Udělejte si výlet do květinového parku v holandském Keukenhofu - iDNES.cz

Udělejte si výlet do květinového parku v holandském Keukenhofu

Chcete-li vidět miliony rozkvetlých narcisů, tulipánů, modřenců a dalších cibulovin na jednom místě, vydejte se do Holandska. Po roce se tu 19. března opět otevírají brány zámeckého parku Keukenhof, který letos slaví 60. výročí svého otevření pro veřejnost.
Zámecký park Keukenhof v Holandsku, největší květinový park v Evropě, můžete...

Zámecký park Keukenhof v Holandsku, největší květinový park v Evropě, můžete letos navštívit od 19. března do 21. května. | foto: shutterstock.com

Keukenhof je největším květinovým parkem v Nizozemsku i v Evropě, proto se mu také říká "Zahrada Evropy". Na 32 hektarech tu každoročně vykvétá 6 až 7 milionů květin, především cibulovin. Díky tomu tu najdete obrovské, nádherně barevné plochy květin, které vytváří nejrůznější obrazce.

Krása rozkvetlá na dva měsíce

Zámecký park Keukenhof v Holandsku, největší květinový park v Evropě, můžete letos navštívit od 19. března do 21. května.Jen od 19. března do 21. května lze letos v Keukenhofu obdivovat krásu tisíců druhů  barevných cibulovin, a to každý den od osmi hodin ráno do půl osmé večer. Rozlehlý park se vzrostlými stromy, kvetoucími květinami i keři, vodními nádržemi, vodopády a krátce sestříhanými trávníky, zelenými jako kulečníkové sukno, vás určitě nadchne. Neskutečná je ale všudypřítomná vůně kvetoucí zahrady, vůně hyacintů, která vám v nose zůstane hodně dlouho. Tak intenzivně ji nikde jinde neucítíte.

Zámecký park Keukenhof v Holandsku, největší květinový park v Evropě, můžete letos navštívit od 19. března do 21. května.Kam se podíváte, uvidíte nádherné barevné obrazy. Téměř nekonečné modré pruhy modřenců tvoří linie uprostřed zelených trávníků a probíhají mezi nejnápadnějšími narcisy, hyacinty a tulipány. Tulipány nejrůznějších barev a velikostí, s květy velkými jako pivoňky, jejichž pestře žíhané okvětní lístky připomínají třepetající se křídla barevných papoušků. Jen tady uvidíte řeku vytvořenou z modřenců.

Místní zahradníci vysazují cibuloviny s maximálním citem tak, aby ladily k sobě. V každém případě si od nich přivezete spoustu inspirace. I u nás může na každé zahrádce kvést hlouček tulipánů, který potěší oči i duši.

Historie panství Keukenhof

Zámecký park Keukenhof v Holandsku, největší květinový park v Evropě, můžete letos navštívit od 19. března do 21. května.V 15.století patřilo místo, kde dnes stojí Keukenhof, holandské hraběnce Jacqueline of Wittelsbach. Oblast sloužila k honitbám, a poddaní tu tedy na úrodné půdě pěstovali nejrůznější bylinky, které používali pro přípravu lahodných pokrmů pro zámek šlechtičny Jacoby van Beieren. Tak také vzniklo jméno zámku a zámecké parku, Keukenhof totiž v překladu neznamená nic jiného než "Kuchyňská zahrada".

Po smrti Jacoby van Beiern získala panství zámožná rodina Van Palland. Ta pozvala na zámek zahradní architekty J.D. and L.P. Zocherovi, aby kolem zámku vytvořili zahradu v anglickém stylu.

Zámecký park Keukenhof v Holandsku, největší květinový park v Evropě, můžete letos navštívit od 19. března do 21. května.Po druhé světové válce, kdy se hladovějící obyvatelé Amsterodamu dokonce živili tulipánovými cibulemi, se asociace pěstitelů tulipánů rozhodla vytvořit zahradu, kde by se každým rokem na jaře vystavovaly nejnovější kultivary tulipánů. Hledali vhodný prostor a získali svolení hraběte van Lyndena, tehdejšího majitele panství u města Lisse nedaleko Amsterodamu, pronajmout si anglický park obklopující jeho zámek Keukenhof.

Požádali tedy talentovaného zahradníka Van der Leea, aby navrhl uspořádání první, co nejskromnější výsadby tulipánů v bukovém lese parku. Každý rok se pak množství vysazených tulipánových cibulek zvyšovalo a v roce 1949 byla zahrada poprvé otevřena veřejnosti.

Holandsko plné tulipánů

Ne nadarmo se Holandsku říká "Země květin". Už Karel Čapek napsal, že nejpěknější zahrádky světa jsou zahrádky kolem holandských domečků. Na jaře jsou ale holandské zahrádky nejkrásnější jednoznačně díky tulipánům.

Tulipánové pole v Holandsku.Nikde na světě se nedaří tulipánům tak jako v holandské, ideálně propustné a písčité půdě. Také je v Holandsku uvidíte na každém kroku. A jen tady uvidíte i tulipánová pole, dlouhé kilometrové lány plné kvetoucích tulipánů - červených, růžových, žlutých, fialových... Před 350 lety dokonce museli holandští policisté tulipánová pole hlídat. Tak ceněný a žádaný byl tehdy tento květinový krasavec.


Jak pěstovat tulipány

Květ tulipánu. V jednoduchosti je krása.- Cibule tulipánů se sázejí na podzim, a to podle druhu do hloubky 7,5 až 15 cm. Základní pravidlo říká, že se cibule mají vysazovat do hloubky, která je dvojnásobkem jejich šířky.

- Tulipány působí v zahradě výrazněji, jestliže na jedno místo vysadíte skupinku nejméně 10 až 15 tulipánových cibulí jednoho druhu.
Ještě než je vysadíte do země, přihoďte na dno jamky hrst kompostu promíchaného s hrstičkou kostní moučky a pak trochu písku.
 
Tulipánová cibule obsahuje vše potřebné, aby z ní na jaře vyhnaly listy a nádherný květ.- V cibuli už je uloženo vše potřebné, aby na jaře vytvořila listy a stvol s květem. Musí  jen dobře zakořenit, proto ještě na podzim půdu nad cibulemi tulipánů kypřete, aby zemina snáze přijímala vodu.

- Na jaře, během kvetení rostlina spotřebuje veškerou zásobu živin, proto je dobré rostlinu přihnojit hned, jak se objeví listy.

- Během kvetení tulipán spotřebuje zásobní živiny z cibule, potom naopak nadzemní části pomáhají vytvořit novou cibulku. Mateční cibule totiž po odkvětu odumírá.

- Ihned po odkvětu odstřihněte jen odkvetlý stvol, protože tvorba semen cibuli zbytečně vysiluje.

- Listy odřezávejte až když jsou úplně žluté, teprve tehdy máte jistotu, že se všechny živiny odstěhovaly do cibulky na příští rok.

-Ideální pro tulipánové cibule je, když je po odkvětu, v době kdy jejich listy zcela odumřely, vyzvednete ze země. Cibule očistěte, nechte zaschnout a uložte je na sušší polostinné místo, s teplotou kolem 20 stupňů.

- Pokud pěstujete tulipány dlouhou dobu na stejném místě půda okolo nich se vyčerpá a cibule se díky nedostatku živin rozpadne v drobné mateřské cibulky, které musíte přesadit do jiné půdy.

Autoři:
Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Paměť ladili bylinkami už studenti ve starověku. Kvůli koncentraci i úzkosti

Nejen ve vyšším věku se stává, že nás paměť občas zradí, ale nezoufejte. Dobře to znají i studenti. Příroda má naštěstí v rukávu celou řadu báječných bylinných pomocníků, díky kterým ji znovu vrátíte...

Britové se mohli utlouct po smaženém sýru, svíčková je zmátla, líčí foodblogerka

Premium

Více než dvacet let pendluje mezi Českem a Británií a na tamní kuchyni nedá dopustit. Dagmar Heřtová se sice živí jako advokátka, ale zároveň působí jako nadšená foodblogerka a gastronomická...

Zahrada se probouzí. Které květiny je potřeba zasadit nyní, aby v létě hrály barvami

Nejstudenější měsíce roku jsou za námi, a tak se můžete směle pustit do výsadby květin, které jsou příliš choulostivé na mráz. Ale pozor, i když přes den už sluníčko docela hřeje, v noci mohou...

Tatínek naučil Báru Šporclovou Kodetovou sázet stromy i sekat trávu kosou

Herečka a zpěvačka Barbora Šporclová Kodetová se vedle rozmanitých uměleckých aktivit ještě stará o rodinu, zahradu, dům a domácí zvířata. Ráda kolem sebe vytváří příjemné prostředí, ve kterém se...

Vzácný lup i válečná kořist. Vševěd ví, kdo nás naučil pít kávu a jak pronikla do Česka

Premium

Taky ráno skoro nefungujete, dokud si nedáte kafe, a nejlépe dvě? Přitom tento „zlozvyk“ je poměrně novou záležitostí – do Evropy se káva dostala teprve v 17. století a k nám dokonce až na počátku...

Chuť česneku či cibule v kuchyni skvěle nahradí čertovo lejno, radí kořenáři

Premium

Kořenáři z pražských Nuslí, manželé Schneedorferovi, vybudovali voňavý byznys, který lahodí nosu, jazyku, očím i duši. Jejich Království chutí šlape na webu i na krámě. Pro Magazín Víkend DNES...

16. dubna 2025

Pražská zoo opět zachraňuje. Kromě koně Převalského i antilopy nebo gaviály

Pražská zoologická zahrada v červnu přepraví do Kazachstánu dalších osm koní Převalského, které tam vypustí do volné přírody. Dále zahrada chystá vypuštění ohrožených koní ve východním Mongolsku....

16. dubna 2025  14:02

Velikonoce jsou za dveřmi. Máme pro vás nejlepší tipy na barvení vajíček

Velikonoce jsou za rohem, a je tedy pomalu čas chystat velikonoční výzdobu i nadílku pro koledníky. Podívejte se na tipy a triky, jak jednoduše vyfouknout a originálně obarvit vajíčka.

16. dubna 2025

Voňavé jidáše na váš velikonoční stůl. Recept, kterému neodoláte

Jidáše jsou tradičním velikonočním pečivem v České republice, jejichž historie sahá až do středověku. Tvar těchto sladkých uzlů připomíná provaz, na kterém se podle biblické tradice oběsil Jidáš...

16. dubna 2025

Hlasujte pro roztomilé mazlíčky. Hrají o gurmánské krmivo a další skvělé ceny

Anketa o nejroztomilejší mazlíčky měsíce dubna odstartovala a čtenářské hlasy rozhodnou, kdo se bude radovat z hodnotných cen od značky PRO PLAN. Zalistujte galerií a podpořte zvířecí parťáky, které...

15. dubna 2025  8:39

Velikonoce si užijte a vyberte si svoji techniku barvení a zdobení vajíček

Techniky zdobení velikonočních vajíček jsou různé. Kolik jich znáte a používáte? Leptání, vosková batika, vyškrabávání či drátování – přesně tak se zdobily kraslice kdysi. Jenže ruku na srdce, jedná...

15. dubna 2025

Od Lkavého čtvrtka k Zelenému. Jak vznikl omyl a jaké zvyky nás čekají

Některé možná znáte a poctivě se jimi řídíte, jiné jsou už skoro zapomenuté. Co takhle si je o letošních svátcích oprášit?

14. dubna 2025

Britové se mohli utlouct po smaženém sýru, svíčková je zmátla, líčí foodblogerka

Premium

Více než dvacet let pendluje mezi Českem a Británií a na tamní kuchyni nedá dopustit. Dagmar Heřtová se sice živí jako advokátka, ale zároveň působí jako nadšená foodblogerka a gastronomická...

13. dubna 2025

Nechcete utrácet za vejce? Obarvěte si na Velikonoce brambory, bude to hit

Díky nárůstu cen vajec hledají lidé levnější alternativy pro velikonoční tvoření. Barvení brambor není žádný vtip. Je to praktické, cenově dostupné a překvapivě stylové. Vyzkoušejte netradiční způsob...

13. dubna 2025

Vzácný lup i válečná kořist. Vševěd ví, kdo nás naučil pít kávu a jak pronikla do Česka

Premium

Taky ráno skoro nefungujete, dokud si nedáte kafe, a nejlépe dvě? Přitom tento „zlozvyk“ je poměrně novou záležitostí – do Evropy se káva dostala teprve v 17. století a k nám dokonce až na počátku...

12. dubna 2025

Zahrada se probouzí. Které květiny je potřeba zasadit nyní, aby v létě hrály barvami

Nejstudenější měsíce roku jsou za námi, a tak se můžete směle pustit do výsadby květin, které jsou příliš choulostivé na mráz. Ale pozor, i když přes den už sluníčko docela hřeje, v noci mohou...

12. dubna 2025

Tatínek naučil Báru Šporclovou Kodetovou sázet stromy i sekat trávu kosou

Herečka a zpěvačka Barbora Šporclová Kodetová se vedle rozmanitých uměleckých aktivit ještě stará o rodinu, zahradu, dům a domácí zvířata. Ráda kolem sebe vytváří příjemné prostředí, ve kterém se...

12. dubna 2025