Učíme se drátovat

Kdysi to bývalo řemeslo, dnes je to výtvarná technika. Řeč je o drátování. Naučíme vás, jak zvládnout základní smyčky a očka, jaký vybrat drát a další finty a fígle. Naším průvodcem je Květa Dvořáková z Domu dětí a mládeže v Chomutově.

Historie

Za dávných časů sloužilo drátování k opravě popraskaného hliněného nádobí a zhotovování drobných předmětů do domácnosti.

 
Drátování již není jen metodou vyučených dráteníků, dnes si ho může vyzkoušet každý. Vytvořte si jednoduchý smyčkový (obloučkový) vzor.

. CO POTŘEBUJETE

  • Dráty
  • Lahev
  • Pilník
  • Štípací kleště
  • Ohýbací kleště
  • Velký špendlík
  • Špejle

Začínáte oplétat. Drát uvážete kolem hrdla skleněné lahve – dlouhý konec přeložíte přes krátký a třikrát zatočíte. Vznikne tak smyčka. Drát vložíte za kroužek a velkou dírou vytáhnete ven. Prstem podržte drát a udělejte první smyčku. Stejným způsobem pokračujte po celém obvodu lahve.

Vždy za kroužek, dírou ven a dotáhnout. Palec vám zatím podrží předchozí smyčku. Drát taháte mírně šikmo přes sklenici, abyste docílili pevných uzlů. 



sp5Po dokončení první řady obloučků plynule přejděte na druhou. Poslední smyčku první řady obtočte středem prvního očka. Pak pokračujte stejným způsobem dál.


sp5Protože se s drátem delším než metr špatně pracuje a takto krátký vám nevystačí na celé odrátování, budete muset několikrát přidávat drát nový. Ten napojíte tak, že jím obtočíte původní smyčku a jeho delší část přeložíte přes původní konec, zvednete nahoru a dotáhnete.


Hotovou skleničku libovolně přizdobte korálky nebo jinými okrasnými předměty. Stejným způsobem si můžete ozdobit i velikonoční vajíčko.
Drátování zakončíte tím, že poslední smyčku pořádně utáhnete a že přes ni pro jistotu uděláte ještě jednu kratší.
 
Nakonec vám zbývají jen poslední dekorativní úpravy. Dráty jste museli několikrát nastavovat, takže potřebujete odstranit zbytky. Ty buď odštípněte, nebo vždy dva smotejte do ozdobné spirály. Nesymetrické smyčky vyrovnejte pomocí špejle a ostré hrany obruste pilníkem.

. O autorce

Květa Dvoříková pracuje v Domě dětí a mládeže v Chomutově od září 1997. Věnuje se práci s keramickou hlínou a kreativním výtvarným technikám (malování na sklo a porcelán, ubrousková technika, savování, drátování, malování na textil, jednoduchá vitráž ap.).


Pokud máte své zkušenosti s drátováním, podělte se o ně v rubrice Čtenáři radí nebo nám napište na: hobby@idnes.cz

 
Na zhotovení prvních výrobků postačí včelařský drát, který je k dostání v jakémkoliv hobby obchodě přibližně za 50 korun. Také můžete použít dráty z cívek od motoru. Naleznete je v téměř každé kůlně. Špulka uměleckého či floristického drátu vás vyjde na 100 korun.

Aby se vám s drátem dobře pracovalo, ustřihněte délku asi na jedno rozpažení (cca 120 cm). Delší drát se vám bude uzlíčkovat a ohýbat, a může tak dojít k jeho poškození.