Nástavec AEG je určený do opravdu malého prostoru.

Nástavec AEG je určený do opravdu malého prostoru. | foto: Cibet

S úhlovým nástavcem se vejdete do každé škvírky. Nehodí se však všude

  • 6
Ve stísněných prostorách si s běžným vrtacím šroubovákem nepomůžete. Naštěstí lze koupit takzvaný úhlový nástavec, takže můžete vrtat nebo šroubovat "za roh".

Úhlové nástavce řeší zásadní problém: potřebujete šroubovat nebo vrtat, ale pro šroubovák nebo vrtací šroubovák nemáte dost místa. Potřebujete proto "udělátko", které nasadíte do stroje a běžný rotační pohyb proměníte v obrátky do pravého úhlu.

Je zásadní rozdíl mezi úhlovými nástavci vhodnými pro šroubování a vrtání. Zatímco úhlové nástavce pro šroubování jsou vybaveny šestihranem pro vložení bitu, vrtací mívají sklíčidlo pro běžné válcové vrtáky. "Bit drží v úhlovém nástavci díky magnetickému držáku," říká Edmund Červenka z obchodu se spojovacím materiálem HA-VE.

Omezené otáčky

"Teoreticky můžete do šestihranného otvoru vložit i vrták, prodávají se i se šestihrannou stopkou, musíte se ale předem rozhodnout, který z modelů si pořídíte. Například úhlový nástavec AEG je velmi kompaktní a můžete ho použít pro šroubování zhruba od čtyřicetimilimetrové mezery. Daní za velmi malý rozměr jsou však omezené otáčky vhodné pro šroubování. Když nasadíte třeba 1 000 otáček a budete vrtat do tvrdého materiálu, zničíte ho," připomíná František Kubera ze společnosti Cibet, která u nás zastupuje nářadí této značky.

Sem byste se bez nástavce nedostali.

Vyšší modely úhlového nástavce umožňují nejen šroubovat, ale i vrtat a použít další nástroje.

Pro náročnější uživatele, kteří požadují odolnější varianty, pak doporučuje nástavec od Milwaukee, který je daleko robustnější a snese proto i daleko větší zatížení. Na obrázku to není tolik znát, ale když si jej osaháte, uvidíte, že je rozměrově téměř dvakrát tak velký. Má také ručku, která usnadňuje vedení bitu nebo vrtáku. Navíc je víceúčelový, mimo šroubování a vrtání s ním můžete i například frézovat.

Daní za to je nejen o kus větší potřeba prostoru, ale i vyšší cena. Zatímco malý nástavec stojí něco přes sedm stovek, větší zhruba 2 000 korun.

Vrtací jsou levnější, na profi práci ale nestačí

Vrtací úhlové nástavce mají zásadně odlišnou konstrukci. Počítá se tu s používáním vrtáků s běžnou válcovou stopkou. Proto jsou vybavené sklíčidlem. V drtivé většině případů jsou konstruované tak, že ve středové části je převodovka, některé bývají také opatřeny ručkou pro lepší držení.

Vrtací nástavce koupíte už od tří nebo čtyř set korun.

Vrtací nástavec Proteco by se měl používat do 500 otáček za minutu.

"Úhlový nástavec je poslední šancí, jak překonat svízel. Třeba když výrobce zapomněl předvrtat díru nebo když se řeší nečekaná situace a jinak by to nešlo vyřešit," říká Patrik Melichar ze společnosti Proteco, která vyrábí dílenské nářadí.

Podle něj tyto pomůcky nejsou určené pro intenzivní použití. "Do pěti set otáček, víc raději ne," upozorňuje. "Pro profesionální použití jsou úplně jiné specializované mašiny. Ale i tak si nástavec určitě najde občasné využití v každém kufru kutila," uzavírá.