvy jsou tak velké, že mohou kdykoliv přijít tuhé mrazy a během několika dní nezvratně poškodit nejen vodovodní trubky, ale i rozvody topení, bojlery či odpady.

Odjedete na týden na hory a kvůli úsporám vypnete topení a bojler. Jenže když se vrátíte, ani jedno už znovu nezapnete. Voda v okruhu zamrzla a led roztrhal potrubí a poškodil i další součásti systému. Totéž potkalo trubky vodovodu, zničený je i bojler. Při velkých mrazech na to stačilo jen pár dní. V takových případech se šetrnost těžce nevyplatí, škody bývají v desítkách tisíc korun - čtěte Oprava zamrzlého topení přijde na tisíce.

Proto když v zimě na delší dobu odjíždíte z domova, topení úplně nevypínejte. Navíc byste měli do okruhu přidat nemrznoucí směs schválenou výrobcem kotle. Pět litrů stojí asi 500 korun. Když byt úplně nevymrzne, měl by zůstat v pořádku i vodovod. Pokud tedy potrubí nevede venkovními stěnami a je dobře izolované.

Závislost teploty tuhnutí Fritermu na koncentraci

Je-li potrubí zamrzlé teprve čerstvě, můžete ho ještě zachránit. Rychle sežeňte teplovzdušné ventilátory nebo jiné přenosné přístroje a zahřejte místnost na teplotu nad nulou. "Zahřívejte jimi i potrubí, rozhodně nepoužívejte autogen nebo jiný silný zdroj tepla. Celou dobu buďte v bytě pro případ, že by z narušeného potrubí unikala voda," radí Pavel Jíša z AAA – Záchranné technické služby. Když zjistíte, že je potrubí opravdu protržené, volejte servis.

s nástrahami zimy pomůže pojištění

Led v toaletě rozpusťte směsí do ostřikovačů

Jestliže zamrzne vodovodní potrubí mimo dům, trubky jsou nejspíš položené v nedostatečné hloubce. "Hloubka, v níž potrubí nezamrzá, je od 150 centimetrů," říká Pavel Jíša. Jediná možnost je pak potrubí vykopat a zahřát, třeba teplovzdušnou pistolí. Účinný je topný kabel, který koupíte u specializovaných firem, dvoumetrový stojí kolem 1 300 korun. Když je však půda příliš zmrzlá, musíte se smířit s tím, že vodovod dočasně nelze použít. Na jaře pak musíte potrubí přeložit do větší hloubky a případně k němu nastálo instalovat topné kabely.

Radiátory a rozvody je vhodné nejdříve předehřát horkovzdušnou pistolí

Problém se zamrzáním bývá i u toalet, třeba na chalupách. Pokud objevíte led v záchodové míse, zasypte ho solí nebo zalijte nemrznoucí směsí do ostřikovačů. Rozhodně toaletu prudce neohřívejte, mohla by prasknout. Preventivně pak při odjezdu můžete do vody dávat prázdnou plastovou lahev s menší zátěží. Vytvoří kapsu, do níž se led bude moci rozpínat, takže snížíte riziko popraskání mísy.

Přimrznutá okna ohřejte teplou vodou

Další častý malér, přimrznutá okna a dveře, způsobuje vlhkost sražená na ochlazovaných plochách. Nepoužívejte násilí, snažte se rámy zahřát. Vstupní dveře dokola poklepejte, případně je zkuste jemně páčit. S okny počkejte, až bude uvnitř teplo.

Přimrznout mohou nejen stará okna, ale i nová s těsněním. "Nejsnazším okamžitým řešením je otřít teplou, ne však úplně horkou vodou venkovní rám okna, tam, kde křídlo přiléhá k těsnění," radí Ondřej Fridrich z firmy Deceunick, která vyrábí plastová okna.

Účinnou prevencí je těsnění a případně i rámy natřít silikonovým olejem, který nezamrzá. Dá se koupit v železářství nebo u prodejců oken za ceny kolem 100 korun. Na dřevěná okna, na nichž se vlivem vlhkosti mohou vytvořit puchýřky, existuje speciální ochranný přípravek a ošetřující lazura, obojí stojí zhruba od 200 korun za litr.